A pécsi Dobos Elvira sikeres üzleti coach, egy szervezetfejlesztéssel foglalkozó cég ügyvezetője, a Magyar Coach Egyesület elnöke, a Magyarországi Coach-szervezetek Szövetségének alelnöke, a Magyar Coachszemle alapítója, és 5 évig társ-főszerkesztője egy személyben. Hogy mindezt hogy érte el, interjúnkból kiderül.
[su_box title=”Mi is a coach és mit csinál?” style=”soft” box_color=”#9ec7ee” radius=”2″]Ez egy támogatómódszer, ami arra irányul, hogy segítsen az embereknek kihozni azokat az erőforrásokat saját magukból, melyek által különböző életterületeken sikeresebbek lehetnek. Alapvetően két különböző ága van a coachingnak, a life coaching és az üzleti, vagyis business coaching. Dobos Elvira cége az üzleti résszel foglalkozik, vállalatoknak segítenek abban, hogy minél hatékonyabbak tudjanak lenni a munkájuk során. Általában egy szervezeti diagnózissal kezdenek, majd ez alapján megállapítják, milyen fejlesztésre van szükség. Ezt mindig egyedileg állítják össze szakértői csapatukkal.[/su_box]
Dobos Elvira a diplomák és a PhD-tanulmányok után a PTE-n kezdett tanítani, de közben folyamatosan úgy érezte, hogy az egyetemi hallgatóknak több gyakorlati tudásra lenne szüksége, aminek segítségével megállják majd a helyüket a munkaerőpiacon. Akkor munkaerő-túlkínálat volt és nehezebb volt elhelyezkedni, míg most inkább a cégek „vadásznak” a jó kollégákra. Több olyan volt tanítvánnyal találkozott anno, akiből munkanélküli lett a diploma megszerzése után, és ezért tanult olyan dolgokat Budapesten a BKF coach-üzleti edző szakán, amikkel elmondása szerint az életre készíthette fel tanítványait.
Számára eddig a legizgalmasabb feladatot és egyben legnagyobb kihívást az jelentette, mikor pályája elején megváltozott munkaképességű emberekkel dolgozott, akiknek teljesen új közeg volt a tréning, főleg egy olyan coach-csal, aki nem élt át olyan helyzeteket, mint ők maguk. Nagy feladat volt felkészíteni őket arra, hogy korábbi védett munkahelyről, vagy munkanélküliségből tudjanak a nyílt munkaerőpiacon érvényesülni, de sok volt a pozitív visszajelzés, a sikerélmény, és rengeteget tanultunk egymástól, tette hozzá Dobos Elvira.
– Pécsett jelenleg körülbelül 50-60 olyan cég működik, akikkel rendszeresen együtt dolgozunk. Nem csak coaching tartozik a munkához, hanem például szervezetfejlesztés is. Nagyon különböző területeken tudjuk támogatni a partnereinket, hogy fejlődni tudjanak. Van, aki akkor keres meg minket, mikor még egyedül van vállalkozása elindításakor, és a megtervezésben, felépítésben kér segítséget tőlünk. De volt olyan pécsi székhelyű vállalat is, akiknek egy-egy vezetőképzésre vagy csapatépítésre volt szükségük. Sőt, támogatunk olyan kezdeményezéseket is egy-egy tréninggel, mint például Magyari Csaba és társai hegymászási kísérletét, akiknek a mentális felkészülését segítjük legközelebbi útjuk előtt – mesélte Dobos Elvira.
Mint sok másik, így a coach szakma is eléggé fővárosközpontú, így vannak, akik el sem tudják képzelni, hogy valaki Pécsről irányít olyan országos szervezeteket, mint a Magyar Coach Egyesület vagy a Magyar Coachszemle. Ennek ellenére Dobos Elvira soha nem is gondolt rá, hogy Budapestre költözzön szülővárosából. Úgy gondolja, talán könnyebb lett volna elindítani a pályáját a fővárosban, de kollégáival arra a döntésre jutottak, hogy nekik helyben vannak feladataik. Hiszen itt is van rengeteg vállalkozás és szerintük mindenkinek helyben kell tennie valamit a saját boldogulása érdekében. Ők a Baranya-Tolna-Somogy régióban szeretnének leginkább dolgozni.
– Engem soha semmilyen negatív élmény vagy hátrányos megkülönböztetés nem ért amiatt, hogy nő vagyok. Nem tapasztaltam nehézségeket sem. Szerintem akkor jöhetnek ezek inkább elő, ha valaki egy szervezetben dolgozik női vezetőként, az ügyfeleimnél néha látok ilyet. Önálló cég vezetőjeként viszont ez teljesen más jellegű dolog. Sok olyan nővel állok a munkám során is kapcsolatban, akik saját cégüket vezetik és nagyon sikeresek, boldogok ebben a szerepben – mesélte Dobos Elvira, aki szerint meghatározó az is, hogy ki mit sugároz saját magáról, hiszen a környezet erre reagál általában.