Négyalkalmas foglalkozást tartanak 10-14 éves diákoknak az októberben nyílt IT HUB Pécs – elsősorban informatikai és innovációs területen működő cégeket tömörítő – közösségi térben. A szakkörön a város különböző iskoláiból vesznek részt gyerekek, izgalmas feladatuk pedig nem más, mint fantáziájukat szabadon engedve megtervezni egy képzeletbeli okosvárost. A koncepció kigondolása után pedig jöhet a robotprogramozás! Lapunk belesett az első workshopra, mutatjuk.
Mint megtudtuk, Schlepp Péter szakkörvezető cége az IT HUB Pécs egyik partnere, de a vállalkozó évek óta foglalkozik hobbiként robotprogramozással, sőt rendszeresen tart ilyen témájú workshopokat is. Az ő fejéből pattant ki az ötlet, hogy kihasználva az új iroda adta lehetőségeket, akár a legfiatalabb, természettudományos és műszaki projektek iránt érdeklődő pécsieknek is lehetne itt programot szervezni, ezzel is támogatva őket abban, hogy később ebben az irányban folyatassák tanulmányaikat.
– Természetesen a járványhelyzet megnehezítette a folyamatot, különböző engedélyeket kellett beszereznünk, gondosan megterveznünk az eseményeket és persze nagyon óvatosnak kell lennünk a koronavírus miatt. Kis csoportban vesznek részt a gyerekek, maximum 10 főt fogadunk. Megbeszéljük, hogy szerintük mi az okosváros, mitől lesz az, milyen sajátosságai vannak, fizikai modellt is felépítünk együtt, robotokat programozunk egy-egy feladat ellátására. Például ha okosközlekedésről beszélünk, akkor összerakunk egy helyszínt, majd robottal szimuláljuk, hogyan tudna elszállítani valamit egyik pontból a másikba. Fontos, hogy a gyerekek élményekkel gazdagodva szerezzenek új ismereteket – mondta el lapunknak Schlepp Péter.
A diákok maguk jelentkezhettek a foglalkozásra, melynek témáját egy előzetes kérdőívezés útján alakították ki számukra.
Nemes Balázs, a pécsi önkormányzat innovációs biztosa lapunknak elmondta, a pandémia miatt jóval kevesebb esemény zajlik most az IT HUB Pécs irodában a tervezettnél, azonban ez az időszak jó alkalom arra, hogy összegyűjtsék különböző ötleteiket és tervezgessenek, elvégezzék a háttérmunkálatokat sok későbbi projekthez.
– A megnyitót októberben még meg tudtuk tartani, de napokkal később jött a második, koronavírus miatti lezárás. A helyiség arra lett kialakítva, hogy 15-20 ember folyamatosan itt zsizsegjen, ez most természetesen nem lehetséges. De azért néhányan rendszeresen bejárnak, illetve online eseményeket is szervezünk, amikhez az itt elérhető technológia nagy segítség. Attól függetlenül, hogy a járvány miatt alacsonyabb a kihasználtság, tudja teljesíteni a funkcióját az iroda, több projekt elindult már az itteni közösen eltöltött óráknak hála. Az én elképzeléseimet tehát teljesítette az IT HUB Pécs – fejtette ki az innovációs biztos.
Lapunknak elárulta, hogy úgy tűnik, például abban is tudják majd segíteni a helyi vállalkozásokat, hogy EU-s támogatást szereznek a számukra. De azt is megemlítette, hogy komoly újításokon dolgoznak a tv-torony világításával kapcsolatban.
Nemes Balázs hangsúlyozta, nagy örömére már nem kifejezetten informatikával foglalkozó cégek is csatlakoztak az IT HUB Pécs kezdeményezéshez. Elmondta azt is, nagyon fontos, hogy a közösséghez csatlakozó vállalkozások nem extra profitot remélnek ettől a kooperációtól, sokkal inkább közös munkát és jó ötleteket.
Kiemelte, arra számít, hogy ha vége a járvány miatti válsághelyzetnek, még több helyi cég csatlakozik majd a közösséghez.
– Az máris nagyon pozitív visszajelzés, hogy gyerekek a szombat délelőttjüket azzal töltik, hogy eljönnek ide egy workshopra. Nekem személy szerint nagy lökést adott, mikor 8-10 éves koromban csillagász szakkörre jártam, hatalmas közösségi élmény volt. És tegyük hozzá, akkor még közel sem tartott ott a technológia, mint most, holott nem vagyok még olyan idős – vélekedett.
Íme, itt van még néhány fotó az okosváros foglalkozásról: