A város nemzetközi kapcsolatainak ápolása és erősítése a járvány által okozott problémák ellenére sem állt meg. A folyamatban lévő, szervezés alatt álló közös testvér- és partnervárosi rendezvényekről és kezdeményezésekről kérdeztük Bognár Szilva alpolgármestert.
Az önkormányzat nemzetközi kapcsolatrendszere rendkívül kiterjedt: 14 testvérvárosi, valamint 6 partnervárosi szerződéssel rendelkezik, továbbá 7 várossal áll szoros együttműködésben. Ahogy az élet, valamint az önkormányzati munka megannyi területére, a város nemzetközi kapcsolatainak ápolására és erősítésére is erőteljesen kihat a járvány, jelentősen beszűkítve az önkormányzat személyes kapcsolattartási lehetőségeit. Ennek ellenére a területen folyamatosan zajlanak a munkák a háttérben, a részletekről Bognár Szilviát, Pécs testvér- és partnervárosi kapcsolatokért felelős alpolgármesterét kérdeztük.
– Pécsnek a legintenzívebb testvérvárosi kapcsolata Araddal van, a két város között idén is elkezdődött az Arad napja Pécsett, illetve a Pécs napja Aradon kulturális programok megvalósításának szakmai előkészítése. A partnervárosok közül jelenleg a csehországi Olomouc várossal dolgozzuk ki az idei évre tervezett együttműködési lehetőségeket. Tavaly nemzetközi szinten is hangsúlyos rendezvény volt a V4 kiállítás, amely jó kiindulási alapot nyújt a későbbi terveink megvalósításához is – mondta az alpolgármester.
Hozzátette, hogy a németországi Fellbachhal idén 35 éves Pécs testvérvárosi kapcsolata, amelyet méltó módon szeretnének közösen megünnepelni.
Mint mondta, a járványügyi szabályozások tükrében még korai lenne bármit ígérni, de vannak konkrét elképzelések közös kulturális programokról.
Emellett 2021-ben ünnepli Pécs és Aix-en-Provence a 10 éves partnerségi évfordulójukat, ebből az alkalomból a Vasarely Alapítvánnyal együttműködve nagyszabású közös programokra készülnek, amelyek a járványhelyzet miatt valószínűleg csak jövőre valósulhatnak meg – fejtette ki.
– Arra készülünk, hogy a programok között a Janus Pannonius Múzeum, a Pécsi Balett, a Pécsi Íróprogram, a Zsolnay-negyed, és még egy Vasarely-zebra is nagy szerepet fog kapni – fogalmazott Bognár Szilvia.
Idén Pécs és a szlovéniai Lendva intézményeinek közreműködésével folyamatban van továbbá egy kulturális és gasztronómiai tematikájú – szabadegyetemi keretek között megvalósuló – közös program is.
– Keressük azonban a további kitörési lehetőségeket is, így felvettük a kapcsolatot a Pécsi Tudományegyetem Külügyi Igazgatóságával azért, hogy pontosan informálódjunk arról, hogy mely országokból és városokból érkeznek nagy számban egyetemi hallgatók Pécsre. A Pécsi Tudományegyetem elképzeléseivel összhangban, az ott dolgozó szakemberekkel együttműködve szeretnénk nemzetközi kapcsolatainkat tovább építeni, illetve a meglévőket ápolni. Két nagyobb kategóriába soroltuk a város által megcélzandó területeket, így elkülönítve kezelnénk a magyarok által hagyományosan lakott régiókat, illetve az azokon kívül eső területeket – mondta az alpolgármester.
Végezetül kiemelte, hogy az egyetemtől kapott adatok számos érdekességet tartalmaznak, amelyekre alapozva igyekeznek meghatározni azokat a reális elérhető stratégiai irányokat, amelyek kölcsönös gazdasági és kulturális előnyt jelentenek az önkormányzat, az egyetem, valamint az itt tanuló diákok, illetve nem utolsó sorban a pécsiek számára is.