11 C
Pécs
kedd, november 26, 2024
KezdőlapHírzóna„Eljött az idő, hogy pénzt termeljünk”

„Eljött az idő, hogy pénzt termeljünk”

Gyökeres változtatásokat hajt végre a közeljövőben a Pécs Holdingon belül a korábban több nagy magántársaságnál is vezetőként dolgozó, a holding vezérigazgatói posztját áprilistól betöltő Barna Béla. Lapunknak adott interjújában arról is beszélt: itt az ideje, hogy a társaság pénzt termeljen a városnak.

– Beiktatása előtt keveset beszélt leendő munkájáról arra hivatkozva, hogy tájékozódnia kell. Mik az első tapasztalatok így másfél hónap után?
– Egy hosszú listát kaptam elődömtől a folyamatban lévő feladatokról. Ezen túlmenően áttekintettem a társaság működését, s rögtön bebizonyosodott számomra, hogy alapvető változásokra, strukturális átalakításokra van szükség a Pécs Holdingnál. Mind a cégnek, mind a városnak új stratégiára van szüksége ugyanis, hiszen jelenleg a társaság nem felel meg a kor igényeinek, a vagyonkezelési feladatok ellátására alkalmasabbá kell tenni. Nagy segítség számunkra, hogy a városüzemeltetési feladatok terhe lekerült a cég válláról, így elkezdhetünk foglalkozni azzal, ami a feladatunk: a város vagyonával való gazdálkodással. E téren közelebb kell kerülnünk ügyfeleinkhez, mert nincs meg a társaságon belül ma még az ügyfélközpontú gondolkodás. Le kell vetkőznünk a régi rutint, mérnünk kell az elégedettséget, komolyabban kell figyelnünk a bérlőinkre.

– Érintik a változások a cégnél dolgozó alkalmazottakat, akár vezetőket is?
– A dolgozói állomány tekintetében mindenképpen változásokat tervezek, s külső, hasonló területen már bizonyított vállalkozások segítségét is igénybe kívánom venni. Első lépésként egy komoly csapat áll fel, amelynek a hasznosítás, bérbeadás ösztönzése lesz a feladata.

– Ezen túlmenően milyen nehézségeket kell leküzdeni ahhoz, hogy pozitív mérleggel zárják az idei évet?
– Az Expo Center megépítéséhez felvett hitelek törlesztése évi százmilliókat visz el, s egy folyamatban lévő per miatt minden bizonnyal több százmillió, már elkülönített pénzösszeget kell kifizetnünk a rendezvényközpont kapcsán. E téren az a célom, hogy a mainál jobban kihasználjuk az ingatlan adottságait, hogy legalább a terhek egy részét csökkenteni tudjuk. Nehezítő tényező az is, hogy az ingatlanjaink hasznosítása sem kellően megoldott ma még, ezért az ebből származó bevételeinket is növelnünk kell. Azt sem tartom ördögtől valónak, hogy a holding külső befektetővel összefogva hajtson végre beruházásokat, fejlesztéseket, s közösen hasznosítsa a birtokában lévő ingatlanokat. Az a célunk, hogy a holding ezentúl ne pénzfelhasználó, hanem pénztermelő legyen. Eddig a város adott nekünk bizonyos összegeket, most már mi szeretnénk adni a városnak.

– A holding kezében több, korábban már meghirdetett nagy értékű ingatlan van. Ezek értékesítése eddig elmaradt. Várható ezek eladása a jövőben?
– Jelen környezetben, amikor a kínálati oldal uralja a piacot, nem éri meg eladni. A holding, ahogy a neve is mutatja, vagyonkezelő és nem vagyonértékesítő. Egészen egyszerűen nem arra szolgál, hogy felélje meglévő értékeit, hanem hogy hasznosítsa azokat. El kell érnünk azt a helyzetet, hogy ne a napi tűzoltással foglalkozzunk, hanem a meglévő ingatlanjainkat nagyobb százalékban és hatékonyabban tudjuk kiadni. Együtt kell működnünk, együtt kell dolgoznunk az ügyfeleinkkel, hogy ez megvalósuljon. Hiszek abban, hogy csak közös kommunikációval lehetünk mi is, ők is sikeresek.

– A társaság amellett, hogy a város vagyonát kezeli, az önkormányzati tulajdonú cégeket is egységbe fogja. Mit gondol, működőképes a jelenlegi szerkezet, vagy szükség lesz átalakításokra, új társaságok holdingba történő szervezésére?
– A törzsház abszolút működőképes lehet azok után, hogy a városüzemeltetési feladatoktól megszabadult a társaságunk. Ez egy bevett és jól működő rendszer az országban és a világban is: a befektetéseink egyik része ingatlanokban van, másik része pedig cégekben, a tagvállalatainkban. Ami a fő probléma, hogy ma még nincs közös munka, megfelelő kommunikáció a holding és a cégek között. Ezen változtatni fogok. Szükséges ugyanis, hogy legalább havonta találkozzanak a cégvezetők, ismerjük egymás ügyeit, problémáit, lehetőségeit. A szorosabb munka, a nagyobb kontroll és segítség sokat jelenthet. Több szem többet lát, s biztos vagyok benne, hogy a törzsházon belül az előbbre jutás is könnyebb lesz így.

Névjegy

Barna Béla 1964. június 25-én született, okleveles gépészmérnök végzettséggel rendelkezik. Angolul tárgyalási szinten beszél. Szakmai pályafutását fejlesztőmérnökként kezdte 1988-ban, majd 1991-től a Neményi Rt. szervizmérnöke lett. 1993-ban a Dömötör és Tsa Kft. kereskedelmi vezetőjének, 1997-ben a BMW kereskedelmi igazgatójának választották. 2004-ig a Wallis Motor Kft. ügyvezető igazgatója, 2007-ig pedig az Opel vektor ügyvezető igazgatója. A Pécs Holdinghoz a Formont Autóház ügyvezető igazgatói pozíciójából került.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő