A vashiány komolyabb egészségügyi probléma, mint azt elsőre gondolnánk. Éppen emiatt fontos, hogy odafigyeljünk a vasfogyasztásunkra. Hogyan tegyük, mire figyeljünk?
Mit kell tudni a vashiányról?
A vas a hemoglobin része, amely a vörösvértest egyik alkotóeleme. A hemoglobinnak pedig kulcsfontosságú szerepe van a vérképzésben, ezért egészségünk megőrzése érdekében fontos, hogy odafigyeljünk a vasbevitelünkre.
Az Intima.hu írása szerint vashiányról akkor beszélünk, ha kimerülnek a szervezet vasraktárai. Enyhe, közepes és súlyos vashiány is létezik, már a közepes vashiány esetében is hemoglobinszint-csökkenés áll fenn, a súlyos vashiány pedig a vasraktárak teljes kimerülését jelenti.
A vashiány elsődleges és leggyakoribb oka az alacsony vasbevitel. Vannak olyan speciális esetek persze, amikor a vas felszívódásával van probléma. Vannak veszélyeztetettebb csoportok, például a terhes és a szoptató nők. Ennek az az oka, hogy ezekben az esetekben mindig valamilyen módon az anya szervezetéből jut vashoz a kicsi, így könnyebben kimerülhetnek az anya vastartalékai.
Veszélyeztetett csoportba tartoznak még a sportolók, akiknek a rendszeres fizikai igénybevétel miatt magasabb vasbevitelre van szükségük.
Mik a következményei?
A vashiány legsúlyosabb következménye a vashiányos vérszegénység. Ennek a jelenségnek a hátterében az áll, hogy a vörösvérsejtek szerepe az oxigén szállítása a vérben. Az oxigént pedig a hemoglobin köti meg.
A hemoglobinnak pedig a vas az egyik legfontosabb alkotórésze. A vérszegénység az az állapot, amikor a hemoglobin, illetve a vörösvértestek száma egy bizonyos határérték alatt van.
A vashiányos vérszegénységről tudni kell, hogy a szervezet összeomlásához vezethet.
Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
A vashiányt megfelelő mértékű vas bevitelével kerülhetjük el. Ebben tudatos étkezés vagy étrend-kiegészítő vitaminok szedése segíthet. Napi 10-20 mg vasat kell bevinnünk, ez azért is fontos, mert a táplálékkal bevitt vas kis része szívódik fel.
Arra is érdemes odafigyelnünk, hogy a vas felszívódását segítő vitaminokból és ásványi anyagokból is megfelelő mennyiséget vigyünk be a szervezetünkbe, ilyen a C-vitamin.
A táplálékvasaknak két típusa van. A vasakat a hemvasak és a nem hemvasak csoportjába soroljuk. A hemvasak fehérjéhez kötött vasak, amelyek könnyebben felszívódnak, attól függetlenül, hogy milyen tápanyagokat és ásványi anyagokat tartalmazó ételekkel együtt fogyasztottuk a vastartalmú táplálékot. A hemvas a vörös húsokban, a halakban, valamint a baromfihúsban és belsőségekben található meg.
A nem hemvas jellemzője, hogy nem fehérjével kötött, és felszívódását gátolják azok az anyagok, amelyekkel együtt fogyasztottuk őket. Például a tannin, a magnézium, a C-vitamin. A hemvas felszívódását például a tejtermékek, a gabona, a tea is nehezítik. Sajnos a bevitt tápanyagok 80-90%-át a nehezebben felszívódó hemvasak teszik ki.
(x)