Az ember esküvője alapesetben élete egyik legszebb napja, vagy legalábbis annak kellene lennie. Ha szerencséjük van, a szerelmesek azokat hívják meg, akik a legközelebb állnak szívükhöz, és a nap úgy zajlik, ahogyan csak a házasulandók szeretnék. Rosszabb esetben kisebb-nagyobb hibák csúsznak a tervbe, ráadásul olyan hagyományos esküvői szokásokat is be kell építeniük a nagy napba, amiktől a hideg rázza őket. Ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.
Bizony, szép dolog a hagyománytisztelés, de valljuk be, léteznek olyan esküvői szokások, amiktől a mai fiatalok legszívesebben kifutnának a világból. Nézzük, melyek a legneccesebb hagyományok.
Tányérkocogtatás
Talán ez a menyasszonyt és vőlegényt legkellemetlenebbül érintő szokás mind közül. Nem elég, hogy a legtöbb pár egész nap izgul és hullafáradt a vacsoráig, de még az ételt sem fogyaszthatják el nyugiban. Még ha csak egy-két alkalommal kell eleget tenniük a násznép akaratának és tányérütlegelésre csókot váltani, na de tízpercenként? Inkább ne.
A menyasszony elrablása
Régen nagyon komolyan vették ezt a szokást, úgy tartották, hogy ha a szertartás alatt sikeresen elrabolják az arát, a férj nem is érdemelte meg, hogy hozzámenjen. Mára már csak poénnak szánják a lelkes barátok, ha egyáltalán megpróbálkoznak vele. A legtöbb esetben azonban tapasztalható, hogy a menyasszonyok egyáltalán nem élvezik a túsz szerepét, és hálásak, ha kimarad ez a jelenet a lakodalomban.
Söprés
Általában kettős megítélés alá esik ez a hagyomány, hiszen egyrészt az ifjú pár némi plusz pénzre tehet szert általa (hacsak nem mindenki a már forgalomból kivont 1 és 2 forintos érmékkel érkezik szívatásból), másrészt viszont állati ciki lehet az egész szitu. A legjobb már a meghíváskor tisztázni, hogy készüljön-e a vendégsereg aprópénzzel, vagy kihagyjuk a söprést a buliból.
Bolond menyecske, avagy bolond menyasszony
Az megvan, mikor egy férfi rokon vagy barát beöltözik csúnya menyasszonynak és „megpróbálja elcsábítani” a vőlegényt? Sajnos vagy nem, még mindig sok helyen létezik ez a szokás. Azt azért hangsúlyozzuk, hogy kevés esetben sikerül tényleg olyan viccesre ez a jelenet, mint amilyennek szánják.
Csokordobás
Két típusú hajadon van: aki szeretné elkapni a csokrot és esetleg a pasija orra alá dörgölni a későbbiekben, illetve aki legszívesebben a föld alá süllyedne a dobáskor, és inkább elhajol a felé repülő virág elől. Mivel ehhez a szokáshoz a legtöbb menyasszony ragaszkodik, hatalmas jófejség lehet az eladó sorban lévő lányokkal szemben, ha nem rángatjuk őket akaratuk ellenére a csokorhoz. Aki szeretne, úgyis oda fog állni.
Menyasszonytánc
Ahány ház, annyi szokás. Bizonyos esetben az ifjú pár érdeke a menyasszonytánc, hiszen ekkor kapják kézhez az ajándékokat és borítékokat. Más szempontból viszont nem könnyű feladat minden egyes meghívottal táncolni, akármennyit ivott és akármilyen a tánctudása. Legény és leány legyen a talpán, aki jól teljesít a menyasszonytáncnál, főleg ha közben folyamatosan kongatják mellette azt a bizonyos lábost fakanállal.
Menyasszonyi cipőből ivás
Valóra vált rémálomnak számít a játék, amiben a cél a menyasszonyi cipő elrablása, majd visszaszerzése. A szabály szerint ugyanis az ara csak akkor kaphatja vissza a lábbelit, ha a vőlegény pezsgőt iszik belőle. Lássuk be, ez azért elég undorító, még ha tiszta és új cipőről is van szó. Arról nem is beszélve, ha utána az arának vissza kell bújnia a ragacsos topánba.
+1 A vőfély, avagy ceremóniamester kérdése
Manapság azt mondják, egy bizonyos vendéglétszám felett már ajánlatos ceremóniamestert fogadni, aki információs pontként és kicsit „vadakat terelő juhászként” szolgál az egész nap eseményei alatt. Létezik olyan vőfély, aki rímekben beszél, énekel, ha kell jobbra-balra igazgatja a násznépet, de ennél sokkal visszafogottabbra is veheti a figurát. Egy profi ceremóniamester ugyanis a pár igényeihez és az esküvőn összegyűltekhez is igazodik. Sokszor tapasztalható azonban sajnos az is, hogy túlzásba esnek a „hoppmesterek” és szimplán idegesítik az egybegyűlteket. Jól gondoljuk hát meg és minél pontosabban szögezzük le az elvárásokat.
Neked melyik a kedvenc magyar esküvői szokásod? És melyiket nem bírod elviselni?
Kiemelt kép forrása: Fortepan