A koronavírus nem csak a mindennapi életünket forgatta fel, megrendítette a gazdaság minden szegmensét is. Nem tudni még, hogy a második hullámot hogyan vészeljük át, ezért egyelőre azt sem lehet megjósolni, milyen ingatlanárak várhatók 2021-ben. A szakértők csak a korábbi tapasztalatok alapján tudják megbecsülni a számokat – íme az Ingatlannet elemzése.
Következtetések 2020-ból
A pécsi ingatlanpiacra mérséklődő áremelkedés és stagnálás volt jellemző 2020-ban. A családi házak januári átlagára egész évben egy szinten 270-290 ezer forint/négyzetméter között mozgott. Ugyanígy a panellakások árai is csak stagnáltak tavaly, átlag 310-330 ezer forint/négyzetméter körül. A téglalakásoknál azonban enyhe emelkedést tapasztaltak, a júniusi 400 ezer forintos négyzetméterárak 450 ezerre ugrottak – ez aztán az év végéig ki is tartott – derül ki az Ingatlannet elemzéséből.
Az ingatlanok tehát nem lettek olcsóbbak, de legalább sokkal drágábbak sem.
Viszont fontos tudni, hogy az adatok nem az eladási, hanem a kínálati árakra vonatkoznak. Amit a tendenciákból látnak a szakemberek az az, hogy óriási emelkedésekre 2021-ben sem kell számítani.
Az Ingatlannet szerint a koronavírus miatt a kínálati oldal bővülése és a keresleti oldal telítődése lassítja majd a piacot, de közben azért a kormány igyekszik élénkíteni a helyzetet új rendeleteivel. Később derül ki, ez mennyire sikerült.
2020-as ingatlanárak Baranya megyében
Az Ingatlannet.hu azt is megnézte, hogyan alakultak az ingatlanárak a megye 5 legnépesebb településén 2020-ban. Komlón nagyon mentek a családi házak, itt mérték a legnagyobb mértékű, átlag 40 százalékos áremelkedést. A komlói házak tavaly a 120 ezer forintos négyzetméterárról 170 ezerre drágultak.
Mint látható az ábrán, Szigetváron és Mohácson is volt emelkedés a családi házak árában, de csak 10-15 százaléknyi. Így novemberben a mohácsi házakat 170 ezer forintos négyzetméteráron adták, a szigetváriakat pedig 150 ezer/négyzetméterért. Siklóson viszont már tavaly esni kezdtek az árak, itt a családi házakat novemberben 120 ezer forintos négyzetméteráron kínálták eladásra, ami 20 ezerrel kevesebb, mint a januári átlag.
Ez várható 2021-ben
A szakértők szerint egy biztos, Pécsen és környékén 2020-ban megtorpant a korábbi éveket jellemző eszeveszett drágulás, és ha ez a tendencia folytatódik, akkor egy ideig nem is tér vissza.
Inkább kisebb mértékű áremelkedésekre és stagnálásokra lehet majd számítani.
Koronavírus ide vagy oda, az állami támogatások (változások a csokkal vásárolt lakásoknál) megakadályozhatják a látványos zuhanást, szinten tarthatják az ingatlanpiac jelenlegi állapotát.