Noha az elmúlt évtizedekben jelentősen javultak az öngyilkossági halálozási statisztikák, hazánk továbbra is vezető helyen van mind az öngyilkossági kísérletek, mind a befejezett öngyilkosságok számának tekintetében, a magyar családok jelentős hányada valamilyen módon érintett a kérdésben. A Pécsi Egészségfejlesztési Irodában az öngyilkosságot megelőző viselkedés felismeréséről, lehetséges segítségről több előadást hallgathattak már meg a témában az érdeklődők. Lássuk, miért olyan fontosak ezek az alkalmak.
Az Eurostat legutóbbi felméréséből származó, 2015-ös adatokra hivatkozva azt közölte, hogy az egyes országokat tekintve Litvániában a legrosszabb a helyzet, itt 100 ezer lakosra vetítve 30 öngyilkosság jut, Szlovéniában 21, arányosan a harmadik legtöbb öngyilkosságot viszont Magyarországon és Lettországban követik el: mindkét országban 100 ezer lakosra 19 öngyilkosság jut. Az EU-s átlag 11.
Pécsett az öngyilkossági statisztikák jelentősen nem térnek el az ország más, hasonló méretű városainak adataitól, tudtuk meg Antus Eszter pécsi klinikai szakpszichológustól.
Kiknek szólnak az öngyilkosságot megelőző viselkedés felismeréséről tartott előadások? Antus Esztert kérdeztük.
– Mire számíthatnak az előadásokon részt vevő pécsiek, mi a cél?
– Az ilyen előadások célja, hogy az öngyilkosság jelenségét, illetve az azt megelőző krízisállapot jellemzőit ismertessék a lakossággal, hogy adott esetben könnyebben felismerjék és tudják, mit tehetnek rokonként, barátként, valamint hova fordulhatnak hivatásos segítségért.
– Miért fontos ezzel a témával foglalkozni, tájékoztatni róla a lakosságot?
– Noha az elmúlt évtizedekben jelentősen javultak az öngyilkossági halálozási statisztikák, például 1986 és 2006 között felére csökkent a 100 000 lakosra vetített öngyilkossági halálozás, vagyis 46-ról 23-ra. Hazánk azonban világviszonylatban még mindig elsők között van mind az öngyilkossági kísérletek, mind a befejezett öngyilkosságok számának tekintetében. Ezért szükséges foglalkozni a problémával és segíteni az érintetteken.
– Mit tehet az ember, ha felfedezi ismerősén az öngyilkosságot megelőző viselkedést?
– Az előadás során az elméleti háttér ismertetése mellett igyekszem konkrét példákat hozni arra, honnan ismerhető fel az öngyilkossági veszély, mit mondhat, vagy tehet egy közeli hozzátartozó vagy barát, ha a környezetében felismeri valakin az öngyilkossági krízis jeleit, mit tehet abban az esetben, ha ő maga az, akinek öngyilkossági gondolatai vannak, illetve hova fordulhat segítségért, beleértve az egészségügyön belül elérhető segítséget, illetve krízis-telefonszámokat, chatet, e-mailt, skype-elérhetőségeket.
Az előadásokról további részleteket IDE kattintva tudhatunk meg.
[su_box title=”Kérjünk segítséget!” style=”soft” box_color=”#e62f35″ radius=”2″]A Pécsi SOS Élet, öngyilkosság-megelőző sürgősségi telefonszolgálatot 19 óra és reggel 7 óra között ingyenesen hívhatjuk a 06 80/505-390-es számon, de tárcsázhatjuk a Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok éjjel-nappal ingyenesen hívható számát is: 116-123. [/su_box]