Hirdetés

Felkavarta az indulatokat a pécs-somogyi Vadgesztenye Általános Iskola sorsa, ahová új igazgatót nevezett ki december elején a Pécsi Tankerületi Központ, a régi vezető pályázatát pedig nem támogatta. Az iskolában egy egészen speciális módszertan alapján folyik az oktatás, emellett – és a volt igazgató mellett – állt ki a szülői munkaközösség. Még egy szülői fórummal egybekötött demonstrációt is szerveztek az iskoláért, ami egy hangos ellenzéki tüntetésbe fúlt. Megkérdeztük mindkét felet a kialakult helyzetről, a fórum tanulságairól.

A tankerület törvényes keretet biztosítana

A Pécsi Tankerületi Központ igazgatója, Páva Péter elmondta, hogyan indult a pécs-somogyi iskola története, ami az ordibáló ellenzéki tüntetéshez vezetett.

– Tavaly év végén írtunk ki egy pályázatot a tagintézmény vezetői posztjára, erre érkezett Csovcsics Erika pályázata, amit nem támogattunk. Igazgató nélkül, ideiglenesen a Bártfa utcai iskola vezetője irányította a Vadgesztenye sulit, míg augusztusban újraindítottuk a pályázatot. Erre egyetlen jelöltként Nagy Mariann nevezett be – mondta Páva.

Páva Péter szerint eredményes volt a fórum

Szerinte a szülők egyik fő problémája volt, hogy miért Nagy Mariann került az iskola élére december elején. Indoklása szerint egyfelől erre a második pályázatra csak ő adta be a jelentkezését, másfelől több évtizedes szakmai múlttal rendelkezik, többek között fejlesztőpedagógus is volt Meszesen, kifejezetten hátrányos helyzetű, szegregált gyermekekkel foglalkozott.

Páva Péter elmondta, az elmúlt években egy speciális gyakorlat alakult ki az iskolában, egyfajta epochális – élményalapú – oktatás, pedagógia. Szó sincs arról, hogy az új igazgató ezt megszüntetné, pusztán törvényes kereteket szeretne biztosítani a kerettantervi oktatásnak. A kettőt össze kell hangolni, ezt pedig nem lehet másként, mint mindegyikből egy picit engedni.

– A kerettantervben és az iskola pedagógiai programjában szereplőket – amit egyhangúan fogadtak el a tantestület tagjai – szinkronba kell hozni az eddigi, túlsúlyban lévő élménypedagógiai elemekkel. Ez az új vezető feladata, ez nem tetszik sokaknak, kemény ellenállásba ütközik, a szülők nehezen viselik a változásokat. Holott 5-4 arányban őt szavazta meg a tantestület igazgatónak – tette hozzá Páva.

Maguk a szülők küldték el azt az ordibáló ellenzéki alakot, aki azt hitte: vevők az újabb balhéjára 

A szülők aggódnak, de türelmesek

Egy neve elhallgatását kérő szülőt is megkérdeztünk a kialakult helyzetről, a minapi fórumról és az eredményekről.

– Mi tárgyalni mentünk oda, Páva Péter egyeztető fórumra hívott minket. A szülők a tankerület épülete elé szerveztek tüntetést, amire kizárólag azért került sor, mert pénteken kaptuk a hírt, ami egy pofonnal is felért: Páva Péter már a hétfői fórum előtt kinevezte Nagy Mariannt tagintézmény-vezetőnek, akinek a működése a szülők szerint aggályos.

Azzal persze nem értünk egyet, hogy tegnap politikai tüntetők berontottak a fórumra, a szolidaritást a tüntetésen lehetett kifejezni. Sajnálom, hogy politikai felhangot kapott az egész, hiszen egy kis iskoláról van szó, a gyerekeinkről és tanáraikról.

Mindezek ellenére úgy érzem, sikerült megmutatni, hogy nem ellenfelek vagyunk, segítségért fordultunk hozzájuk. Sajnos már kinevezték az új tagintézmény vezetőt, Nagy Mariannt, akit mi abszolút nem támogatunk – mondta.

Nagy hangsúlyt fektettek a tankerület által is támogatott élményalapú oktatásra

– A tankerületi központ és mi is nyitottak vagyunk a párbeszédre, egyetértünk abban, hogy meg kell menteni az iskolát, nézzük meg, mit tehetünk. Az új vezető ugyanis nem tudja régi minőségében folytatni a pedagógiai programot, ellehetetlenítette azt – holott a programot maga a tankerület is támogatja. Papíron persze minden rendben van, a valóság viszont nem ez. Ez a folyamat inkább a felső tagozatban érzékelhető, itt a múlt tanévben működő projektalapú oktatás a jelenlegi szigorúan 40 perces tanórák és az elfuserált órarend keretei között megvalósíthatatlan.

Nagy Mariannal az együttműködés lehetetlennek tűnik, ezért is hagyják el sorban a tanárok és a gyerekek is az iskolát. A gyerekek pedig állandó veszteségélményeken mennek keresztül. Féltem őket és nem szeretném, hogy szétessen a nagyon erős közösségük, ami szintén a tavalyi év gyümölcse. Szeretnénk megóvni a jól működő programot és a jól működő iskolát, szeretnénk megmenteni a gyerekközösséget; ezért kérjük a kinevezés visszavonását. Ha ez nem történik meg, az iskolának vége – én kiveszem a gyerekemet, és más szülők is ezt tervezik – mondta a neve elhallgatását kérő szülő.

Hirdetés