A kormány kedd este benyújtotta a veszélyhelyzet visszavonásáról és az átmeneti időszak szabályairól szóló törvényjavaslatot a parlamentnek – írja az Index.
A veszélyhelyzetet március 11-én hirdette ki a kabinet, mint írja az Index, maga a visszavonásról szóló tervezet rövid: a törvénnyel az Országgyűlés felhívja a kormányt, hogy a kormányrendelettel kihirdetett veszélyhelyzetet szüntesse meg.
A másik paragrafusa szerint a veszélyhelyzet visszavonásával hatályát veszti a rendkívüli jogrendet hozó koronavírus-törvény is.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára kedden sajtótájékoztatón bejelentette: két héten belül megszavazhatja az Országgyűlés a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet és különleges jogrendi állapot megszüntetését.
A tervezett átmeneti szabályokra térve az államtitkár elmondta: az operatív törzs fennmarad és irányítja a járvány esetleges második hullámára való felkészülést, az egészségbiztosítási és családtámogatási ellátások meghosszabbítása július elsejéig tart.
Az ingyenes közterületi parkolás és a veszélyhelyzet idején meghozott adókedvezmények határideje szintén július elseje.
A hiteltörlesztési moratórium december 31-éig hatályban marad, a kórházparancsnoki rendszert megtartják. Az állami foglalkoztatottak – rendőrök, katonák és kormánytisztviselők – külföldi utazási tilalma a törvény hatályba lépésével megszűnik, az érintéssel történő bankkártyás fizetés limitjének 15 ezer forintra emelése megmarad – sorolta.
Orbán Balázs szólt arról is, hogy az egészségügyi válsághelyzet intézménye „az egészségügyi készenlét fokozása érdekében megerősödik”, a jövőben ez a jogintézmény biztosítja majd a járvány esetleges második hullámára való felkészüléshez szükséges jogi hátteret.
Erről úgy fogalmazott: azt remélik, hogy úgy tudunk a járvány esetleges további szakaszaiban védekezni, hogy nem lesz szükség újabb különleges jogrendi állapot kihirdetésére. Ehhez azonban – folytatta – szükséges, hogy az átmeneti szabályokat a képviselők támogassák.
A járvány elleni védekezés tehát nem szűnt meg.
Nemrég arról is beszámoltunk, Varga Judit igazságügyi miniszter hivatalos Facebook-oldalán azt írta, „a törvény elfogadásával, számtalan európai országnál jóval előbb, várhatóan június 20-án a veszélyhelyzet kivezetésre kerül Magyarországon”.
A veszélyhelyzetet visszavonó törvényjavaslat ide kattintva érhető el, az átmeneti időszak szabályai itt olvashatók.
Forrás: mti