December 1-e 1988 óta az AIDS elleni világnap, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a HIV-fertőzés elleni küzdelemre, valamint a megelőzés lehetőségeire, mint például a biztonságos szexuális élet fontosságára.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020-as adatai alapján világszerte közel 38 millió a HIV-fertőzéssel élő emberek száma és 680 ezer beteg halt meg a vírushoz köthető okok miatt tavaly.
2020-ban másfél millió új fertőzöttet regisztráltak globálisan, Magyarországon 201-et.
Hazánkban az első fertőzöttet egyébként 1985-ben diagnosztizálták, de a betegség szempontjából az alacsonyan fertőzött országok közé tartozunk.
Az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) az immunrendszer betegsége, amely HIV-fertőzés (humán immundeficiencia-vírus) következtében alakul ki. A vírus terjed védekezés nélküli szexuális együttlét során; kábítószerhasználat során közös injekciós tű használata által; fertőzött vérkészítmények által; HIV-fertőzött anya esetében a terhesség során, valamint a szülés és szoptatás során az anyáról a gyermekre. Azonban nem terjed a hétköznapi érintkezés során, például öleléssel, puszival, kézfogással. Vérszívó rovarok és háziállatok sem terjesztik, valamint sem víz, sem levegő útján nem terjed. Az ép bőrön és nyálkahártyán nem jut át, azonban a sérült bőrre és nyálkahártyára vigyázni kell.
Mai ismereteink szerint nincs egyetlen olyan gyógyszer sem, amellyel tökéletesen és tartósan gátolni lehetne a HIV-vírus többszöröződését,
azonban az antiretrovirális terápia (ART) 1980-as évek végén történt bevezetése, majd ennek az 1995-ben továbbfejlesztett változata, a nagy hatékonyságú antiretrovirális terápia (HAART) jelentősen csökkentette az AIDS-szel összefüggő megbetegedések és halálozások számát, lassította a fertőzés súlyosbodását.
A 2021-es globális kampány témája az esélyegyenlőtlenség, ráirányítva a figyelmet arra, hogy nem minden HIV-fertőzött fér hozzá a megfelelő kezelésekhez, holott a gyógyszeres kezelések hozzáférhetősége révén ma már valóban évekig kordában tartható a betegség, így a HIV-fertőzéssel élők nem csak éveket, de jó minőségben eltöltött éveket kaphatnak.
A világnap szimbólumára, a piros szalagra utalva a pécsi Egészséges Városért Alapítvány kezdeményezésére a tv-torony piros díszkivilágítást kap december 1-jén.