Az Európai Bíróság kimondta, hogy a magyar Stop Soros-törvénycsomag több pontja is ellentétes az uniós joggal.
A Stop Soros-törvény lényege az, hogy gyakorlatilag megtiltja a menedékkérelmek beadását azoknak, akik egy biztonságos, harmadik országból érkeznének Magyarországra – írta meg a HVG. A magyar törvényben szereplő „biztonságos tranzitország” kifejezésről már korábbi ítéleteiben is megállapította az Európai Bíróság, hogy ellentétes az európai és nemzetközi joggal, így erre hivatkozva nem lehet elutasítani egy menedékkérelmet.
A Stop Soros-törvény egy másik passzusa megtiltotta azt, hogy civil szervezetek kapcsolatba lépjenek a menekültekkel, így nem tudtak sem tájékoztatást adni nekik, sem jogi segítséget nyújtani a menekültügyi eljárás során.
A bíróság most kimondta, hogy az „eljárásiˮ irányelv kimerítően felsorolja azokat a helyzeteket, amelyekben a tagállamok valamely nemzetközi védelem iránti kérelmet elfogadhatatlannak tekinthetnek. Márpedig a magyar szabályozásban elfogadott elfogadhatatlansági ok nem felel meg e helyzetek egyikének sem – olvasható a hvg.hu-n.
A civil szervezetek tevékenységének korlátozása kapcsán ez szerepel az Európai Bíróság ítéletében: „E szabályozás korlátozza egyrészt a nemzetközi védelmet kérelmező személyekkel való találkozás, és a velük való kommunikáció jogát, másrészt a menedékkérő számára biztosított azon jog tényleges érvényesülését, hogy saját költségén jogi vagy egyéb tanácsadóval konzultálhasson. A bíróság megállapította, hogy az ilyen korlátozás nem igazolható a magyar jogalkotó által hivatkozott célokkal, nevezetesen a menedékjogi eljárás visszaélésszerű igénybevételéhez nyújtott segítség és a megtévesztésen alapuló, jogellenes bevándorlás elleni küzdelemmel.”
Fotó: portfolio.hu