2 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapAbszolút Pécs60 éve bejelentették, aztán tíz évet vártak Uránváros áruházára

60 éve bejelentették, aztán tíz évet vártak Uránváros áruházára

Kereken 60 éve, 1959 szeptemberében címlapon közölte a helyi sajtó, hogy új áruház épül Pécsett, „Jószerencsét” néven. Bár úgy tervezték, két év múlva már készen is lesz, a pécsieknek erre végül röpke tíz évet kellett várni. Viszont – átalakulva – most is megvan, ez a mai Mecsek Áruház.

„Tizennégymillió forint költséggel a jövő héten megkezdik a Jószerencsét Áruház építését” – írta 1959 szeptemberében a Dunántúli Napló. Kétségkívül nagyszabású beruházás volt ez, hiszen a 14 millió forint az Ártörténet.hu oldal számítása szerint nagyjából 1,4 milliárd mai forintnak felelne meg. Az akkor épülő, még Új-Mecsekaljának nevezett városrészben nem volt nagyobb bevásárlási lehetőség, így hiánypótló fejlesztésnek számított.

Az 1959-es cikkből kiderül, egy négyszintes, alagsoros áruházat álmodtak a tervezők, ahol „minden szinten szinte minden” lett volna: felnőtt- és gyerekruhák, műszaki cikkek, lakberendezés és így tovább. Ahogy a „műszaki ellenőr elvtárs” elárulta, a terv szerint 1961-re el is készül majd.

1960-ban már épült, de csak 1969-re készült el

A befejezési határidő azonban csúszott, csúszott, végül az 1959-es bejelentéshez képest egy évtizeddel később, 1969-ben sikerült csak átadni az akkor már Mecsek Áruház névre hallgató üzletházat. Mondjuk az nem oszt, nem szoroz, hogy előzőleg 1969. március 20-ára hirdették meg a nyitást, de végül ez csak majdnem egy héttel később sikerült, március 26-án. Igaz, menet közben még olyan apróságok derültek ki a műszaki ellenőrzés során, mint „hogy a savas és lúgos akkumulátorok raktárhelyiségei nincsenek előírásszerűen szétválasztva. Ezt a hibát is kijavítják már és ezután csak egyetlen szerelési probléma marad: a tűzjelző berendezés központjának bekötése.” Mai szemmel nézve azért ezek nem kis üzemeltetési gondot jelentenének…

A Dunántúli Napló 1969-es cikkéből kiderül, 15 millió forintos árukészlettel nyitott meg a Mecsek Áruház. Emlékszünk még? Tíz évvel korábban 14 millióra taksálták a felépítés költségét.

A szakemberek egy része egyébként már az 1959-es bejelentés előtt, majd az építés évei alatt sem volt benne biztos, megtérül-e a beruházás. Voltak, akik úgy gondolkodtak, a lakók a nagyobb bevásárlásokat azután is a belvárosban intézik majd. A nyitás azonban rácáfolt erre, hatalmas tömeg szállta meg az új áruházat.

„Mintha várfoglaló filmet forgattak volna, úgy tódult a tömeg 9 órakor két ajtón át a Mecsek Áruházba”

– írta 1969 márciusában a nyitásról a Dunántúli Napló.

A nyitásról statisztika is készült: mintegy 50 ezren fordultak meg az első napon az áruházban, ebből 20 ezren vásároltak is, egy nap alatt félmillió forint értékű áru fogyott el.

A Mecsek Áruház, ahogy a pécsiek jól tudják, ma is működik, ráadásul jelenleg is kereskedelmi egységekkel, igaz, ezek már magánkézben vannak. A magántulajdonú áruházépület külső felújítása a közelmúltban kezdődött el.

S végül még egy kis érdekesség: az 1959-es tervek szerint nem csak egy áruház épült volna a mai Uránváros főterén. Egy 1959. szeptember 23-án íródott cikk olyan jövőt jósolt, hogy a pécsiek szeme-szája elállt a csodálkozástól:

„Ami a jövőt illeti, arra még büszkébbek lehetnek majd nemcsak az új városrész, hanem egész Pécs lakói. A következő években felépülő SZTK-rendelőintézet, a Jószerencsét áruház hatalmas épülettömbje, irodaház, tanácsház, a mozit, színházat és művészi szakköröket magában foglaló gyönyörű kultúrpalota határolja majd Pécs legszebb főterét.”

A cikknek annyiban végül igaza lett, hogy Uránváros ma is Pécs egyik legkomfortosabb, legjobban felszerelt lakókörzete, ahol nemcsak korábban, hanem ma is számos fejlesztés folyik, hogy még élhetőbbé tegyék a városrészt.

A kiemelt kép forrása: Régi Pécs Facebook-oldal, fotó: Gyürüs Lajos.
Az építkezést ábrázoló kép forrása: Régi Pécs Facebook-oldal 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő