Mit jelent a korlátozások csökkenése a pécsi nagyvállalatok számára?

Hirdetés

Pécsett és környékén több nagyvállalat is működik, akiknek nyilvánvalóan a kormányzati rendeletek mellett saját szabályokat is alkalmazniuk kellett a járványhelyzet miatt. Megkérdeztünk néhány nagyobb céget, most, az enyhítések következtében hogyan folytatják a munkát. 

Az operatív törzs ajánlása alapján a pécsi Hauni Hungariánál egyelőre semmilyen enyhítést nem vezettek be, az összes eddigi intézkedés érvényben van, melyekről ITT írtunk korábban. A cég egyébként követte a nemzetközi eseményeket és már február végén elkezdte a készülődést egy esetleges járványhelyzetre.

A Honsa Kft. legfontosabb céljai a higiéniai szabályok betartása, a munkavállalók védelme, és a vevők kiszolgálása. Ez utóbbit jelenleg a munkaidőkeret alkalmazásával, csökkentett műszakos órákkal oldják meg, így tarthatóvá vált a biztonságos távolság egymástól.

– Munkavállalóink részére a cég területén a járvány megelőzése céljából több óvintézkedést is tettünk, amelyek mind a mai napig érvényesek: munkatársaink több helyen fertőtlenítőszereket és védőmaszkokat vehetnek magukhoz; a takarítószemélyzet naponta többször fertőtleníti a helyiségeket, kiemelt figyelmet fordítva a központi helyekre, mint például az étkezőkre; szintén nagy hangsúlyt fektetünk az országos javaslatok betartására. Ezenkívül sok alkalmazottunknak biztosítottuk az otthoni munkavégzés lehetőségét. Minimálisra csökkentettük a személyes találkozások számát. Az európai autógyárakban a termelés fokozatos felfuttatásával a Honsa termékeire is megnő a kereslet és új bevezetés alatt álló projektek bemintázásával is folytatja működését az alapvető higiéniai szabályok és a korábban tett óvintézkedések betartása mellett – tájékoztatott a cég képviselete.

A pogányi Magnus Aircraft vezérigazgatója, Boros László lapunk megkeresésére arról tájékoztatott, hogy termelésük egy rövid átmeneti időszak után a jövő héttől visszaáll a teljes működésre, azonban az általuk, illetve a kormány által megfogalmazott járványügyi szabályok továbbra is érvényben maradnak.

– Működésünk az elmúlt másfél hónapban sem állt le: az említett időszakra a munkaköröktől függően home office-t, illetve A/B műszakot vezettünk be. Valamint a munkaidőkeretet is egyévesre bővítettük annak érdekében, hogy a munkaidő beosztása rugalmasabban-optimálisabban alkalmazkodhasson a bejövő gyártási igényekhez, és állományunknak kiszámíthatóbb hátteret tudjunk biztosítani. Az elmúlt időszak a kollegiális bizalom próbája volt, melyet úgy érzem, sikeresen teljesítettünk. Az elmúlt hónapok pozitív tapasztalata alapján változásokat fogunk eszközölni a hatékony munkavégzés érdekében azáltal, hogy újragondoljuk munkarendünk rugalmasságát, továbbá integráljuk kollégáink igényeit az ideálisabb munkakörnyezet kialakításához – így Boros László.

A BAT Pécsi Dohánygyár Kft. számára a munkavállalói és családjaik épsége és biztonsága a legfontosabb, ezért a kijárási korlátozások vidéken történő feloldása után is mindent megtesz a megelőzésért, és felkészült a járvány vállalaton belüli folyamatos kezelésére – tájékoztattak.

A kijárási korlátozások vidéki feloldása nem befolyásolja a már korábban bevezetett intézkedéseinket. A kezdetektől folyamatosan figyelemmel kísérik a helyzetet, és már január végén megkezdték a meglévő Üzleti Folytonosság Tervük alapján az akcióterv kidolgozását és végrehajtását. Legfontosabbnak továbbra is a megelőzést és a munkavállalók pontos és rendszeres tájékoztatását tartják.

– A pécsi gyár jelenleg zavartalanul működik, és folyamatosan dolgozunk azon, hogy továbbra is biztosíthatóak legyenek a biztonságos munkavégzés feltételei. A gyár egész területére vonatkozó konkrét intézkedések közé tartozik a kézfertőtlenítők kihelyezésén, valamint a takarítás és fertőtlenítés ütemének fokozásán túl az, hogy a gyár területére lépőknek egy kérdőívet kell kitölteniük, ami lehetővé teszi, hogy mihamarabb felismerjük és kezelni tudjuk a fertőzésveszélyt – tudtuk meg a cég képviseletétől.

A biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtésére a kollégák közötti interakciók csökkentésével is törekszenek. A nagyobb létszámú, személyes megbeszélések és a külföldi üzleti utak helyét már korábban az online és telefonos kapcsolattartás vette át. Az irodai munkakörökben lehetőséget teremtettek a rendszeres otthoni munkavégzésre. A személyes jelenlétet igénylő munkakörök esetében a távolságtartást többek között a közös használatú helyiségekben (pl. öltöző, ebédlő) egy időben tartózkodó személyek számának korlátozásával, útvonalak kialakításával és a távolságok jól látható jelölésével biztosítják.

Pécs egyik legnagyobb munkaadójaként a gyárban több mint 800 embert foglalkoztatnak. Kollégáik biztonságának megőrzéséhez tartozik az is, hogy a veszélyhelyzet alatt nem bocsátottak el munkavállalót, sőt folytatják a toborzást.

A munkatársak figyelmét a BAT vállalatcsoport globális és helyi szinten is felhívta a megelőzés módjaira, például a gyakori kézmosás fontosságára vagy a kézfogás mellőzésére. Pontosan tájékoztatták őket arról, hogy mi jelenthet fertőzésgyanút, és hogy mi a teendőjük ebben az esetben, illetve ki az a személy, akihez a vállalaton belül aggályaikkal fordulhatnak. Emellett kiemelték azokat a hivatalos kommunikációs csatornákat, amelyeken hiteles és releváns információkhoz juthatnak.

– Célunk a munkavállalók megnyugtatása és a tudatosság, a felelősségvállalás növelése is egyben, ezért számos csatornán igyekszünk elérni őket: többek között a globálisan elérhető belső vállalati oldalt, az e-mailt, hirdetőtáblákat, üzenőfalakat is használjuk, és a napi megbeszéléseken is tájékoztatjuk őket – így a BAT kommunikációs munkatársa.

Az IT Services Hungary Kft.-nek kiemelten fontos a dolgozók egészsége, és hogy világszínvonalon nyújtsák nemzetközi szolgáltatásaikat. A járvány kezdete óta biztosítják a dolgozók számára az informatikai feltételeket ahhoz, hogy otthonról dolgozzanak, és átlagosan a munkavállalóinak 98 százaléka választotta a távmunkát az utóbbi hetekben.– A kijárási korlátozások enyhítésével párhuzamosan cégünk is felkészült arra, hogy nagyobb mértékben elkezdjük az irodai munkát, ennek megfelelően maszkokat biztosítunk a dolgozóknak, speciálisan fertőtlenítjük majd az épületeket és a közösségi távolságtartás szabályait alkalmazva minimalizáljuk az egészségügyi kockázatokat. A szolgáltatásainkban jelenleg a távmunka miatt semmilyen minőségi probléma nem jelentkezik, az ügyfeleink továbbra is nagyon elégedettek velünk. A dolgozóink egy része kisgyermekekkel, másik része idősekkel él együtt, és a felmérések szerint a dolgozók túlnyomó többsége pozitív visszajelzést adott az otthoni munkavégzésről. Így az irodaépületeket megfelelő higiéniai szabályok mellett elérhetővé tesszük, de arra számítunk, hogy a következő 2-3 hónapban a kollégáink túlnyomó többsége továbbra is az otthoni munkavégzést választja – fejtette ki lapunknak Eisenbacher Csaba, az ITSH pécsi telephelyének vezetője.

Hirdetés