Hitelesítette a pekingi Sinovac Biotech által kifejlesztett, CoronaVac nevű védőoltást az Egészségügyi Világszervezet (WHO), lehetővé téve ezzel annak sürgősségi felhasználását, ami elősorban a fejlődő országoknak jelenthet újabb segítséget – írja az MTI.
A Sinovac eddig több mint 600 millió adag védőoltást biztosított Kínában és a világ más országaiban, ebből május végéig több mint 430 millió adagot be is adtak.
A WHO független szakértői bizottságának közleménye szerint a 18 év felettieknek ajánlja a vakcinát, két adagban, 2-4 hetes intervallummal a két oltás között.
A WHO technikai tanácsadó csoportja, amely május 5-én kezdte meg a vakcina vizsgálatát, azután döntött így, hogy felülvizsgálta a Sinovac biztonságosságával és hatásosságával, valamint a gyógyszergyár gyártási eljárásaival kapcsolatos legfrissebb adatokat.
A Sinovac vakcinája a második kínai oltóanyag, amelyet a WHO jóváhagyott, miután május 7-én a Magyarországon is használt Sinopharm-vakcináról is hasonló döntést hoztak. Az akkori döntéskor jelezték, hogy azt javasolják: azok az országok, amelyekben idősebbek körében is alkalmazzák a Sinopharm-vakcinát, végezzenek biztonságossági és hatékonysági monitorozást, mert az értékelésük szerint kevés a bizonyíték arra, hogy az a 60 év felettieknél is hatásos.
Hasonló kitétel a Sinovac vakcinájánál is felmerült. A WHO Stratégiai Tanácsadó Szakértő Csoportja (SAGE) korábban közölte, hogy
a vakcina hatásossága a klinikai kísérletek több országban elvégzett harmadik fázisának eredményei alapján 51-ről 84 százalékra emelkedett.
A WHO szerint a Sinovac hatásossága 57 százalékos a tünetes megbetegedések megakadályozásában, de 100 százalékos a betegség súlyos formáinak és a kórházi ápolásra szorulásnak a megelőzésében. A hatásosságot a 60 év feletti korosztály esetében nem vizsgálták. Az indonéz egészségügy-minisztérium május 12-én jelentette be, hogy 120 ezer egészségügyi dolgozó körében, akik megkapták a védőoltást, 94 százalékban akadályozta a vakcina a tünetes megbetegedés kialakulását.
Előzetes becslésében a SAGE arra következtetésre jutott, hogy az oltás hatásos volt a Covid-19-betegség megelőzésében a 60 év feletti korosztályban, de hiányoztak az adatok egyes komoly mellékhatások kapcsán.
A SAGE bizonyítékokat sorolt fel arra vonatkozóan, hogy hiányosságok mutatkoztak a terhesség alatti biztonságosság, illetve a biztonságosság és a klinikai védelem kapcsán más felnőtt korcsoportoknál. A tagállamoknak a felhasználásra, illetve az adagolásra vonatkozó irányelveket kidolgozó SAGE májusban vizsgálta felül a Sinovac klinikai adatait.