A repce jó gyomelnyomó képességgel rendelkezik, jó hatással van a talajra, és egyes kártevőket is hatékonyan távol tart az utána érkező vetemények számára, ezért a repce remek elővetemény.
Hogyan lesz kiemelkedő a termés?
Noha a repce kiváló elővetemény, mégsem szerepelhet túl gyakran a terítéken, mert azzal bizonyos betegségek és rovarok előfordulása megnő. A Primagnál kapható repce vetőmagból növekvő ellenálló hibridek termesztésével, valamint intenzív védekezéssel sokat tehetünk ezek ellen, de a 3 év szünetet még így is érdemes betartani.
A vetőmag kiválasztásában elsődleges szempontunk a termésbiztonság legyen. A termésstabilitást kiváló terméshozamú, jó ellenálló képességgel rendelkező hibridek fogják biztosítani számunkra.
Feladatok a vetés előtt
A repce vetése előtt nagy gondot kell fordítani a tarlóápolás, valamint a talajművelés műveleteire. Nagyobb nedvességtartalom, gyommentes környezet is megvalósítható a tarlóhántással, miközben a fennmaradó növényi maradványok is sikeresen bomlanak így le.
Optimális vetésidő
A repce vetőmagok ideális vetési ideje augusztus vége és szeptember közepe közé esik. A pontosabb vetésidő kiválasztását mindig az adott terület éghajlata, valamint a jellemző talajadottságok nyomán kell meghatároznunk. Ha korábban vetjük, akkor erősebb gyökérzetre számíthatunk, de az esetleges túlfejlődés megnöveli a fagy okozta károk esélyét. Azonban a kései vetés kisebb termést valószínűsít. E kettő között kell megtalálni a legideálisabb időpontot.
A vetés
A repcének a túl sűrű, de a túl ritka vetés egyformán hátrányos. A túl sűrű állomány gyengébb termést okoz, a túl ritka állomány viszont a dőlést és a betegségeket valószínűsíti. Mindezek mellett külön gondot kell fordítani az egyenletes, nedvesebb talajban 1-2 cm mély vetésre, míg szárazabb adottságok között 3-4 cm-es mélységben kell vetni. A sortávolság 25 és 45 cm között mozoghat.
A gyomokról, kártevőkről se feledkezzünk meg!
A repce esetében a tőlevélrózsa megjelenéséig, illetve kifejlődéséig, valamint a sorok záródásának bekövetkeztéig tudnak gondot okozni a gyomok. A gyomok egy része később, a zord, fagyos időjárási körülmények között elpusztul. Sajnos az áttelelő, valamint az évelő gyomok így is problémákat okozhatnak, akár a repce fejlődésének lelassulása és téli kifagyás is előfordulhat. A totális gyomirtókat azonban még a vetés előtt kell bevetni a gyomok visszaszorítása érdekében.
A rovarok ellen megfelelő rovarirtó szerekkel védekezhetünk, de a rágcsálókra is figyelnünk kell.
Tápanyagok az egészséges fejlődésért
A repcének kiváltképp ősszel nagyon fontosak a szükséges tápanyagok. Ezek nélkül nem számíthatunk megfelelő fejlődésre és bő terméshozamra sem. A foszfor és a kálium pótlása rendkívül fontos, a nitrogénben gazdag talajba nem szükséges extra nitrogént kijuttatni. Az optimális mennyiségre kell törekedni, a több tápanyag nem jelent nagyobb termést, sőt, kellemetlen következményekkel is járhat.
(x)