Megjelent a rémhír, hogy az enyhe tél miatt talán az eddigieknél is sokkal nagyobb darázsinvázióra kell számítanunk az idén tavasszal és nyáron. Ugyan valóban összefügg a hőmérséklettel a rovarok létszáma, de közel sem a téli mínuszok hiánya okozza a tömeges megjelenésüket.
Pécsett és a környéken a legelterjedtebb darázsfajok a padlásdarázs, a szászdarázs, a német darázs, a francia darázs és a lódarázs. Ezek mind a redősszárnyú darazsak családjába tartoznak, de a hétköznapi értelemben vett darazsak rendszerint az ebbe a családba tartozó fajokat jelenti.
A telet közülük is csak a már megtermékenyített, jó kondícióban lévő nőstények élik túl, amik általában repedésekben, fakéreg alatt, vagy a talajba húzódva vészelik át a hideg időt. Olyan speciális sejtfelépítéssel rendelkeznek, hogy a rendkívüli hideget is képesek átvészelni. Tavasszal ezek az anyaállatok alakítanak kolóniát.
Dr. Majer József, a PTE Biológia Intézetének egyetemi tanára lapunknak elmondta, ha a fészkükkel hosszabb időre egy fagyasztóládába tennénk, majd kivennénk őket, felébrednének a hibernációból és vígan döngicsélnének tovább.
Hozzátette, a meleg időjárás kedvez az állatoknak, hiszen a tojásrakás és az új egyedek kibújása ezzel – és a meleg miatt elérhető megfelelő mennyiségű táplálékkal – függ össze. Vagyis az nem igaz, miszerint a darazsak az enyhe tél következtében lesznek sokan, viszont az tény, hogy a tavaszi és nyári jó időnek, valamint elegendő élelemnek köszönhetően sokkal többel találkozhatunk majd.
A darazsak nem csak falun és kertes házakban fordulnak elő, társasházak erkélyén is előfordulnak. Az állatok előszeretettel keresnek fel erjedő, rothadó gyümölcsöket, de húst vagy húslevet is szívesen fogyasztanak.
Rendkívül hasznos a jelenlétük kertekben, hiszen nem csak beporozzák – a méhekhez hasonlóan – a virágokat, de kártevőket is kiirtanak. Általában ezek a rovarok nem agresszívak, de a német darázs és a lódarázs gyakrabban támad a többinél. A magas hőmérséklet és páratartalom, valamint az erős illatok, szagok ingerelhetik őket. A méhekkel ellentétben a darazsak nem pusztulnak bele abba, ha megszúrnak egy másik élőlényt, tehát jó vigyázni velük.
[su_box title=”Habár a legtöbb darázsfaj nem kifejezetten agresszív, Pécsett is előfordult már tragédia a támadásukból.” style=”soft” box_color=”#f2ec17″ radius=”2″]A Pécs részét képező Magyarürög feletti hegyen, korabeli nevén Darnó-hegyen valamikor katonai lőtér helyezkedett el. 1928-ban itt teljesített szolgálatot egy fiatal honvéd, Füzi József, akit szolgálatteljesítés közben megcsípett egy darázs, majd rövid időn belül meghalt. Első hallásra talán nem tűnik ez az esemény meghatározónak, de abban az időben, mikor az első világháborúból talpra álló országnak példát kellett mutatni, Füzi József nem hagyta el őrhelyét, a legvégsőkig kitartott. Hősies kitartásával, néma tűrésével példát mutatott társainak, a civil lakosságnak, a jövő generációinak. A katona hősi halálának tiszteletére emlékművet is állítottak a helyszínen. [/su_box]