-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátA kutyák óvodái és iskolái is átálltak a távoktatásra

A kutyák óvodái és iskolái is átálltak a távoktatásra

Egy kutya igazi társ, gazdáját feltétel nélkül szerető barát. Különösen jól jön az oda-vissza jól működő kapcsolat egy szőrös kedvenccel a mostanihoz hasonló, nehéz élethelyzetekben. Hogy az ebnek akár minden rezdülését megértsük és együtt kihozzuk magunkból a maximumot, mindenképp jól jöhet a kutya óvodába, majd iskolába való beíratása. Persze a járványhelyzet miatt most a foglalkozások elmaradnak, jó hír viszont a kutyásoknak, hogy a trénerek közül sokan online oktatófilmeket készítenek a kényszerszünet idején is. 

A Pécsi Kutyás Grund kutyaiskolában – és óvodában – egészen kölyökkoruktól foglalkoznak házi kedvencekkel, szerintük nem lehet elég korán kezdeni a kutyával való foglalkozást. Most, hogy személyesen nem tudnak összegyűlni gazdik és szőrmókok, online tréninganyagokkal segít a kutyasuli. Blázsovics Barbara tréner-iskolatulajdonos lapunknak elmondta, első körben a kölyökkutyásoknak próbálnak segítséget nyújtani abban, miként is érdemes elindulni a kutyázás „rögös, ám nagyszerű” útján. Hiszen egy kiskutya életében nagyon sokat számítanak az első hetek-hónapok – tette hozzá.

– Készítettünk egy olyan leckecsomagot, ami már a kiskutya hazahozatalának első napjától segítség lehet. A későbbiekben tervezünk további leckéket, így mindenki ki tudja majd válogatni, hogy neki konkrétan miben lenne szüksége támogatásra. Az oktatóanyagot úgy építettük fel, hogy legyen benne példa tényleges tanításra, de a mindennapokhoz szükséges praktikákra is kapjanak tanácsot a gazdik. Például, hogyan és mivel érdemes etetni, vagy miképpen szoktathatjuk a szállítóboxhoz az állatot – fejtette ki a tréner.

Blázsovics Barbara elmondása szerint van előnye és hátránya is az online oktatásnak. Előny mindenképpen az, hogy lehetőség van visszanézni, visszaolvasni az oktatóanyagot, több ideje lehet a gazdinak megemészteni a kapott információkat, és van idő felhalmozni egy olyan háttértudást, amivel egyszerűbb lehet elkezdeni a gyakorlatot elkezdeni. Az elméleti anyag átadásának előnyére válhat egy online platform, azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy együtt kutyázni mégis csak személyesen a jobb, tette hozzá a tréner. Elmondta, neki nagyon hiányoznak már a személyes találkozók, hiszen az élmény is más.

Ráadásul nagyon fontos, hogy az online oktatás során nincs lehetősége a kutyának szocializálódni más kutyákkal és emberekkel, illetve új ingerekkel találkozni, ami az egyik legfontosabb része a kutyák életének és tanulásának. Vagyis a videós oktatás hátrányának számít – így az oktató.

Hogy miért érdemes mégis az online tananyagok mentén folytatni a már megkezdett munkát a kutyákkal? Nos, mert az ebek nem értik, mi történik a világban, csak azt érzékelik, hogy esetleg kevesebbet mennek mozogni, nem találkoznak a kutyapajtikkal, ellenben többet vannak együtt fizikálisan a gazdival – ami nem biztos, hogy megfelelő egyensúlyt teremt a szakember szerint.

– Ha kevesebbet foglalkozom a kutyám szellemi vagy fizikai fárasztásával, előbb-utóbb előjöhetnek régi vagy új problémák, először csak otthon, majd később akár kint az utcán, a futtatón is. A kutya nem gép, hogy amit egyszer már beprogramoztam, az úgy is maradjon, ha nem tartom szinten, ha felborítom a kis világát, akkor erre élőlényként reagálni is fog a maga személyiségével – intett a tréner.

Hozzátette, azoknak is érdemes elindulni a videókkal, akik eddig nem jártak oviba vagy suliba a kutyusukkal. Ma már jó alternatíva lehet, hogy megfelelő szakemberek által készített videókon keresztül tanulhassunk, elleshessünk akár apró fortélyokat, mozdulatokat, ha pedig elakadtunk, kaphatunk újabb lendületet, ihletet, segítséget, mondta.

– Akinek ovis korú (10 hetestől 7 hónapos korig) kutyusa van, azt tanácsolom, ne várjon a kutyával való foglalkozással arra, hogy mikor nyitnak újra az ovik, mert elveszít rengeteg értékes időt és nehezebb lesz visszarázódni a rendes kerékvágásba egy éppen kamaszodó kutyával, aki még nem is szembesült azzal, milyen, ha a gazdi foglalkozik vele – mondta végül a szakember.

Fotó: Sipos Marianna

Az egerági Rögződ-völgyi kennel és Hochberger Kutyás Foglalkoztató Centrum tulajdonosa és trénere Kerner-Hegyi Judit idestova 30 éve működő, édesapja által elindított családi vállalkozást vezet. Korábban német juhászkutyák kiképzésével, tenyésztésével foglalkoztak, nemrég pedig kibővült a tevékenységi körük: bármilyen fajtájú kedvenccel beiratkozó gazdit várnak kutyaiskolai tréningjeikre Kozármislenyben, illetve gyermekeknek is tartanak ismeretterjesztő kutyás foglalkozásokat. A veszélyhelyzetre való tekintettel most a Facebookra helyezték át – szó szerint – állati tanóráikat, melyeket bárki ingyenesen megnézhet.

– Ahogy a gyerekeknek, úgy a házi kedvenceknek is fontos, hogy valamilyen formában tovább folyjon az oktatás. Egy időre megállt a szokásos élet, így mi is áttértünk a digitális formára. Ez nyilván sok tekintetben nehezebb, hiszen vannak olyan trükkök és fogások, melyeket könnyebb úgy elsajátítani, hogy a kutyaiskolában látja és gyakorolja a gazda. Mivel most erre nincs lehetőség, a videóinkkal próbálunk segíteni abban, hogyan foglalkozzanak megfelelően kedvenceikkel. A célunk, hogy akinek kutyája van, olyan kapcsolatba kerüljön vele, ami mindkét félnek pozitív visszajelzéseket hoz: a gazdák segítséggel meg tudják érteni kedvencük jelzéseit, elmélyíthetik kapcsolatukat az állattal. Egészen az alapoktól építjük fel az online tartalmakat, ami arra is lehetőséget nyújt, hogy az elméleti háttérről is beszéljünk az ember és kutya közötti kötelék tekintetében – fejtette ki Kerner-Hegyi Judit.

A szakember elmondta, az alapvető engedelmességi feladatokra bármilyen ebet be lehet tanítani. Hogy az iskolai foglalkozásokkal mit lehet elérni, az persze sok mindentől függ: fajtától, a gazda kitartásáról, a kutya és a gazda közötti kapcsolattól.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő