A veszélyhelyzet utáni második rendes – tehát nem online – ülését tartotta meg a pécsi közgyűlés július 13-án. A rendkívüli közgyűlés elején városi kitüntetések adományozásáról döntöttek, valamint – többek között – határidőhöz kötött előterjesztéseket vitattak meg.
A július 13-ai közgyűlés reggel 9 órakor vette kezdetét. Elsőként zárt ülésen döntöttek a városi kitüntetésekről, amelyeket hagyományosan a szeptember elsejei városnapi ünnepi közgyűlésen adnak majd át.
A közgyűlést élőben a Pécs TV YouTube-csatornáján követhetik:
A zárt ülés előtt Zag Gábor alpolgármester emlékezett meg a június végén 80 éves korában elhunyt Rétfalvi Sándor szobrászművészről.
Ezt követően a pécsi önkormányzatban helyet foglaló négy frakció (DK, Jobbik, MSZP, Öt Torony) vezetői egyenként bejelentették, hogy pártjaik a Pécs Jövője néven június 27-én megalakított frakciószövetségben dolgoznak tovább. Mint ismert, a Mindenki Pécsért Egyesület megvonta neve használati jogát a városvezető koalíció azon 14 tagjától, akik megszavazták az új frakciószabályzatot. A városházán helyet foglaló három momentumos képviselő, és Bognár Szilvia, korábbi alpolgármester tovább használja a Mindenki Pécsért nevet.
Miután az előző, június 15-ei közgyűlésen visszavonták alpolgármesteri megbízását, Bognár Szilvia bejelentette, hogy munkáját a Mindenki Pécsért képviselőjeként folytatja.
A zárt ülés után – de még a nyílt ülés előtt – Kővári János (ÖPE-KDNP) ügyrendi felszólalásában nehezményezte, hogy a kitüntetett személyekről nem egyenként szavaztak. Ezt Kővári antidemokratikusnak nevezte, Péterffy Attila polgármester pedig válaszul közölte, hogy ezt nem tekinti ügyrendi kérdésnek.
Csizmadia Péter (Fidesz) is felvetette, hogy tavaly még volt lehetőségük a kitüntetettekre egyenként szavazni. A polgármester ezt sem tekintette ügyrendi kérdésnek, nem válaszolt, amire Csizmadia Péter úgy reagált, hogy „megszokta az elmúl másfél évben, hogy lekezeli a polgármester és levegőnek nézi”.
Megkezdődött a nyílt ülés.
„Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata 2021. évi költségvetésének módosítása”
A 2021-es költségvetés rendeletszövegének módosítása azért szükséges, mert így a kormányzattal folytatott kompenzációs tárgyalások eredményeképp az önkormányzati intézmények (köznevelési, egészségügyi, szociális intézmények) közalkalmazottjai és a kulturális ágazat (a Janus Pannonius Múzeum, a Csorba Győző Könyvtár és a Pécsi Kulturális Központ) munkavállalói részére ki tudják fizetni a béren kívüli cafetéria juttatásokat.
Péterffy Attila kiemelte, hogy a korábbi évektől eltérően az önkormányzat az Egyesített Egészségügyi Intézmények dolgozói részére is biztosítja a cafetéria juttatást a veszélyhelyzet alatt vállalt többletfeladatok ellátásának elismeréseként.
Kővári János (ÖPE-KDNP): Az előterjesztés is idézi, hogy a kormány adott anyagi támogatást a járvány után, amiből lehet finanszírozni a béren kívüli juttatásokat is. A városvezetés mindig a kormányra mutogat azzal, hogy „kivéreztetik a városokat”, de ilyenkor nem teszik hozzá, hogy „ja, mégsem”. Szeretné, ha ezt a továbbiakban a városvezetés mindig megjegyezné.
Ruzsa Csaba alpolgármester: „Imádom, amikor valaki számok nélkül beszél a költségvetésről, annak mindig sok köze van a valósághoz. Akkor nézzük a tényeket. Idén 5,7 milliárdos a kiesés, amit auditált mérlegek is alátámasztanak. A kormány kompenzálta az intézkedéseik miatt kiesett iparűzési adóbevételeket, ami azt jelenti, hogy még 3,7 milliárdnyi kompenzációs hiány áll fent. Ez itt van, ezen kell dolgozni, és bárki, aki segíteni tud ebben, az nálam nyitott irodára talál”. Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy jelenleg a város költségvetése több intézkedésnek köszönhetően lehetővé teszi, hogy a kormány kompenzációjához képest 15,5 százalékkal többet fizethessenek ki cafetériában időarányosan. Továbbá tartani tudják a Biokom és a Tüke Busz bevételkieséseit is. Azt reméli, hogy a kormánnyal való tárgyalások eredménye lehet az, hogy további kompenzációra kerülhet sor. Ezért nem hiszi, hogy ellenséges lenne a kormánnyal történő kommunikációjuk, hiszen akkor nem éreznék azt a kormány részéről, hogy döntési szándék van ezekben az ügyekben.
Barkóczi Csaba (Fidesz): Szeretné, ha Ruzsa Csaba ismertetné, hogy a 2019 októbere óta kinevezet önkormányzati cégvezetők éves szinten mekkora fizetésemelést és prémiumokat kaptak eddig.
Péterffy Attila: Megkérte Ruzsa Csabát, hogy ne tegyen eleget Barkóczi Csaba kérésének, mert „konkrétan semmi köze a napirendi ponthoz”.
Csizmadia Péter: A 2019-es zárszámadási rendelet szerint az önkormányzat 4,5 milliárd pluszban zárta az évet, 2020-ban pedig 1 milliárd ez a többlet. Nem érti, miért kell riogatni és „lobogtatni ezt a 3,7 milliárdot”.
Péterffy Attila: Csizmadia Péter is ott volt azon a tárgyaláson, amikor közösen képviselték azt az álláspontot, miszerint Pécs 2021-es költségvetéséhez 5,7 milliárd forint bevétel hiányzott. Ebből 2 milliárd kompenzáció megérkezett. A két összeg különbsége az a 3,7 milliárd, amit Csizmadia Péter folyamatosan vitat. „Érdemi változás tudomásom szerint nem következett be”.
Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): Egyetért Csizmadia Péterrel, minden kiadásnak köze van a költségvetéshez, a városi cégvezetők fizetésének is. Az eddigi kormányzati kompenzáció mellett megemlítette, hogy a ZSÖK is megkapta az állami támogatást (Berényi kompenzéciónak nevezte ezt is). „Önkritikát kellene gyakorolni, és azt kellene mondani, hogy igazunk van, de tudom, hogy ezt nagyon nehezükre esik, eddig még nem is tették meg, de talán ha változnak majd az arányok, akkor meg fogják tenni. Vagy majd kikényszerítjük” – fogalmazott.
Péterffy Attila: „Legyen úgy.”
Kővári János (ÖPE-KDNP): „Teljeskörűen kellene beszélnie a városvezetésnek a költségvetésről. Ugyanúgy ki kellene emelni, hogy a kormány milyen többlettámogatásokat, segítségeket nyújt, ahogy azt is, hogy hol és mekkora hiány van.”
Péterffy Attila Kővári Jánosnak: „Nem a Parlamentben ül. Nem a kormányt, nem az államot képviseli, hanem a városiakat. Javaslom, hogy a pécsiek képviseletében járjon el, mint ahogy mi tesszük. Köszönöm szépen.
Kővári János (ÖPE-KDNP): „Ez buta megszólalás volt, én azért ülök itt, hogy a pécsiek érdekét szolgáljam. A pécsiek számára fontos, hogy átlássák az Önök gazdálkodását. Önök eddig nem a pécsieket szolgálták, hanem a saját pártjaikat”.
Péterffy Attila: „Ez nyilvánvalóan nincs így.”
Ruzsa Csaba ezt követően tételesen végigvezette, hogy miként alakult a város költségvetése, hogyan jött létre a jelenlegi, 3,7 milliárdos hiány.
Hári József (Fidesz): Úgy fogalmazott, hogy a polgármester „folyamatosan lecsavarja a kérdéseiket”, pedig azokat ők „tisztességesen” teszik fel. Kikéri magának, hogy kormánypropagandát folytatnának, a kérdéseikkel a pécsieket szolgálják. Megkérdezte, hogy az eladásra kínált pécsi ingatlanok ügye hol tart.
Ruzsa Csaba: Az előző városvezetés 12,5 milliárd forint értékben zálogosított el pécsi ingatlanokat. Ezeket az ingatlanokat nem lehetett egyenként feloldani a zálogosítás alól, csak miután a város elkezdte törleszteni a felvett összesen 12,5 milliárdos hitelt. Tavaly a város 1,54 milliárdot törlesztett, az előző városvezetés korábban 1 milliárdot. Ezután indultak meg a tárgyalások a meglévő ingatlanokra beérkezett lakossági igényekről. Vizsgálják, hogy melyik ingatlanok értékesíthetők és hogyan. Az előző városvezetés írta alá a szerződést, miszerint az eladott ingatlanok a város adósságának törlesztésébe számítanak.
Barkóczi Csaba (Fidesz): Továbbra is tudni szeretné a választ a korábban feltett kérdésére.
A költségvetési rendelet módosítását elfogadta, ahogy a határozati javaslatot is.
„A Janus Pannonius Múzeum igazgató-helyettesének kinevezésével kapcsolatos egyetértési jog gyakorlása”
A Janus Pannonius Múzeum gyűjteményi igazgató-helyettesének, Walterné Müller Juditnak idén augusztus 31-én lejár a megbízatása, Bertók Gábor a múzeum megbízott igazgatója, erre a pozícióra Pásztor Andrea főmuzeológust javasolta határozott időre, jövő február 28-ig.
Az előterjesztést és a határozatot elfogadták.
„Pályázat lezárása a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatójának megválasztására”
Mint ismert, a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatói pozíciójára az önkormányzat pályázatot írt ki áprilisban. A beérkezett pályázatokat választott szakmai bizottság értékelte: 22 pályázatból – figyelembe véve a pályázati kiírásban meghatározott feltételeket – összesen 4 pályázót tartottak érdemesnek meghívni a júniusi személyes meghallgatásra. A bizottság szerint csupán egyetlen jelölt pályázata volt koncepciózus, ugyanakkor ez a pályázó vezetői tapasztalattal egyáltalán nem rendelkezik, vagyis ő sem felel meg a feltételeknek és elvárásoknak, ezért a második körös meghallgatásra nem került sor. A bizottság értékelése alapján a pályázat eredménytelenné nyilvánítható azzal, hogy a Tüke Busz Zrt. jelenlegi igazgatósági elnöke, Bánkuti István továbbra is ellátja a céggel kapcsolatos operatív teendőket.
Csizmadia Péter (Fidesz): Szeretné megtudni, hogy milyen szempontok alapján javasolta a döntést a bizottság, mi alapján kellene érvénytelenné nyilvánítani.
Kővári János (ÖPE-KDNP): Értelmetlen volt a kiírás, nem volt szakmai, nem sikerült megfelelően megírni a pályázatot.
Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): Van-e mód az előterjesztés háttéranyagának megismerésére a közgyűlésen?
Ruzsa Csaba: Végigegyeztették a pályázatot, megkapják a háttéranyagot és indoklást. Egyébként az előző városvezetés egy cégvezetői pozíciót sem pályáztatott meg.
Kővári János (ÖPE-KDNP): De legalább akkor volt vezetője a Tüke Busznak. Javaslata, hogy legközelebb pontosabban kellene megírni a pályázatot. Pedzegette, hogy vajon nem az a cél-e ezzel, hogy Bánkuti István maradhasson pozícióban.
Csizmadia Péter (Fidesz): Jó lenne végre tisztességes vezetőt találni a cég élére, mert „a jelenlegi gárda” nem igazán az. Miért tartott ennyi ideig eldönteni, hogy nincs eredmény.
Péterffy Attila: Ez időigényes munka. Nem az a cél, hogy Bánkuti István maradjon a pozícióban. A következő pályázat már készül.
Az előterjesztést és a határozati javaslatot a közgyűlés elfogadta.
„Jogi és Ügyrendi Bizottságban történő személyi változás”
Miután Zag Gábor (DK) alpolgármesterré választását követően lemondott a Jogi és Ügyrendi Bizottságban viselt bizottsági tagságáról és elnöki tisztségéről, a pozíciókra új tagot kellett választania a közgyűlésnek. A polgármester a Jogi és Ügyrendi Bizottság új tagjává és elnökévé Kunszt Mártát javasolta.
Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): Módosító javaslatot adott be, Kamarás Péter képviselőt (ÖPE-KDNP) javasolja Kunszt Márta helyett.
Fogarasi Gábor Berényi Zoltánnak (Pécs Jövője-Jobbik): „Emlékeznek arra, mikor Páva Zsolt volt fideszes polgármester nem szavaztatta meg a benyújtott módosító javaslatokat? Mit mondanának most arra, ha Péterffy Attila nem szavaztatná meg az Önök által benyújtott módosító javaslatot?”
Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): Emlékszik, de arra is, hogy egyszer se látta ellenzéki egyeztetésen akkoriban.
Bognár László (Fidesz): 2006 óta mindig megszavazta a bizalmat a javasolt személyeknek, de most nemmel fog szavazni, jelzésértékkel.
Kővári János (ÖPE-KDNP): Fogarasi Gábornak két témája volt, a sport és a lakásügyek, egyik területen sem sikerült semmit elérniük az elmúlt másfél év alatt. „Ezekről beszéljen, képviselő úr! Meg álljon ki az emberek elé, tartsák meg azt a közmeghallgatást, amit civil szervezetek kértek Önöktől! Merjenek beleállni, ott legyen ilyen nagyképű, ott nyomja! [Péterffy Attila ekkor figyelmeztette, hogy tisztelettel beszéljen a képviselőtársával] Pontosan ugyanazt teszem, amit…! [Péterffy Attila: „El fogom venni a szót.”] Én pontosan…” [A polgármester ekkor elvette a szót Kővári Jánostól].
Barkóczi Csaba (Fidesz): Lovász István jegyzőt kérdezi arról, hogy Péterffy Attila joggal vehette el a szót Kővári Jánostól.
Lovász István: A polgármester az ülés elnöke, ő dönthet arról, hogy megadja vagy megvonja a szót.
Kővári János (ÖPE-KDNP): Ha a polgármester leckéztetni akar, akkor azt először magával kezdje.
Péterffy Attila: „Rendben, köszönöm.”
Csizmadia Péter (Fidesz): Ha ezt megteheti a polgármester, akkor ez nagy felelősséggel jár. Reméli, hogy nem fog vele visszaélni.
Csaba István (Pécs Jövője-MSZP): Kéri a vita lezárását, mert nem esett még szó érdemben az előterjesztésről.
Siposné Bikali Éva (Pécs Jövője-DK): Csatlakozik Csaba Istvánhoz.
Kővári János (ÖPE-KDNP): Szeretné, hogy milyen tapasztalatai vannak Kunszt Mártának civil tanácsnoki feladatában, mert ha azt jól csinálta, akkor ezt a pozíciót is talán jól végezné.
Péterffy Attila: „Én meg azt szeretném, ha szavaznánk a vita lezárásáról.” [Szavaztak, lezárták a vitát.]
Berényi Zoltán módosító javaslatát nem szavazták meg, az előterjesztést és a határozati javaslatot viszont igen.
„Pécsi Ellátó Központ Szervezeti és Működési Szabályzatának jóváhagyása”
Az előterjesztést és a határozati javaslatot elfogadták.
Vége.