Habár az interneten figyelmeztetnek, a pécsi erdőkben nem kell félnünk a csapdáktól

Hirdetés

Egy házi kedvencéért aggódó olvasónk hívta fel a figyelmünket arra, hogy online országosan figyelmeztetik a túrázókat, mi szerint úgynevezett hattyúnyak csapdák lepték el a hazai erdős területeket, melyek rendkívüli veszélyt jelentenek a gyanútlan kutyasétáltatók számára. A poszt szerint az eszköz „összeroppantja az eb nyakát”. Ez valóban szörnyen hangzik, így lapunk megkereste a Pécs környéki erdők kezelőit azzal a kérdéssel, valóban kell-e attól tartani a fák között sétálóknak, hogy halálos baleset érheti négylábú barátjukat. 

Természetesen mindenhol, így az erdőben is vannak bizonyos szabályok, melyeket be kell tartani. Mint azt az erdőkezelők hangsúlyozzák: városi erőterületek látogatásakor például a kutyákat csak póráz és szájkosár viselete mellett szabad sétáltatni. Ennek ellenére sokan elengedik az állatokat, hogy azok kedvükre rohangálhassanak kicsit a természetben.

Mi mindkét oldalt megértjük: a terület kezelője a túrázók védelmében hozza az előírásokat, a gazdik pedig kedvencük örömére írnak felül néhányat ezek közül. Minden esetre nem árt az óvatosság. Az alábbi információkhoz jutottunk a témával kapcsolatban.

Az olvasónk által küldött bejegyzés szerint országosan helyezték ki a csapdákat  (Forrás: Facebook)

A Biokom NKft. tájékoztatása szerint:

  • A képen látható csapda valóban használatos megoldás lehet bizonyos állatfajok befogása esetén. Hattyúnyak elnevezésre hallgat a berendezés, használatára csak a vadászatra jogosultnak, azaz a terület vadászati kezelőjének van módja. Az eszköz üzemszerű használatának része az érintett terület figyelmeztető táblákkal való ellátása, egyéb figyelemfelhívó anyagok kihelyezése, médiában történő megjelenítés.
  • A városi erdőterületeken nem történik ilyen vagy hasonló befogó eszköz üzemeltetése. Így sem a malomvölgyi, sem a mecseki parkerdő területén nem találkozhatunk az eszközzel. A vadásztársaságok, a városi erdőterületek turisztikai frekventáltsága miatt nem létesítenek befogó pontokat.
  • A kutyát sétáltatók biztonságban vannak, a házi kedvenceket nem érheti baleset a hattyúnyak-csapda működésbelépése miatt.
  • Mindemellett a Biokom NKft. kezelésében lévő városi erdőterületeken jól látható módon és elegendő sűrűséggel ki van táblázva a kutyák pórázon és szájkosár viselete mellett történő sétáltatásának előírása, kötelezettsége.

A Mecsekerdő Zrt. pedig a következőket válaszolta:

  • A Mecsekerdő Zrt. által kezelt területen a vadállomány kezeléséhez kapcsolódóan ebben az időszakban megszokott módon kizárólag egyéni vadászatok zajlanak, jellemzően a kora reggeli, kora esti időszakban. Társas vadászatok és emiatt szükséges látogatási korlátozások nincsenek.
  • Tavasszal akadnak korlátozások, aminek azonban a vad nyugalmának biztosítása és az illegális agancsgyűjtés megelőzése a célja. Ugyanis az illegális agancsgyűjtők az ellési időszakban olyan mértékben zavarják, tudatosan űzik, hajtják az egyébként különös nyugalmat igénylő vadat, hogy ellenük csak a látogatás korlátozásával lehet védekezni. A szabályok azonban a turistaútvonalakra, pihenőkre és kilátókra nem vonatkoznak, tehát a tavaszi túrák megtartását nem zavarja. Kutyával a szabályok betartása mellett az erdőterület biztonsággal látogatható.
  • A tavaszi időszakban születnek többek között a vadmalacok, amelyek védelmében az anyaállatok agresszívan léphetnek fel. A kijelölt turistautak azonban teljes biztonsággal használhatók, csak az utak által nem érintett vadbúvó sűrűket érdemes elkerülni.
  • Szintén kiemelten kell figyelni a kutyasétáltatási szabályok betartására, miszerint természeti területen pórázon kell vezetni a kutyát. A gazdájától elszaladó kutya ugyanis könnyebben összetalálkozik a vaddisznókkal, és az összetűzés nehezen kerülhető el.

Érdemes tudni, hogy a pórázon történő sétáltatás szabályát nem a helyi kezelők hozzák, hanem országos érvényű, a szabálysértési törvényben rögzített jogszabály. A célja pedig nem csak a túrázók védelme (bár az is fontos eleme a felelős kutyatartásnak, hogy mást ne veszélyeztessen a kutya), hanem az élővilágnak és magának az ebnek a védelme. Vagyis a terület kezelője a törvény betartására figyelmeztet.

Hirdetés