„Víz a városokért – városok a vízért” interaktív kiállítás nyílt a Tudásközpont gyermekkönyvtárában. A Tettye Forrásház Zrt. a víz világnapja alkalmából szervezte meg a tárlatot. A hét a környezetvédelem jegyében zajlik: szombaton a Balokány-tavat állják körbe civilek.
A Tettye Forrásház Zrt. által rendezett kiállításon pécsi, szegedi gyűjteményekből, s magánemberektől szármázó különleges szikvizes palackokat mutatnak be, amelyek a hazai, illetve a szomszédos országok szódavíz-palackozásának történetéről árulkodnak. A március 26-ig látogatható tárlat keretében az iskolásokat színes, kacskaringós felfedezőútra hívják, amelyen megtudhatják, hogy hány liter víz kell egy hamburger előállításához, vagy megnézhetik a zúzmara kristályait közelről.
A keddi megnyitón megjelent Kővári János országgyűlési képviselő elmondta: stratégiai kincsünk a víz, s ezt jól mutatja, milyen pénzügyi küzdelem zajlik a megszerzéséért, éppen ezért szerepel a most elfogadandó új alkotmányban is a víz és a természet védelmének fontossága. Hangsúlyozta: a tubesi radarépítéssel szemben az egyik legfontosabb érv, melyet a bíróság is elfogadott, a tettyei vízbázis védelme volt, így a pécsiek közelről ismerik a víz védelmének fontosságát.
A képviselő kitért rá: a hét a környezetvédelem jegyében telik, hiszen szombat délelőtt a civilek a Balokány-ligetben „tóátölelést” szerveznek, vagyis körülállják az ottani tavat, így jelképezve az összefogás erejét. Mint mondta, ezt megelőzően avatják fel a ligetben található egyik forrást, az Aranyeső-forrást is.
Hozzátette: ezen összefogás azért is lényeges, mert így a városlakók valóban önmagukénak érzik az adott közterületet, ahogyan a Melinda-parkban is ugyanerre sor került. Mint mondta, a város fontolgatja azt, hogy a Balokány-liget kezelését átadja a civileknek – eddig közel húsz szervezet vette kézbe az egyre inkább megszépülő terület sorsát.