A fogfehérítés típusai

Hirdetés

A fogfehérítés célja mindig az elszíneződött fogak eredeti fehérségének visszaállítása. Számos módszer áll ehhez a rendelkezésedre, amelyek lehetnek fogászati eljárások éppúgy, mint házi praktikák. Melyik a jobb? Rögvest kiderül.

Hogy újra a régi fehérség mosolyogjon rád a tükörből

A fogfehérítés módszerei jelentősen eltérhetnek egymástól. Ez megnyilvánulhat az árukban, a felhasznált hatóanyagaikban és a hatékonyságukban. Bármelyiket is választod, egy biztos: a cél, amit el szeretnél érni: a tökéletes fehér fogsor.

A fogaid elszíneződésének hátterében sokféle ok állhat – túlnyomó részük életmódbeli probléma. A rossz technikával végzett fogmosás, a hiányos szájhigiénia, a dohányzás, a kávéfogyasztás, a bakteriális fertőzések ide vezethetnek. Akkor is elszíneződhetnek a fogaid, ha mindent jól csinálsz, hiszen a kor előrehaladtával veled együtt öregednek azok is. 

Fogfehérítési módszerek: a peroxidos fogfehérítés

A fogászati fogfehérítés alapanyaga a karbamid-peroxid, ami vízzel érintkezve jelentős fehérítő hatással rendelkező hidrogén-peroxidot képez. Ez áthatol a fogzománcon, bejut a fogaid belsejébe, és lebontja az elszíneződésért felelős pigmenteket. A francia nyelvű fogászati praxisban, a Jildent Clinique-en a Zoom 2 technológiát alkalmazzák.

A fogfehérítés folyamatát a fogászatokon speciális kék fény segítségével gyorsítják fel. A kék fény hatására a peroxid molekulák hatékonyabban és gyorsabban jutnak be a megfelelő helyre, anélkül, hogy a fogak szövetei túlmelegednének.

A lézeres fogfehérítés

A speciális lézerfény hatására a peroxid gyorsan hatol be a fogak mélyebb rétegeibe, és kívülről befelé haladva fehéríti azokat. Ha sikerül elérni a kívánt fehérséget, már csak egy fluoridos ecsetelés marad, amivel a fogzománcot ellenállóvá teszik.

Sok esetben a fogfehérítésre belülről van szükség. Ilyen eset, amikor a fog egy fogbetegség következtében színeződött el. Ilyenkor a felnyitott fogat megtisztítják, majd belülről feltöltik géllel, majd lezárják. Néhány nap elteltével, amikor a peroxid kifejtette a hatását, a fogat újra felnyitják, kitisztítják, majd betömik.

Otthoni fogfehérítés

A kereskedelmi forgalomban kapható fogfehérítőkben ma már tilos peroxidot használni, helyette egy hozzá hasonló anyagot, a sodium-perborátot használják. 

Több alternatíva közül is választhatsz:

  • Fogfehérítő sín – ezt naponta többször kell viselned, meghatározott ideig 4-8 héten át, az elszíneződéstől függően. 
  • Fogfehérítő csík – a műanyag csíkokat naponta kétszer harminc percre kell a fogakra ragasztani. Kényelmesebb a sínes módszernél, de akár 4 hónapig is eltart a kívánt hatás elérése.
  • Fogfehérítő gél – ecsettel kell felvinni a fogakra, hatóanyag-tartalomtól függő mértékben és ideig (a használati utasítást be kell tartani).

Természetesen ragaszkodhatsz a természetes anyagokhoz is a fogfehérítés során. Ilyen a mindenki által ismert szódabikarbóna és az almaecet. Viszont ha gyors és hatékony megoldást szeretnél, akkor érdemes felkeresni a fogorvosodat, aki mindenben segít neked.

(x)

Hirdetés