Az Európai Unió (EU) megtartja vezető szerepét a klímavédelmi harcban és komoly előrelépésre törekszik az év végi dél-afrikai klímacsúcson – mondta Connie Hedegaard, az EU éghajlatváltozásért felelős biztosa a környezetvédelmi miniszterek szombati gödöllői informális ülését záró sajtótájékoztatón.
Connie Hedegaard hangsúlyozta: újabb területeket kell bevonni a nemzetközi klímatárgyalásokba, például a jelentős károsanyag-kibocsátással járó vízi és légi közlekedési ágazatot. A kibocsátás jelentős csökkentése, az ambiciózus klímapolitika összeegyeztethető a gazdasági növekedéssel – mondta az uniós biztos.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, az ülés levezető elnöke hozzátette: az uniónak pozitív, proaktív, meghatározó szerepet kell vállalnia az ENSZ égisze alatt zajló éghajlat-politikai folyamatban. Ebben valamennyi tagállam egyetértett a délelőtti eszmecserén – fűzte hozzá.
Beszélt arról is, hogy a következő időszakban pontosítani kell a cancúni vállalásokat, és az uniónak „megfelelően ambiciózus” célokkal kell előállnia az év végi klímacsúcson. A magyar elnökség feladata ezen a területen, hogy segítse az uniós álláspont kialakítását a dél-afrikai Durbanban november végén kezdődő csúcsra. A magyar miniszter kifejtette: jogilag kötelező érvényű nemzetközi szerződést kell kötni az év végi klímacsúcson, a cél elérése érdekében erősíteni kell az EU szavahihetőségét a fejlődő államok körében, és javítani kell a kommunikációt ezekkel az országokkal.
Az EU álláspontja és tárgyalási stratégiája várhatóan csak a következő, lengyel soros elnökség idején válik véglegessé. Ugyanakkor a magyar elnökség hangolja össze a huszonhetek pozícióit a durbani csúcsot előkészítő két ENSZ-konferenciára, az áprilisi bangkoki, és a júniusi bonni értekezletre.
A hosszú távra tervező vállalatok támogatják az Európai Unió (EU) klímavédelmi menetrendjét, amely azt irányozza elő, hogy az évszázad közepére kialakuljon az éghajlatváltozást gyorsító gázokat szinte egyáltalán nem termelő gazdaság – mondta Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klímaügyekért felelős helyettes államtitkára szombaton az MTI-nek Gödöllőn, az uniós környezetvédelmi miniszterek informális tanácskozásának szünetében.
A helyettes államtitkár elmondta: a pénteken kezdődött kétnapos üléshez a magyar elnökség kísérő rendezvényeket is szervezett. Ezek között volt egy politikus-üzletember találkozó, amelyen a Morgan Stanley befektetési banktól a Tescóig egy egész sor multinacionális vállalat vezetője vett részt. Az eszmecserén az EU 2050-ig kitekintő úgynevezett dekarbonizációs stratégiáját vitatták meg. Ez azt célozza, hogy 1990-hez képest 80-95 százalékkal csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása.
„Várakozásaimmal ellentétben a cégek támogatják” az Európai Bizottság (EB) márciusban bemutatott tervét – mondta Olajos Péter. Hozzátette: „a nem máról holnapra élő, hanem hosszú távra tervező vállalatok lehetőséget látnak az elképzelésben, és nem akadályt”, hiszen nagyban segíti a fejlesztések, beruházások előkészítését, ha van az uniónak olyan dimenziójú terve, amelyhez lehet igazodni.