-0 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzóna„Második családja volt a város”

„Második családja volt a város”

Hatvan esztendeje hunyt el Nendtvich Andor polgármester, aki városára úgy tekintett, mint a második családjára. Az egykori városvezetőre pénteken emlékeztek meg a Városházában elhelyezett emléktáblánál.

Nendtvich Andor 1951-ben május 6-án hunyt el. A tiszteletére emelt városházi emléktáblájánál helyezett el koszorút Pécs városa, a Mecsek Egyesület és a Pécsi Tudományegyetem.

Csizi Péter, Pécs alpolgármestere szerint a mai kor a legekről szól, hogy ki miben a legjobb. Ha innen közelítünk, akkor Nendtvich Andor volt az, aki legtovább állt a város szolgálatában: harminc éven keresztül volt a város első embere, s ezt megelőzően más tisztségeket is betöltött.

Ám ő mindezt nem a legek miatt tette, hanem azért, mert szolgálni akarta Pécset,. Az ő idejében épült ki a város közműhálózata, az  utak jó része. A szerb megszállás idején nem csupán a várost, hanem a nemzetet is védte – sorolta a Csizi Péter, aki szerint csak köszönetet mondatunk szolgálatáért.

Baronek Jenő, a Mecsek Egyesület ügyvezető elnöke közölte: az eddigi leghosszabb ideig, huszonnégy esztendőn át vezette a szervezetet, kiemelkedő volt a tevékenysége, hiszen az ő nevéhez fűződik a ma hotelként működő, egykori dömörkapui turistaház felépítése, a mecseki parkerdő turistaútvonalainak kialakítása.

Dr. Komlósi László Imre, a Pécsi Tudományegyetem általános rektorhelyettese szerint az egyetemen is hálásan emlékeznek rá, minden generáció reménye az elődök bátorságából és példamutatásából táplálkozik.

A kiegyezés évében született polgármester az első világháború ideje alatt, s azt követően, nehéz időszakban építette újra Pécs városát. Az egyetem szempontjából pedig azért is lényeges Nendtvich szerepe, mert ő támogatta, hogy trianoni döntés után Pozsonyból Pécsre költözzön az Erzsébet Tudományegyetem .

A koszorúzáson részt vett Hetényi Károlyné, Nendtvich Andor unokája is, aki megköszönve a megemlékezést, elmondta, nagyapja mindig is úgy tekintett szeretett városára, mint második családjára.

 

Nendtvich Andor

Nendtvich Andor Pécsett született 1867. október 2-án, egy Felvidékről származó evangélikus családban. Tanulmányait a ciszterci gimnáziumban, majd a jogakadémián végezte. Pécs város szolgálatába 1891-ben lépett. 1893-tól első aljegyző, 1897-től tanácsnok volt, majd 1898-ban polgármester-helyettes lett. 1905-ben vette át a város vezetését az akkori polgármestertől, aki ellen politikai okokból eljárást indítottak. Nendtvich Andort 1906-ban választotta a városi közgyűlés polgármesterré, s ő kisebb megszakításokkal 1936-ig töltötte be ezt a pozíciót. Pécs szerb megszállása idején, 1919. januárjában kiutasították a városból, de márciusban az általános sztrájk hatására ismét átvette a hivatalát. 1920. szeptemberében újra kiutasították Pécsről, ahová 1921. augusztusában, a szerb megszállást követően térhetett vissza. Polgármestersége alatt került az elcsatolt Pozsonyból Pécsre az Erzsébet Tudományegyetem, nevéhez kötődik a városi közüzemi hálózat kiépítése, a villanytelep és a légszesztelep városi kezelésbe vétele, az azóta megszűnt villamosközlekedés elindítása. Nyugdíjba vonulásakor, 1936-ban a közgyűlés örökös tagjává választották. 84 éves korában hunyt el Pécsett.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő