Pécsett azt tapasztalták a városi önkormányzat képviselői, hogy a járvány miatt akár olyanok is valamilyen szociális ellátásra szorultak, akik alapesetben talán nem is kerültek volna nehéz helyzetbe. Mivel sokan nincsenek tisztában azzal, mivel foglalkoznak ezek az intézmények, lapunk egy cikksorozat keretében mutatja be fontos tevékenységeiket, illetve azt is, miként és milyen problémákkal fordulhatnak hozzájuk a bajbajutottak.
A hajléktalan-ellátásról szóló első részt IDE KATTINTVA olvashatjuk el, a család-, gyermek-, és ifjúságvédelmet pedig ITT MUTATTUK BE másodikként, majd az ITT ELÉRHETŐ harmadik részben az idősügyi szolgáltatásokkal foglalkoztunk. Negyedik cikkünkben pedig különböző szenvedélybetegségek kezelésével, valamint fogyatékossággal élők segítésével foglalkozó intézményeket vettük górcső alá, EZ ITT ÉRHETŐ EL. Most elérkeztünk a sorozat utolsó részéhez, melyben az önkormányzati feladatellátásban érintett további intézmények – nyilvánosan elérhető információk alapján – történő bemutatása mellett a segélyezésről is szó lesz.
Pécs Megyei Jogú Város Integrált Szociális Intézmény
A város által fenntartott intézmény holnapján szereplő bemutatkozás szerint céljuk az idős emberek fizikai szükségleteinek ellátása, a boldog, békés öregkor megteremtése számukra, valamint lelki harmóniájuk megőrzése. Az általuk biztosított ellátási formák a következők: időskorúak ápoló-gondozó otthona 17 fő, idősek klubja demensellátással 30 fő és étkeztetés.
Hogyan kérhetünk segítséget? Az intézmény honlapján megtalálunk minden fontos dokumentumot és információt a jelentkezési laptól, a házirenden át, egészen a térítési díjakig. Székhelyük a Zipernowsky Károly utca 1. szám alatt található, elérhetőek telefonon a 72/532-008 számon, valamint e-mailben a [email protected] címen.
Pécsi Kistérségi Szociális Alapszolgáltatási Központ
A pécsi önkormányzat és a Járási Társulás által közösen működtetett központ célja, hogy a szolgáltatásokat igénybe vevő, ellátásra, gondozásra szoruló emberek szükségleteihez igazodó segítségnyújtást biztosítson. Ennek mértékét és módját mindenkor az ellátásra szoruló ember szükségletei, egészségi, pszichés és szociális állapota határozza meg. Tevékenységi körükbe tartozik étkeztetés, házi segítségnyújtás, nappali ellátás és idősek klubja, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, valamint családi napközi működtetése.
Hogyan kérhetünk segítséget? A következő, társult önkormányzatok közigazgatási területén kérhetők – hogy milyen formában, azt az ITT elérhető dokumentumban találjuk meg – a különböző szolgáltatások: Abaliget, Aranyosgadány, Bakonya, Baksa, Bisse, Bogád, Bosta, Cserkút, Görcsöny, Gyód, Husztót, Keszü, Kovácsszénája, Kökény, Kővágószőlős, Kővágótöttös, Ócsárd, Orfű, Pellérd, Pécs, Pogány, Regenye, Romonya, Szalánta, Szava, Szilvás, Szőke, Tengeri, Téseny.
Civil és egyházi fenntartású intézmények
Kerek Világ Alapítvány
Többek között fogyatékossággal élők számára nyújtanak szociális alapszolgáltatásokat két nappali intézmény, támogató szolgálat, valamint fejlesztő foglalkoztatás keretében. Az IDE KATTINTVA található elérhetőségeken kérhetjük a segítségüket.
Reménység Gyermeksegély és Rehabilitációs Alapítvány – Bázis Addiktológiai Központ
A különböző intézményekben elérhetők az ifjúságvédelmi, alkoholrehabilitációs, idősgondozási, nyomdai, karitász, valamint egyéb közösségi én önkéntes tevékenységek is. A Pécsett működő Bázis Addiktológiai Szolgálatnál jelentkezhetnek az alkoholproblémával küzdők. EZEN A WEBLAPON minden szükséges információt megtalálunk.
Pécs-Normandia LIONS Klub
Karitatív tevékenységük a társadalom minden színterén jelen van, jótékonysági rendezvényeik pedig már hagyománnyá váltak. Nem csak Pécsen, az egész országban. A jótékonysági klubok különféle rendezvényeket szerveznek, és az onnan befolyó pénzt karitatív célokra fordítják. A pécsieknél elsősorban a rászoruló, beteg és egészséges gyerekek állnak a központban. HONLAPJUKAT ITT találjuk.
Baptista Szeretetszolgálat Országos Szociális Segítő Központ – Pécs
24 fős idősek otthonát tartanak fent a Barátság utca 18. szám alatt. Interneten elérhető alapító okiratuk szerint tevékenységeik közé tartozik szociális étkeztetés, nappali ellátás, bentlakásos ellátás, családi bölcsőde, kábítószerfüggőséget megelőző felvilágosító szolgáltatás, valamint fejlesztő foglalkoztatás. Elérhetőségeik és néhány kedves történet a gondozási központról IDE KATTINTVA olvashatók.
Pécsi Katolikus Egyházmegye
Több szociális tevékenységet ellátó intézmény is ide tartozik: két idősek számára kialakított gondozóotthon, valamint szenvedélybetegséggel, hajléktalanellátással foglalkozó házakat üzemeltet a Pécsi Katolikus Egyházmegye. Mindegyik bemutatása, valamint elérhetőségeik ITT LÁTHATÓAK.
Szociális és Egészségügyi Szolgáltató NKft.
Az igényes és szakszerű, az emberi értékrenden alapuló szociális ellátások szolgáltatója, mely szociális alapszolgáltatásokat és szakosított ellátásokat nyújtó intézményeket tart fenn. BŐVEBBEN ITT olvashatunk róla.
A segélyezésről
Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Kulturális és Népjóléti Főosztálya felel az l. számú Területi Szociális Központ (Dobó István utca 89.), a ll. számú Területi Szociális Központ (Sarolta utca 2.), és a lll. számú Területi Szociális Központ (Esztergár Lajos utca 19.) működéséért, melyeket a rászorulók érdekében, a gyors és egyszerű elérhetőség kedvéért különböző városrészekben alakítottak ki.
A központokban a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokkal kapcsolatos feladatokat jegyzői, illetve polgármesteri felhatalmazás alapján végzik.
A szociális központok a polgármester felhatalmazása alapján az alábbi feladatokat látják el: települési támogatás, rendkívüli települési támogatás és tanulói bérlettérítés elbírálása, köztemetés elrendelése, jogosulatlanul igénybe vett ellátások és a köztemetés költségének visszafizetése, elengedése, csökkentése, részletekben történő fizetés engedélyezése, továbbá a végrehajtás elrendelése; személyi térítési díjak (szociális otthon, átmeneti otthon, szociális étkeztetés, házi szociális gondozás) felülvizsgálata, méltányossági kérelem esetén a térítési díj mérséklése, elengedése.
A szociális központok jegyzői felhatalmazás alapján az alábbi feladatokat látják el: rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és hátrányos és halmozottan hátrányos helyzet elbírálása, jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátások visszafizetése, csökkentése, elengedése, részletekben történő fizetés engedélyezése, szünidei gyermekétkeztetésre jogosult hátrányos és halmozottan hátrányos gyermekek szüleinek kiértesítése, az igénylők nyilvántartásba vétele, létszám lejelentése, családvédelmi koordinációs feladatok ellátása, gyámnevezés vagy gyámságból való kizárásra vonatkozó szülői nyilatkozat jegyzőkönyvbe felvétele.
A pécsi önkormányzat hivatali portálján, az elektronikus ügyintézés/szociális igazgatási ügyek, a gyermekvédelmi és gyámügyi igazgatási ügyek, illetve a családvédelmi koordináció ügyek/konkrét ügyek alatt megtalálhatóak a pontos ügyleírásokon kívül a nyomtatványok, kérelmek is, melyek letölthetők.
Ügyfélfogadási idő:
Hétfőn: 13.00-tól 17.00-ig;
szerdán: 8.00-tól 12.00-ig és 13.00-tól 17.00-ig.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az elmúlt hetekben megjelent cikksorozatban a pécsi önkormányzat hatáskörébe tartozó, törvényen alapuló gyermekjóléti és szociális szolgáltatásokat biztosító intézményeket, szervezeteket mutattunk be.
Ezen felül működnek Pécsett egyéb szociális szolgáltató szervezetek és intézmények, illetve pécsi lakosok igénybe vehetnek az országban máshol is szolgáltatásokat, hiszen vannak úgy nevezett országos hatókörű szolgáltatók, így például az idősek tartós bentlakásos ellátása terén szinte bárhol tudunk segítségért folyamodni.
Működik egy országos portál, ahol további szolgáltatásokról szerezhetnek az érdeklődők információkat. Ez IDE KATTINTVA elérhető.