1 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapAbszolút NőA gesztenye az ősz egyik legfinomabb dolga, és milyen egészséges!

A gesztenye az ősz egyik legfinomabb dolga, és milyen egészséges!

Mutatjuk a vad- és a szelídgesztenye jótékony hatásait, sőt néhány szuper receptet is, pécsi profiktól.

Mind a szelíd, mind a vadgesztenye jótékony hatásai vitathatatlanok dr. Forrai Márta címzetes főorvos, pécsi háziorvos szerint. A vadgesztenye csak külsőleg alkalmazható, például kenőcsként vagy ülőfürdőként. Lábon lévő vénás tágulatra, visszérre, nehézlábérzésre is jól alkalmazható – mondja a szakorvos.

– A szelídgesztenye ásványianyag-, energia- és rosttartalma igen magas, sok benne a B1-, B2-, B6-, C-, E-vitamin, valamint a kálium, a magnézium, a vas és a foszfor. A magas rosttartalom miatt nem csak a hamar kialakuló telítettségérzés miatt szeretik, de a mikrobiom fontos tápláléka is, segíti a bélműködést. A gesztenyét ezért nyersen lereszelve alkalmazhatjuk hasmenés ellen. Külsőleg ezt is használhatjuk trombózis, visszér, nehézláb érzése esetén. Emellett viszont főzhetünk a leveléből teát, ami jó légcsőhurutra. Szárítva kenőcsökbe teszik, amikkel a vénás keringést lehet fokozni. A méhek által készített gesztenyeméz pedig vitalizáló hatású, rengeteg az E-vitamin benne – fejtette ki a szakember.

Ahogy ígértük, következzen néhány recept, ami után mind a 10 ujjunkat megnyaljuk majd! A pécsi KTCHN gasztrostudió csapatának: Lánczos Sándornak, Sarus Zoltánnak, valamint Veszprémi Flórának gesztenyés ajánlatát olvashatják.

Előétel: Gesztenye-kelbimbó-fokhagyma

Hozzávalók: 12 hámozott gesztenye, 300 ml csirkeleves (vagy víz), 10 g méz, 30 g vaj, 3-4 cm zellerszár, 1-2 csipet só, 250 g vékonyan szeletelt füstölt kacsamell

A hozzávalókat hidegen tesszük fel annyi lével, hogy épp ellepje a gesztenyét. Amikor felforrt, lefedjük, majd lassú tűzön készítjük 20-30 percig. A fedőt levéve sűrítjük a levet, míg szirupszerű nem lesz. A szirupos léből 1-2 kanálnyit tegyünk félre a mártáshoz. A tisztított fokhagymagerezdeket először hideg vízben feltesszük. Felforraljuk, a vizet leöntjük. Ezután hideg tejben tesszük fel (annyival, hogy ellepje), felforraljuk és mintegy 5 percig forraljuk. Akkor jó, amikor még van tartása, de már puha. A kelbimbót egészben hagyva lobogó forró sós vízben al dentére (fogkeményre) főzzük, majd tálalás előtt habzó vajra tesszük a fokhagymával együtt. A kelbimbó a vágott felén kapjon egy kis színt, a fokhagymát forgassuk. A gesztenyét, a kelbimbót és a fokhagymát összekeverjük, hozzáadjuk a gesztenye félretett szirupos levét, és 1-1 kanálnyit a kelbimbó és a fokhagyma levéből is. Hígíthatjuk még némi húslevessel vagy vízzel. A végén apróra vágott, zsírjára pirított füstölt szalonnával szórjuk meg vagy füstölt kacsamellszeletekkel tálaljuk.

Leves: Erdei gombaleves gesztenyével, szarvasgombaolajjal 

Hozzávalók 4 főre: 250 g vegyes erdei gomba, 100 g főtt gesztenye, 1 gerezd fokhagyma, 25 g vaj, 3 ek száraz konyak, 500 ml zöldségalaplé, 140 g shimeji gomba, 20 g vaj, 150 ml tejszín, szarvasgombaolaj

Olvasszuk meg egy edényben a vajat, dobjuk rá a zúzott fokhagymát, ha érezzük az illatát, mehet rá a gomba is. Ízesítsük sóval, borssal, és lefedve főzzük 5 percig. Adjuk hozzá a gesztenye 3/4 részét, locsoljuk meg a konyakkal, majd az alaplé hozzáadása után főzzük készre. Turmixoljuk, aztán szűrjük le. Pirított gombával, szeletelt gesztenyével, kevés tejszínnel és szarvasgombaolajjal tálaljuk.

Főétel: Párolt csirkecomb gesztenyével

Hozzávalók 8 főre: 1,5 kg csirkecomb, 4 ek szójaszósz, 1,5 ek repceolaj, 2 db vöröshagyma, 1 ujjnyi pucolt-szeletelt gyömbér, 150 g gesztenye, 100 g shiitake gomba, 1 ek száraz konyak, 2 ek méz, 1 db csillagánizs, 2,5 dl zöldségalaplé

A csirkehúst marináljuk 10-15 percig szójaszószban. Egy nagy serpenyőben hevítsünk olajat, adjuk hozzá a hagymát és a gyömbért, pároljuk kicsit. Majd tegyük az edénybe a húsokat is, hogy a combok ne fedjék egymást, és pirítsuk meg. Tegyük rá a maradék szójaszószt, a konyakot, a mézet, a csillagánizst és az alaplevet. Forraljuk fel, majd vegyük közepes lángra és főzzük további 20 percig. Adjuk hozzá a gesztenyét és a gombát. Óvatosan megkeverve 15-20 perc alatt főzzük készre. Tálaljuk tésztával vagy jázminrizzsel.

Desszert: Gesztenyés créme brulée

Hozzávalók: 500 g tejszín, 125 g tojássárgája, 80 g kristálycukor, 200 g cukrozatlan gesztenyepüré, 1 csipet só

A hozzávalókat homogén masszává keverjük botmixerrel. Lefóliázzuk, és hűtőben 3 órán keresztül pihentetjük. Ezután lazán felkeverjük, hogy ne keletkezzenek légbuborékok, majd kerámiaformákba töltjük a brulée alapját és 100 fokos sütőben, vízfürdőben 60-70 percig sütjük.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő