Miben különbözik a négy kopási osztály? Mit vizsgálunk a Mohs-féle skála segítségével? Mi jelöli az erős kopásállóságot? Milyen burkolatot érdemes a nappaliba választani? Mi köze van az ásványoknak a burkolatokhoz? Cikkünkben megválaszoljuk a burkolatokkal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Felújítások és építkezések alkalmával számtalanszor elhangzanak a kopásállóság és a karcolási keménység kifejezések, azonban csak kevesen tudják, hogy mit is takarnak pontosan ezek a kifejezések. Az alábbiakban a fenti kérdések megválaszolása mellett elmagyarázzuk mindkettő jelentését.
A burkolatok különféle kopásállósággal rendelkeznek
A kemény talpú cipők és a fémsarkok, illetve a lábbelikkel behordott szennyeződések, kavicsok és homokszemek koptatják a padlólapok felületét. Ezeket hívjuk mechanikai koptató hatásoknak. Az ezekkel szembeni ellenállóképességet pedig kopásállóságnak nevezzük.
A burkolatok különféle kopásállósággal rendelkeznek. Négy kopási osztályt (Pei) különböztetünk meg. Értelemszerűen azokba a helyiségekbe, ahol magasabb a felület igénybevétele, magasabb kopási osztályú padlólapot kell választani. Ilyen helyiség például az előtér, a folyosó és a konyha.
Pei II., Pei III., Pei IV., Pei V. – mit jelent a négy kopási osztály?
- A Pei II. a gyenge kopásállóságot jelöli. Ebbe a kopási osztályba leginkább a fali csempék tartoznak.
- A Pei III. a közepes kopásállóságot jelöli. Olyan helyiségbe javasoltak ezek a burkolatok, melyek kevésbé vannak kopásnak kitéve. Ilyen például a fürdőszoba vagy a nappali.
- A Pei IV. az erős kopásállóságot jelöli. Az ebbe a kopási osztályba tartozó burkolatok a magánlakások bármelyik helyiségébe letehetőek.
- A Pei V. a kiemelkedő kopásállóságot jelöli. Ezek a burkolatok már kisebb forgalommal rendelkező középületekbe is letehetőek, például üzletekbe.
Amennyiben megfelelő kopásállósággal rendelkező, kiváló minőségű burkolatot keresel, nézz szét a Zuhanykabin.hu oldalán!
Mit jelent a karcolási keménység?
A karcolási keménység azt mutatja meg, hogy az adott burkolat mennyire áll ellen a karcoló hatásnak. Ez legalább olyan fontos tulajdonsága a burkolatnak, mint a kopásállóság. A karcolási keménység fokozatainak meghatározása a Mohs-féle skála segítségével történik.
A burkolatok karcolási keménysége ismert ásványokéval kerül összehasonlításra. Vagyis azt vizsgálják, hogy az adott ásvánnyal megkarcolható-e a burkolat felülete. A Mohs-féle skála 1-től 10-ig terjed. Azonban a kopásállóság és a karcolási keménység nem ugyanaz. Attól, hogy egy burkolat karcolási keménysége magas, még nem biztos, hogy a Pei V-ös kopási osztályba tartozik.
(x)