A Pécsi Tudományegyetem Filmtudományi és Vizuális Tanulmányok Tanszékének oktatói is szolidaritásukat fejezik ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóival és maradó, illetve távozó oktatóival – jelentették be a tanszék Facebook-oldalán.
A Pécsi Tudományegyetem Filmtudományi és Vizuális Tanulmányok Tanszékének három oktatója csütörtökön nyilatkozatot adott ki a tanszék Facebook-oldalán, melyben szolidaritásukat fejezik ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóival, valamint távozó (és maradó) oktatóival. A rövid, de velős nyilatkozatban a következőket írják:
„Az SZFE esete minden eddiginél világosabbá teszi, hogy a jelenleg zajló felsőoktatási modellváltás célja köztulajdonú intézményeink átjátszása politikai és piaci szereplőknek: a felsőoktatás kommercializálása és az intézmények megmaradt függetlenségének megszüntetése. Az elmúlt hetekben minden egyeztetés, párbeszéd vagy vita kizárásával, egy lejárató sajtóhadjárat kíséretében felszámolták a magyar filmes oktatás egyik legjelentősebb intézményének autonómiáját. Ezt a folyamatot elfogadhatatlannak tartjuk, és támogatjuk az egyetemi autonómia visszaállítását célzó törekvéseket.”
A nyilatkozatot dr. András Csaba és dr. Csönge Tamás egyetemi tanársegédek, valamint dr. Lichter Péter egyetemi adjunktus írta alá.
https://www.facebook.com/PTEBTKFilmtanszek/photos/a.204245292944766/3332406633461934/?type=3&theater
Az SZFE ügye Pécsett is nagy visszhangot keltett. Szeptember 2-án a Színház téren körülbelül kétszázan álltak ki egy tüntető flashmob keretében az SZFE hallgatói és lemondott szenátusa mellett.
Szeptember elsején pedig az SZFE előtt szervezett tüntetésen felszólalt többek közt Vilmos Noémi pécsi rendezőhallgató is, akinek Bánk bán-rendezését a Pécsi Nemzeti Színház Kamaraszínházában szeptember 25-én mutatják be. Beszéde ide kattintva olvasható.
Mint korábban megírtuk, hétfő este utcára vonultak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói, miután lemondott Upor László rektorhelyettes, Novák Eszter rektorhelyettes, Németh Gábor rektori tanácsadó, illetve a filmes és színházas intézet vezetője – Balázs Gábor és Bagossy László –, valamint a szenátus tagjai is. Ők mindezt az egyetemi autonómia elvesztésével indokolták. Kedd reggelre a tüntetők barikádot emeltek az egyetem bejárata elé, mondván, ők döntik el, milyen előadókat engednek be és kiket tartanak távol. A tüntetés továbbra is folyik.
Mindez azután történt, hogy Vidnyánszky Attilát a kormány jelölte ki a szeptembertől felálló új kuratórium elnökének. Nemrég pedig az is kiderült, hogy a kuratórium felszámolja a SZFE autonómiájának minden lényeges elemét, vagyis az egyetem legfőbb döntéshozó szerve
- nem dönthet saját működési szabályzatáról,
- nem szólhat bele a költségvetésbe,
- nem fogadhatja el intézményfejlesztési tervét,
- nem választhatja meg az egyetem rektorát,
- nem jogosult önállóan intézetvezetőket és osztályvezető tanárokat kinevezni, osztályokat indítani.