Rendhagyó, de igen fontos, országos tudományos kísérletben vesz részt a Mecsekerdő Zrt.
Az érdekes kezdeményezésben arról gyűjtenek és szolgáltatnak információt az erdőgazdálkodónál, mennyire egészséges a kezelésükben álló erdők talaja – olvasható a Mecsekerdő lapunkhoz eljuttatott közleményében.
A kísérlethez használt pamut alsóneműket ásnak el májusban Baranyában összesen tíz helyen – Pécs, Kővágótöttös, Hosszúhetény, Ág, Vajszló, Almamellék és Bürüs közelében –, majd hatvan nap múlva, július közepén megvizsgálják, milyen hatással volt a talaj az anyagra.
A szakemberek tiszta pamut alsókat használnak, mivel az élőlények, gombák, baktériumok a szerves anyagoknak, elsősorban a cellulóznak (a pamut nagyrészt cellulózból áll) állnak neki.
A kutatók végül képfelismerő technikával nézik meg, hogy az alsónemű hány százalékát fogyasztották el az éhes kis talajlakók.
MINÉL NAGYOBB MÉRTÉKBEN BOMLIK LE AZ ELÁSOTT RUHA, ANNÁL AKTÍVABB TALAJÉLETRE LEHET KÖVETKEZTETNI.
A vizsgálat arra is felhívja a figyelmet, fontos jól megválasztani a ruhák alapanyagát, ha a fenntarthatóságot és az egészséges környezetet támogatnánk.
[su_box title=”A nem mindennapi programról” style=”glass” box_color=”#94ba75″ radius=”2″]Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézete 2021 tavaszán indította közösségi tudományos programját, amelynek keretében közel hétszáz településről, csaknem ezerkétszáz önkéntes résztvevő szolgáltat információt arról, milyen a talajban a mikrobiológiai aktivitás. A Mecsekerdő Zrt. is örömmel csatlakozott a kezdeményezéshez. [/su_box]