A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar (PTE ÁOK) Szimulációs Oktatási Központja a régi főépület 4. emeletén, 280 négyzetméteren működik 2015 óta. A most kezdődött fejlesztés eredményeként a központ hasznos alapterülete több mint hatszorosára, 1700 négyzetméterre bővül. A beruházás bruttó összértéke meghaladja az 1 milliárd forintot, a projekt pályázat keretében valósul meg.
Mint az a PTE sajtóközleményében áll, a Szimulációs Oktatási Központ elsődleges feladata a graduális és posztgraduális képzésben részt vevő orvostanhallgatók, orvosok, valamint az egészségtudományi képzésben részt vevők manuális és kommunikációs készségeinek fejlesztése. Mivel a központ tevékenysége iránti igény egyre nő, szükségessé vált a terület növelése, a projekt keretében nő az oktatóhelyiségek száma, de a vonatkozó épületrészeket is teljeskörűen felújítják.
A központban többek között kialakítanak egy olyan tanműtőt, melyben valós orvosi eszközökkel műtétek végezhetők el oktatási, vagy demonstrációs célzattal. Helyet kap a fogorvostudományi képzést támogató 25 fogászati fantomlabor munkaállomás is, és újdonság lesz a virtuális és kiterjesztett valóság (VR/AR) technológiáit is felvonultató tanlabor. A kommunikációs készségek oktatását biztosító termeket valósághűen berendezett rendelőként, illetve kórteremként alakítják ki, míg a műveleti medicina koncepcióhoz tartozó egység a műveleti környezetben zajló prehospitális ellátás magas szintű oktatását teszi lehetővé. Ezeken túl fejlesztik az oktatást támogató audiovizuális rendszert.
A fejlesztés eredményeként a PTE Általános Orvostudományi Kar interdiszciplináris szemléletű Szimulációs Oktatási Központja nemcsak regionálisan lesz egyedülálló intézmény, hanem a modern orvostechnológia európai-, illetve világszínvonalú oktatására is alkalmassá válik.
Még több információ az alábbi videóban: