Egyedülálló kezdeményezés fűződik Ternák Gábor pécsi professzor nevéhez. Az Afrikában rendszeresen gyógyító orvos kenyai társaival kéthónapos intenzív kurzust tart a fekete kontinens államának egyik városában, Eldoretben. A tanfolyam után a visszatérő orvosok hatékonyabban deríthetik fel az itthoni ritka betegségeket.
Az egyre fokozódó turistaforgalom azzal is jár, hogy Európába, így Magyarországra is több, az öreg kontinensen nem ismert fertőzéses, vírusos vagy bakteriális megbetegedést is behurcolnak a világjárók. Mint azt dr. Miseta Attila, a PTE orvostudományi karának dékánja mondja, veszélyes lehet, ha a trópusi betegségeket nem ismerik fel időben. Ternák Gábor, az Afrikában rendszeresen dolgozó orvosprofesszor vezetésével ezért indult kurzus a minap.
A február végén kezdődött, kéthónapos tanfolyam alatt a Pécsről és az ország más részeiből érkező doktorok testközelből ismerhetik meg az Európában alig megfigyelhető betegségeket, elméleti és gyakorlati felkészítésben részesülnek ezek kezeléséről, képet kapnak az egyedi tünetekről.
Ternák professzor, a trópusi kórok ismert szakértője a PécsTV-nek telefonon azt mondta, a feltételek ideálisak, kenyai orvosok irányításával dolgoznak. Többek közt lepratelepeket is felkeresnek majd, és megismerkednek a malária, a tífusz és más veszélyes, fertőző betegségek gyógyításával. A pécsi egyetem által indított speciális kurzusba katonaorvosok is bekapcsolódnak majd a honvédelmi tárcával kötött megállapodás értelmében. A kurzust ezért a honvédelmi tárca és az egyetem közösen finanszírozza.
A pécsi egyetem keretei között működő Infektológiai, Katasztrófaorvostani és Oxyológiai Intézetet is vezető professzor azt mondja, egyedülálló vállalkozás lenne, ha oktatókórházat tudnának létrehozni a közép-afrikai országban. Ezzel ugyanis széles körben, több európai ország szakemberét ki tudnák képezni a növekvő forgalom miatt kontinensünkön is egyre több áldozatot szedő betegségek elleni védekezéssel kapcsolatban.
Ha egy hazai orvos nem ismeri fel időben, hogy milyen betegséggel áll szemben, az esetleges félrekezelés óriási kockázatot hordoz magában, s akár emberéletet is követelhet. Már csak emiatt is követendő példát mutat a vírusos megbetegedések szakértőjének kezdeményezése. A statisztika szerint a trópusi, szubtrópusi éghajlathoz tartozó országokba utazók 45-70 százaléka betegszik meg valamilyen formában.