2 C
Pécs
csütörtök, november 14, 2024
KezdőlapKorzóA pécsi virológus elmondja, mit kell tudni az orosz Szputnyik vakcináról

A pécsi virológus elmondja, mit kell tudni az orosz Szputnyik vakcináról

Most minden kérdésünkre választ kaphatunk, ugyanis megvannak az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcina klinikai hármas vizsgálati eredményei. Kiderült, mennyire biztonságos a szer, vagyis fellép-e súlyos mellékhatás, és az is, kialakult-e az immunválasz – ezekről számolt be a Lancet tudományos folyóiratra hivatkozva a pécsi virológus, Kemenesi Gábor a Virológia Pécs tudományos Facebook-oldalon.

A hármas vizsgálati fázisban tízezres nagyságrenden tesztelik a készítményt, az eredményeket pedig olyan csoporttal vetetik össze, amely csupán placebót kap, de a ritka mellékhatásokra is itt derül fény – olvasható a friss bejegyzésben.

Az orosz vakcina az AstraZeneca készítményhez hasonlóan egy replikációra képtelen vírusvektoron alapul, a koronavírus-tüskefehérje genetikai kódját „csempészi” a szervezetünkbe, ott kifejeződve kiváltja a védelmet szolgáló immunválaszt és kialakítja az immunmemóriát – ismerteti Kemenesi Gábor.

Számok

Az elemzésből kiderül, összesen 16.501 ember kapott Szputnyikot és 5476 ember placebót, a vizsgálatot egyébként 18 éven felülieken végezték el. 60 év felettiek között 1611 vakcinált és további 533 placebót kapó egyént vizsgáltak és elemeztek.

A szer 91,6 százalékos hatékonyságúnak bizonyult.

Az oltás az első dózis után 15 nappal mutat mérhető védelmet. 15 és 21 nap között a hatékonyság több mint 70 százalékos (már ekkor is kialakulhat a védelem), míg a második dózist követően 100 százalékos a kutatás szerint.

Kemenesi szerint nagyon fontos és dicséretes, hogy 28 nappal az oltás megkezdése után mérhető különbség volt az oltott és nem oltott csoport között, tehát előbbinél megtörtént az immunválasz.

De mik a mellékhatások?

A leggyakoribb oltási reakciók az influenzaszerű tünetek, az oltási helyen egy kis fájdalom, fejfájás és gyengeség voltak. Súlyos mellékhatásokat 68 páciensnél regisztráltak, 4-en elhunytak, de mint írja a pécsi tudós, ezeket egyik esetben sem lehet a vakcinához kötni.

A készítményt a cikk szerint idén január 23-ig több mint 2 millió ember kapta meg

– olvasható a Virológia Pécs Facebook-posztjában.

Amit egyelőre nem lehet tudni – ahogy más vakcináknál sem –, az az, hogy meddig tart a védettség (a Portfolio cikkében olvasható, hogy Alekszandr Gincburg, az oltóanyagot kifejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója szerint több mint két évig nyújt védelmet a Szputnyik), valamint hogy a fertőzéstől is véd-e vagy csak a megbetegedéstől.

A pécsi virológus szerint összességében megnyugtató, hogy a vakcinák palettája egy újabb taggal bővült, tudományos szemmel szerinte az eddigiekhez hasonlóan egy jó, megbízható vakcináról lehet szó a Szputnyik esetében.

A teljes bejegyzés itt olvasható:

https://www.facebook.com/virologiapecs/posts/246959136883663

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő