A pécsi származású Nagy Balázs a világ számos részén emberéleteket mentő, defibrillátorokkal felszerelt drónok fejlesztésén dolgozik Németországban, több tucatnyi mérnökkel, fizikussal és informatikussal – számolt be a HVG.hu.
Németországban évente mintegy 75 ezer ember szenved hirtelen szívleállást. Ilyenkor csakis egy dolog számít: hogy a páciens mielőbb orvosi segítséghez jusson, azzal ugyanis nagy mértékben növelhető a túlélés esélye. A Müncheni Műszaki Egyetem (TUM) „HORYZN” nevű csapata azért szerveződött, hogy a mentés folyamata már a mentők kiérkezése előtt megkezdődhessen. Ehhez függőlegesen le- és felszállni képes drónokat vetnének be, amik defibrillátort szállítanának a baleset helyszínére annak reményében, hogy az ott tartózkodó segítők használni kezdik, és megakadályoznak egy tragédiát.
Az izgalmas projekt másik érdekessége a magyar szál:
a kezdeményezés mögött álló csapatot egy volt pécsi gimnazista, Nagy Balázs koordinálja.
Sikerüket jól mutatja, hogy a csapat mostanra hetven fős: repülőmérnököt, közgazdászt, fizikust, kémikust, informatikust és elektrotechnikust is találni köztük – összesen harminc nemzetből. Az ötlet pécsi koordinátora verbuválta össze a szakembereket, lényegében toborzással.
A projekt mellé már olyan cégóriások álltak be szponzorként, mint a Volkswagen, az Airbus és a Rolls-Royce. A szakértők jelenlegi legfontosabb célja egy kiterjedt tesztüzem, illetve a német légügyi szakhatóság tanúsítványának megszerzése – ezeket még idén szeretnék megvalósítani.