Kazinczy-érmet kaptak a Szép magyar beszéd verseny Kárpát-medencei döntőjén nyújtott teljesítményükért az anyanyelvet legszebben beszélő középiskolások vasárnap Győrött.
A határon belülről 120 gimnáziumi és szakképzőiskolai diák, a határon túlról – Kárpátaljáról, a Vajdaságból, Erdélyből és a Felvidékről – 27 tanuló vetélkedett a hétvégén. A kitüntető érmet 35-en nyerték el.
A hangképzéssel már nincs gond, a versenyzők kiejtésében, előadásában egyre inkább a természetes hanghordozás lesz úrrá – foglalta össze a verseny tapasztalatait Szathmári István egyetemi tanár, a bírálóbizottság elnöke a díjátadó ünnepségen.
A professzor dicsérte a szabadon választott szövegek változatosságát, tartalmas voltát. Egyetlen negatívumként említette meg, hogy többen még mindig nem tudják érzékeltetni előadásukban bizonyos írásjelek, köztük a pontosvessző, a gondolatjel, a kettőspont meglétét.
A Rába-parti város 46. alkalommal adott otthont a nemes vetélkedésnek, amelyet az anyanyelv ápolásáért munkálkodó Péchy Blanka színművész kezdeményezett, és amely elnevezésében Kazinczy Ferenc író-nyelvújítónak állít emléket.
A verseny díjkiosztóját a Kazinczy-díj és a Péchy Blanka-díj átadásával kötötték össze. Az anyanyelv ápolása terén kifejtett több évtizedes eredményes munkássága elismeréseként Kazinczy-díjat kapott Deme László nyelvészprofesszor, Kovács László, a szlovákiai Somorja Madách Gimnáziumának nyugalmazott igazgatója, továbbá Misztrik Lászlóné, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum tanára, Novák Jánosné, a mikóházi Lőrincze Lajos Általános Iskola igazgatója és Szakács Béla, a budapesti Ganz Ábrahám Szakképző Iskola nyugalmazott tanára.
Az anyanyelvi mozgalom támogatásáért Péchy Blanka-díjban részesült Baranyi Magdolna, a nagykanizsai Thúry György Szakközépiskola tanára és Takács Pálné, a borjádi általános iskola tanítója.