Az egészséges táplálkozás 6+1 alappillére

Hirdetés

Újévi fogadalmad, hogy idén aztán tényleg odafigyelsz majd az egészségedre?
Esetleg szeretnél egy kicsit le is fogyni vagy szálkásítani, a testedet erősebbé
tenni? Ha szeretnél idén egészségesebben táplálkozni vagy diétába kezdenél,
alábbi tippjeinkkel nem foghatsz mellé!

1. Az alfa és az omega: a napi 4-5x-i étkezés
A “többször keveset” elvét előszeretettel ajánlják a dietetikusok, hiszen a tápanyagokat így sokkal arányosabban kapja meg szervezetünk – ezáltal sokkal könnyebb is lesz neki megemésztenie őket, mintha egyszerre ennénk nagyobb dózisokban. Sok tápanyagot egyszerre ugyanis nem tudunk megemészteni: a húsoknak például több óra az “átfutási ideje”. Emellett a napi 1-2-szeri étkezéssel sem teszünk jót magunknak! Szervezetünk úgy fogja érzékelni az éhezéssel, hogy veszélyben van, és túlélő üzemmódba kapcsolva elkezdi tartalékolni – a zsírt. Bizony, ezért fogyunk éhezéssel legelőször az izmainkból, márpedig az nem lehet cél egyetlen diétánál sem.

2. Fő(jön) a változatosság!
Hihetetlen, de igaz: még a kedvenc ételünket is meg tudnánk unni, haállandóan csak azt ennénk. Finom a pizza is, a nutellás kenyér is, de vanolyan, aki nem unná meg az édességeket vagy a túl zsíros ételeket már néhány nap után? Biztosan, viszont olyan nemigen, akinek a szervezete mindezt tartósan értékelné. Hiszen, ha testünk hosszabb időn át csak egy-vagy kétféle tápanyagot kap, sokkal lehangoltabbak leszünk, mivel vitaminhiányok alakulhatnak ki bennünk. Ezért célszerű otthon, magunknak főzni egy egészséges, lehetőleg rostokban és fehérjében gazdag fogást. Így minimalizálhatjuk az esélyét a nap közbeni elcsábulásnak.

3. Csak a nasit ne!
Az egészségtelen ételek fogyasztása persze gyakran a nap folyamán, munka közbeni nassolgatás képében történik. Ezért azt a szakértők semmiképp sem javasolják – kivéve akkor, ha az a nasi mag, zabkása vagy magas rost-/fehérjetartalmú étel, ital. Sőt: még a diétánk is hatékonyabb lehet, ha a rostokat és a fehérjéket egyszerre visszük be egy finom és tápláló, tápanyagokban gazdag diétás shake formájában!

4. Szénhidrátok, makrotápanyagok: tényleg mindennek ők az okai?
Bármennyire is szeretnék sokan ezt elhitetni a nagyközönséggel, kijelenthetjük: a kiegyensúlyozott táplálkozásban nincsenek tiltott makrotápanyagok. De mi is az a makrotápanyag? Nem más, mint a szervezetünk alapját képező tápanyagcsoportok egyike, mivel energiát szolgáltat nekünk: ide tartoznak a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok.

Ne higgyünk tehát azoknak a diétáknak, amelyek ezek bármelyikét is tiltólistára teszik: súlyos hiánybetegségeket szerezhetünk velük! Főleg akkor, ha figyelembe vesszük, hogy a zöldségek, gyümölcsök is szénhidrátok, csak azok nem szívódnak fel. Ezért is fogyhatunk velük sokkal jobban, mint a “klasszikus” szénhidrátokkal; ám a (teljes kiőrlésű) gabonafélékre szervezetünknek ugyanúgy szüksége van.

5. A cukorstopról
Mivel a cukor is egy szénhidrátfajta – ráadásul a felszívódós fajta -, szintén egy újabb bűnbak szokott lenni a ma népszerű diéták szemében. Sajnos nem is alaptalanul: szeret lerakódni szervezetünkben, ezáltal hizlalva minket. Azonban nem minden cukorfajta az ellenségünk, hiszen az energiatermelésünkben fontos szerephez jutnak. Eritrittel, nyírfacukorral vagy sztíviával továbbra is édesíthetünk bátran.

6. Tejtermékek: izmaid legjobb barátai
“Erő, izom, tejet iszom!” Ismerős a gyakran ismételt szlogen még a gyerekkorunkból? A klasszikus értelemben vett fehérjebevitelt mi sem támogatja meg jobban, mint a tehéntej, a sajt és a savanyú tejtermékek (joghurt, túró, stb.). Izmainknak ugyanis ők biztosítják az egészséges működést – ám allergén mivoltuk miatt nem mindenki fogyaszthatja őket sem. A laktóz-vagy tejfehérjére érzékenyek számára egészséges, kielégítő alternatíva lehet például a rizs(ital), a hüvelyesek (borsó, bab) vagy akár a tofu is.

+1. Sport, sport, sport!
Örök igazság, hogy tartósan a legjobb diéta sem ér tartósan sokat, ha nem támogatjuk meg némi mozgással. Hiszen nemcsak szellemünknek, hanem testünknek is szüksége van a folyamatos kihívásokra, izmaink edzésben tartására. Ha másképp látod, csak gondolj vissza a legutóbbi esetre, amikor egy egész napot a gép előtt kellett töltened. Képes voltál arra, hogy újra fittnek érezd magad, anélkül, hogy mozogtál volna egy picit? Ha nem, akkor irány a természet – vagy a legközelebbi edzőterem!

Akkor most ne is diétázzak?
Dehogynem, sőt! Ha fogyni szeretnél, vagy csak egyszerűen kipucolni a szervezetedből a méreganyagokat, egy egészséges, jól átgondolt étrend lesz mindennek az alapja. És mivel ép testnek ép a lelke is, a közérzeted is jobb lesz tőle – főleg, ha megfelelő mennyiségű, legalább heti egy-kétszeri mozgással ismegtámogatod terveidet. Ha a felsoroltakat igyekszel betartani, akkor már szinte biztos, hogy hamarosan kipipálhatsz egy újévi fogadalmat a listádról!

(x)

Hirdetés