-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátKlü-klü-klü, 2022-ben az év madara a zöld küllő!

Klü-klü-klü, 2022-ben az év madara a zöld küllő!

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1979-ben indította el az „Év madara” programját, melynek célja a természetvédelmi problémákkal érintett fajok vagy madárcsoportok társadalmi szintű bemutatása. A több mint négy évtizede futó akció legutóbbi állomásaként, a lakossági internetes szavazást a zöld küllő nyerte – írták az egyesület honlapján.

A zöld küllők hazai országos állománya 15-17 ezer párra tehető és stabil-enyhén emelkedőnek tekinthető. Védett madárról van szó, természetvédelmi értéke 50 ezer forint. A faj fő elterjedési területe Európa lomboserdő-övezete.

Szajkótermetű, 30-36 centiméteres madár, szárnyfesztávja a fél métert is elérheti. Az öreg madarak homloka, a fejtető és a tarkó piros, a szem környéke az orrnyílások felé kinyúlóan fekete. Felsőteste zöld, repülés közben különösen feltűnő farkcsíkja sárgászöld. A test alsó része világos szürkészöld, a lágyék és az alsó farkfedők harántmintázottak. A farok tollai szürkésbarnák, világos keresztsávozással. A fiatalok fakóbb színezetűek, a pofa, a torok és az alsótest sűrű feketésbarna mintázatú.

Hangja jellegzetes: egész évben, különösen repülés közben hallatott „klü-klü-klü”.

Rovarlárva mellett jelentős a hangyafogyasztás, amiket a talajon, illetve a több mint tíz centiméter hosszban kiölthető nyelvével mélyen a járatokba hatolva szedeget össze. Ősszel csonthéjas terméseket is fogyaszt, de bogyókat, gyümölcsöket is csipegethet.

Tipikus harkályként, a maga ácsolta odúban költ. Évente egy fészekaljat nevel, gyakran évekig használja ugyanazt az odút, ami nem is csoda, figyelembe véve, hogy egy-egy ilyen megfelelő méretű üreg elkészítése akár négy hetet is igénybe vehet. Puha fészekanyagot nem hord a tojások alá, ezeknek az odúkészítéskor vagy a felújításakor képződő faforgács biztosít alapot. Fészekalja általában 5-7 tojásból áll. A tojó naponta egy tojást rak, a 14-15 napig tartó kotlást az utolsó lerakása után kezdi meg. Mindkét szülő etet, a fiatalok közel egy hónapig fejlődnek az odúban, a család a kirepülést követően még akár két hónapig is együtt maradhat.

Itt meg is hallgathatjuk a jellegzetes klü-klü-klüt:

Az év hala 2022-ben a bodorka

Bizony, nem csak a madarak közül választanak minden évben egy „bajnokot”. A Magyar Haltani Társaság is győztest hirdetett 2021 utolsó napján. Az általuk megadott három jelöltre december 31-én délig 4155 szavazat érkezett, ez alapján alakult ki a végeredmény.

Mint írták, harmadik helyen a bagolykeszeg végzett, megszerezve a szavazatok 20 százalékát. A védett széles durbincsra a szavazók 25 százaléka voksolt, így második lett. Az első helyet, 55 százalékos abszolút többséggel, a vizeinkben nagyon elterjedt és így sokak által ismert bodorka szerezte meg.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő