Az utóbbi időben megjelentek hírek arról, hogy a HIV-et már több esetben gyógyították őssejtek beültetésével. Ennek kapcsán felmerül a kérdés, hogy is van ez? Hogyan veszik le a sejteket, hogyan és milyen összegért tárolják? Egyáltalán miképp működik ez a kezelés? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Az őssejtkutatásnak rengeteg szintje van, a mai napig sok újdonságot fedeznek fel a tudósok. Pécsi intézményekben is zajlanak kutatások, hiszen főként a tehetős szülők itt is levetethetik gyerekük születésekor a sejteket. Azt azonban el kell ismerni, Pécsett nem kap akkora hangsúlyt ez a terület, mint más hazai és külföldi intézményben. Vannak ugyanis olyan dedikált kutatók Magyarország más régióiban, akik nagy nemzetközi hálózatok tagjai, ez a pécsi szakemberekről pedig nem mondható el.
– A genetikai tanácsadásokon persze itt is minden leendő szülő kérdez az őssejtes lehetőségekről, amiket természetesen el is mondanak nekik, habár az orvosok véleménye egyébként nagyon eltérő az őssejtes kezeléssel kapcsolatban. Én azt tanácsolom, hogy aki megteheti, mindenképp éljen a lehetőséggel. Hiszen ki tudja, 50 év múlva talán ott tart majd a tudomány, hogy új, működő szervet is tudnak például egy beteg szív helyett növeszteni a sejtekből – mondta lapunknak prof. dr. Melegh Béla, a PTE Klinikai Központ Orvosi Genetikai Intézetének egyetemi tanára.
Bizony, nem olcsó mulatság az őssejttárolás
Melegh Bélától megtudtuk, nem a sejtlevétel képezi a magas költséget, ha egy szülő úgy dönt, szeretné gyermeke jövőjét biztosítani az őssejtekkel. Az ugyanis cégenként változik, hogy mennyibe kerül az őssejtek tárolása. Hónapokban vagy néhány évben nyilván nem érdemes gondolkozni, a hosszú távú tárolás a cél, amit nagyjából 10 évre minimum 100 és 200 ezer forint körüli összegért bárki kérhet is. És ez csak az alapdíj a sima tárolásért, amit a tárolásra specializálódott cégek persze még különböző egyéb szolgáltatásokkal is igyekeznek megfejelni, tehát szerződése válogatja, mi is a végösszeg.
Hogyan működik az őssejtlevétel és mire jó?
A kisbaba születésekor a köldökzsinór elvágása után kipréselik abból a sejteket tartalmazó véres, kocsonyás anyagot. Ezt az anyagot vagy a köldökzsinór egy darabját alvadásgátolt, steril kémcsövekbe teszik, majd speciális módon fagyasztják és tárolják. A benne rejlő őssejtek úgynevezett nem elkötelezett sejtek, amik kis túlzással később bármilyen irányba elindulhatnak, differenciálhatóak. Így bármi lehet belőlük, ráadásul nem csak az adott csecsemőn tudnak velük segíteni, hanem szinte akárkin.
Amiben biztosan tudnak segíteni az őssejtekkel
Ha a gyermek leukémiát vagy fehérvérűséget kap később, akkor a saját sejtjeit kiirtva ugyanolyan mennyiségű őssejtet lehet visszaültetni a testébe, és ezzel gyakorlatilag újraindítják az órát. Ez az egyetlen olyan bizonyított kezelési mód, amivel az adott gyermek saját őssejtjei segítségével gyógyulhat meg, magyarázta Melegh Béla.
Mivel nem mindenkinek van meg az anyagi háttere ahhoz, hogy félretetesse az őssejteket, a szülések alkalmával iszonyatos mennyiségű őssejtet gyakorlatilag kidobnak. Erre épült fel más országokban külön iparág, őssejtbankokat hoztak létre, ahol a különböző őssejteket jellegzetességeik szerint rendszerezik, melyek megvásárolhatóak bárki számára, akinek szüksége van rájuk. Az Egyesült Államokban 10-20 ezer dolláros áron lehet őssejtekhez jutni és sok esetben a biztosítók is átvállalják a költségeket.
A HIV gyógyítása Melegh Béla szerint egyébként abszolút lehetséges őssejtekkel, így habár valószínűsíti, hogy némi kozmetikázáson is átestek a hírek a sikeres beavatkozásokról, mégis lehet hinni nekik véleménye szerint. Más terápiákkal együtt alkalmazva biztos, hogy hatalmas eredményeket lehet elérni a világ legagresszívabb betegségeivel szembeni harcban, tette hozzá.