Hirdetés

Az MNL Baranya Megyei Levéltára 2021. október 20-án rendezi meg a Levéltári Napok keretében Lányok, nők, asszonyok. Női sorsok, szerepek, életutak a 18-20. században című konferenciáját. A konferencia 9 órakor kezdődik a Művészetek és Irodalom Háza Filep Lajos termében.

A konferencia előadói az ország különböző felsőoktatási intézményeit (Sopron, Budapest, Debrecen), illetve levéltárait (Tolna, Somogy, Baranya) képviselve mutatják be kutatóhelyeik és saját kutatásaik tárgyául szolgáló nőtörténeti tematikájukat.

Ambrusné Dr. Kéri Katalin a nőtörténeti kutatások forrásanyagáról tart bevezető előadást, rövid áttekintést nyújtva a kutatások 19-20. századi jellemzőiről. Külföldi és hazai szerzők műveire, kutatási eredményeire támaszkodva foglalkozik a nőtörténet kutatásának főbb kérdéseivel, problémáival, különösen a lánynevelés és női művelődés tématerületével. Géra Eleonóra az özvegységre jutott budai asszonyok férjük halálát követő sorsát vizsgálva tekinti át, hogy milyen nehézségekkel találták magukat szembe, kiknek a segítségére számíthattak. Jakab Georgina előadásában megismerhetjük a Somogy vármegyében eddig feltárt boszorkányperek jellemzőit, a boszorkányokkal szemben alkalmazott válogatott kínzások sorát felvonultató tortúrákat. Abszurd praktikák sokasága enged betekintést a korabeli gyógyítók mindennapjaiba. Maul-Link Dóra a Tolna vármegye büntető törvényszékén tárgyalt perek közül a csecsemőgyilkosság, illetve magzatelhajtás vádjával indított ügyeket tanulmányozva keresi a választ arra, hogy mi vezethette a perbe fogott nőket bűnük elkövetésére. Borsy Judit áttekintő előadásában a Miasszonyunk rend szerzetesnőinek sorsát, életét, pályáját mutatja be a rend 1851-ben történt Pécsre érkezésétől 1950-ben bekövetkező felszámolásáig. Pécs város értelmiségének egyik meghatározó elemét a pedagógusok alkották. Nagy Imre Gábor e pedagógus réteg speciális, a századfordulóra rendezett fizetéssel működő, önálló egyesületet létrehozó és a városi elitbe betagozódó részét, a tanítónőket veszi górcső alá. Árvai Tünde révén a leánycserkészet mozgalomba, annak 1927-ben megalakult és néhány évig működő pécsi szerveződésébe pillanthatunk be. Megtudhatjuk, hogy milyen eszközökkel dolgoztak azon, hogy testben és lélekben egészséges és jellemes magyar nőkké nevelődjenek, illetve, hogy melyek voltak a cserkészlány törvények. Máté-Sneff Marianna Báró Prandau-Hilleprand Stefánia, Mailáth György országbíró, főrendiházi elnök jótékonykodásáról híres feleségének életét és tevékenységét mutatja be, aki Pécs társadalmi életének aktív tagjaként zászlóanyja volt több egyesületnek, valamint tehetős pártfogója a pécsi Dalárdának. Ács Marianna előadásában az Országos Református Nőszövetség (1944-1951) megalakulásának körülményeit tekinti át, az elnöki pozíciót betöltő jelmeztervező, divattervező és filmrendező Zsindelyné Tüdős Klárát, a 20. századi Magyarországi Református Egyház egyik kiemelkedő nőalakját helyezve a középpontba.

A konferenciát a Per Aspera ad Astra kiadványsorozat két nőtörténeti számának (2020/2., illetve 2021/1. – A nőtörténet 1-2.), valamint a Baranya Megyei Levéltár A Nagy háború és következményei a Dél-Dunántúlon című kötetének bemutatója zárja.

A rendezvény témája miatt nemcsak a szakmabeliek, hanem a laikus, történeti kérdések iránt érdeklődő helyi közönség részvételére is számítunk.

Hirdetés