„Nem a te szégyened!”: megdöbbentő videót készítettek baranyai rendőrök a kapcsolati erőszakról

Hirdetés

Az országos „A csend a leghangosabb sikoly, halld meg!” elnevezésű kampányhoz
csatlakozott a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság, amelynek Kommunikációs és Megelőzési Osztálya áldozati szemszögből készített prevenciós filmet „Nem a te szégyened!” címmel. A videóban szereplő rendőrnő, Pálfi Szabina őrnagy nyilatkozott a témával kapcsolatban lapunknak.

Sajnos bárki, bármikor, önhibáján kívül áldozattá válhat. Kapcsolati erőszaknak pedig a törvény szerint bárki lehet elkövetője és elszenvedője is. Mint azt megtudtuk, a statisztika viszont azt mutatja, körülbelül nyolcvan százalékban nők a bántalmazottak. A „Nem a te szégyened!” új perspektívából közelít, próbál az áldozat érzéseire ráhangolódva hasznos információt és reményt adni.

Legtöbbször a bántalmazó kapcsolat elszenvedője sajnos beszűkült lelki állapotban van, ezért a kívülről érkező, racionális tanácsokat képtelen elfogadni, azok csak a bűntudatát erősitik. A film gondolatébresztő, nem a hivatalos eljárást helyezi előtérbe, hanem a segítőszervezetek elérhetőségét és a változtatás alternatíváját.

Pálfi Szabina

– A filmben nincs olyan szélsőséges, extrém mozzanat ami megnehezítené az érintett
számára az azonosulást. Pont a hétköznapiságában rejlik az üzenete, hogy bárki bármikor kerülhet ilyen helyzetbe, ami nem az ő szégyene, hiszen van segítség! A videót, amelyben én szerepelek, mint „áldozat”, pszichológus segítségével és instrukcióival készítettük, valódi áldozatok elmondásai alapján. Nem véletlenül van alatta felirat, hiszen aki erőszakos kapcsolatban él, nem feltétlenül nézhet meg hangosan egy ilyen témájú videót, mert sok esetben folyamatos ellenőrzés alatt áll. Ha viszont lehalkítja az eszközt amin nézi és a szöveg alapján magára ismer, esetleg segítséget kaphat ahhoz, hogy kilépjen a nehéz helyzetéből. A célunk, hogy az érintettek felismerjék helyzetüket az aktuális érzelmi kapcsolatban amelyben vannak, és lehetőleg lépéseket tegyenek ellene, adott esetben segítséget kérjenek – mondta el lapunknak Pálfi Szabina.

„Fontos hangsúlyoznom, hogy azok az áldozatok, akik a bántalmazó kapcsolatból ki szeretnének lépni és elhatározták magukat, bizalommal forduljanak munkatársaimhoz! Kollégáim részrehajlás nélkül, nagy empátiával fordulnak minden áldozat irányába, legyen szó feljelentésről vagy rendőri intézkedésről”

– fogalmazott a rendőr őrnagy.

Mi az a kapcsolati erőszak?

Természetesen számtalan, az interneten megtalálható definíciót másolhatnánk be ide, mi azonban inkább megkértük Pálfi Szabinát, hogy fogalmazza meg közérthetően, mit is jelent ez a fogalom.

– Nehéz ezt rendőrként megfogalmazni, mert a hétköznapi bántalmazó élethelyzeteket a rendőrségnek a törvény és a jog nyelvére kell lefordítania ahhoz, hogy segítséget tudjon nyújtani a sértettek vagy áldozatok számára. Talán úgy fogalmaznék, hogy bármilyen érzelmi kapcsolatban létrejövő kölcsönös függés, amiben az egyik fél teljesen feladja önmagát, akaratát és folyamatos bizonyítási kényszert érez, hogy megfeleljen párjának. Ebben az eltorzult kapcsolati játszmában észrevétlenül de teljesen kiszolgáltatottá válik a bántalmazója felé és testi, lelki, esetleg szexuális atrocitás elszenvedője lesz – mondta a rendőr őrnagy.

[su_note note_color=”#d98a88″]A családban sok esetben keletkezhet feszültség, konfliktushelyzet. Hogy ez ne torkolljon erőszakba, vagy ha már elérte azt a szintet, meg lehessen fékezni a folyamatot, a rendőrök arra biztatják az áldozatokat vagy a kapcsolati erőszakról tudomást szerző rokonokat, ismerősöket, hogy értesítsék a hatóságot. A fenti videó végén találhatók az ehhez szükséges elérhetőségek.[/su_note]


Nemrég a pécsi Áldozatsegítő Központban jártunk, interjúnk itt olvasható:

https://www.pecsma.hu/top/merj-beszelni-rola-segit-a-pecsi-aldozatsegito-kozpont/

Hirdetés