Egy kivételes kiállítás várja mától az érdeklődőket a 4 millió beoltott után ismét megnyíló Zsolnay Kulturális Negyed Planetáriumában. Schmall Rafael asztrofotós a messzi Namíbiában készített képeit csodálhatjuk meg. Mi már megnéztük a tárlatot, és mindenkinek ajánljuk!
Schmall Rafael asztrofotós egy néhány főből álló csapat tagjaként 2018 májusában utazott Namíbiába, hogy megörökítse az afrikai égboltot, mely szinte hihetetlen látványosságokat – árnyékot vető Tejút, csillagok, égi jelenségek, melyeket hazánkból a déli horizont kitakar – tár a szem elé.
A fotós így mesélt élményeiről a kiállítás megnyitása előtt:
[su_quote]Számos fotót készítettem már a csillagos égboltról. Azonban a déli ég engem is meglepett, négy napig el sem hittem, hogy ennyire látványosan csillagos-kontrasztos, markáns tejutas égbolt létezik-e egyáltalán. 16 éjszakás expedícióm során igyekeztem a lehető legtöbb fotót elkészíteni. Hatalmas panorámaképektől kezdve a távcsöves asztrofotókon át a modern mobiltelefonos tájképekig összesen húszezer kép gyűlt össze. Ennek egy szeletét ez a kiállítás jeleníti meg.[/su_quote]
Mi is ellátogattunk a planetáriumba, mutatunk is néhány kedvcsináló fotót!
Az erős holdfény ellenére is csodálatosan látszik az alábbi képen galaxisunk – nagyon tetszett a kiállításban, hogy minden műhöz fűztek egy rövid, de annál érdekesebb leírást, így meg is érthetjük, mi tárul a szemünk elé, mi zajlik pontosan az égbolton.
A kép címe: Mancsnyomok az égen. Ugye ti is látjátok őket?
Füstcsóva a Tejút előtt.
A képen egy üstökös látható, melynek feje egy hangyászhoz hasonlít, aki épp egy „hangyabolyhoz” (csillagködhöz) igyekszik.
Hatalmas színes csillagköd.
Az égi jelenség neve: Kígyó-köd, mely 650 fényévnyire van tőlünk és a Tejút központja előtt helyezkedik el. Gondoltátok volna? A mi naprendszerünk is egy ilyen csillagködből született 4,5 milliárd évvel ezelőtt.
Mint egy fényes vattacsomó!
Íme a Sas-köd, mely 7000 fényév távolságra van a naprendszertől.
Személyes kedvencünk: a Szeneszsák!
A Starlink műholdsereg átvonulása az Albireo csillag előtt. A kép kategóriagyőztes lett egy 2020-as rangos asztrofotós versenyen.
A déli ég rózsája.
Tejút-trió:
Harcoló sárkányok. A leírás szerint a hatalmas csillagköd nagyon hasonlít a Michelangelo által festett Sixtus-kápolnai mennyezetfreskókra, az Ádám teremtése jelenetre. Ti mit gondoltok erről?
A képen nagy kísérőgalaxisunk látható.
Véleményünk szerint ez volt az egyik legérdekesebb égi jelenség a tárlaton: a Háború és Béke köd. A magyarázat szerint a fotó bal oldalán egy koponya (halálfej) képe rajzolódik ki, a jobb oldalon pedig egy szárnyait kitáró galambot figyelhetünk meg. Ti is így látjátok?
200 darab képből készült az alábbi fotó, az idő múlását szimbolizálja az alkotás.
A pillanat, mikor a Tejút kiemelkedik a horizontból.
A kép a Namíbia szeme címet kapta.
A kiállítást a Zsolnay Kulturális Negyed látogatóközpontjának felső szintjén tekinthetjük meg június 1-e között keddtől vasárnapig 10–18 óráig. A belépés Planetárium és Labor – Interaktív Varázstér jeggyel ingyenes, egyébként 500 Ft/fő.