Hogyan legyünk jó szomszédok? Társasházi illemszabályok kezdőknek

Hirdetés

A társasházak általában egy olyan kis zárt közösséget alkotnak, ahol a szomszédok jól ismerik egymást, és – ideális esetben – a lakók számíthatnak egymásra, ha baj van. Ez azonban csak akkor fog működni, ha alkalmazzuk a társas együttélés legfőbb illemszabályait. 

Olvassuk el és tartsuk be a házirendet!

Minden társasházban ki van függesztve a házirend egy jól látható helyre, de a többség bizony még arra sem veszi a fáradságot, hogy legalább gyorsan átfussa a legfontosabb pontokat. Holott az, hogy nem ismerjük a szabályokat, nem mentesít a betartásuk alól. 

Ezért érdemes rászánnunk az időt arra, hogy alaposan áttanulmányozzuk az iratot, hátha akadnak benne olyan kitételek, amelyekre elsőre nem is gondolnánk. Illetve még azért is, mert előfordulhat, hogy akadnak olyan kukacoskodó lakók, akik szeretnek mindennel kapcsolatban a házirendre hivatkozni, ám ha mi is ismerjük a tartalmát, akkor rögtön tudni fogjuk, hogy jogos-e a panaszuk. 

Kerüljük a hangoskodást!

Ne feledjük, hogy a szomszédainktól csupán egy vékony fal választ el, így a hangos tevékenységeink zavaróak lehetnek számukra. Persze akadnak olyan “szükséges” zajok, amelyeket nem lehet elkerülni – például a porszívó, mosógép, turmixgép használatával járó hangok – így ezekkel kapcsolatban annyit tudunk tenni, hogy nem kora reggel vagy késő este zajongunk velük.

A zenehallgatást, filmnézést pedig nem muszáj dobhártyaszaggató hangerővel művelni, illetve az alsó szomszédok nyugalma érdekében puha talpú papucsban, finom léptekkel közlekedjünk a lakásban, és ne dobáljunk kemény tárgyakat a padlóra. 

Tájékoztassuk a lakóközösséget a felújításról!

A lakásfelújítás mindig kényes téma a társasházakban, hiszen rengeteg felfordulással, zajjal és kosszal jár – a szomszédok számára is. Persze ettől még nem kell lemondani a betervezett tatarozásról, de fontos, hogy előre értesítsük a többi lakót.

A közvetlen szomszédokkal beszéljünk személyesen, illetve függesszünk ki a lépcsőházba jól látható helyre egy papírlapot, amin feltüntetjük, hogy várhatóan mettől meddig tartanak majd a munkálatok, valamint kérjük a lakók türelmét és megértését a zaj és a por miatt. 

Ezt még olyan kisebb horderejű felújításoknál is tegyük meg, mint mondjuk egy ajtócsere – igaz, hogy egy Nívó egyedi bejárati ajtó beszerelését a szakemberek mindössze 2-3 óra alatt elvégzik, de azért jobb a békesség. 

Ápoljunk jó viszonyt a többi lakóval!

A társasházi együttélés során gyakran akadnak kisebb-nagyobb konfliktusok, de ezeket sokkal egyszerűbb kezelni, ha alapvetően jó kapcsolatot ápolunk a szomszédainkkal. Így mindig lesz, aki segít, ha véletlenül kizárjuk magunkat a lakásunkból és még a mobilunk sincs nálunk, ha kifogytunk a lisztből és már bezárt a bolt, illetve lesz, aki szemmel tartja a lakásunkat, amíg például nyaralunk. 

Betörés esetén is könnyebb lefülelni a tettest, ha a szemfüles szomszédunk tud róla személyleírással szolgálni, de ha biztosra akarunk menni, akkor egy beltéri biztonsági ajtó lesz az, ami soha nem hagy cserben!

(x)

Hirdetés