A Baptista Szeretetszolgálat pécsi idősotthonainak vezetőjét kérdeztük az intézményekben nemrég életbe lépett új látogatási szabályokról.
Mint ismert, Müller Cecília országos tisztifőorvos április 29-én jelentette be, hogy visszavonja a szociális intézményekben, idősotthonokban egy éve elrendelt látogatási tilalmat. A döntés oka az, hogy a legtöbb intézményben már megfelelően magas azoknak a lakóknak és gondozottaknak a száma, akiket beoltottak a koronavírus ellen. Egy év szigorú bezártság és elszigeteltség után tehát véget ért egy megterhelő, nehezen kezelhető és talán még nehezebben megélhető időszak, ami nem csak az intézményekben élőket, hanem szeretteiket, valamint persze az otthonok szakdolgozóit is megviselte.
A látogatási tilalom feloldása kapcsán kerestük Gyuró Anikót, a Baptista Szeretetszolgálat három pécsi szeretetotthonának vezetőjét, aki lapunknak elmondta, hogy a legfontosabb tudnivaló a lakók és hozzátartozóik számára az, hogy a látogatás védettségi igazolványhoz van kötve: a rendelet alapján csak azok látogathatják a Xavér és az Alkotmány utcai, valamint a Malomvölgyi úton található intézményeket, akik a belépéskor felmutatják a plasztik kártyájukat. Természetesen – tette hozzá – az idősotthonok bejáratánál kötelező a kéz- és lábfertőtlenítés, a hőmérés, valamint az orvosi maszk használata is, illetve a látogatás ideje alatt a másfél méteres védőtávolságot is tartani kell.
– Azok a lakók és látogatóik, akiknek valamilyen okból kifolyólag nincs még védettségi igazolványa, az intézményeken kívül tudnak találkozni, ugyanakkor ezekben az esetekben kiemelten fontos, hogy a látogatás felelősségteljesen történjen, a vírusvédelmi szabályok betartásával – mondta Gyuró Anikó, hozzátéve, hogy azért van szükség ennek hangsúlyozására, mert sajnos sokan nem tartják be ezeket az előírásokat.
Mint mondta, azok a lakók, akik elkülönítésben vannak – vagy azért, mert fertőzöttek kontaktjai, vagy mert lehetséges fertőzöttek – a karantén ideje alatt nem látogathatók.
Azokban az esetekben, amikor lakók és hozzátartozóik valamilyen okból eredően nem tudnak egy térben találkozni, a metálhigiénés szakemberek segíthetnek az online kapcsolattartás megoldásában is, különböző közösségi oldalak és üzenetküldő alkalmazások használatával.
Végezetül kiemelte, hogy az intézményekbe új lakókat már nem csak negatív koronavírusteszttel, hanem védettségi igazolvánnyal is fel lehet venni.