4 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálMÖSZ: Újra biztosítani kell az önkormányzatok önrendelkezéshez való jogát

MÖSZ: Újra biztosítani kell az önkormányzatok önrendelkezéshez való jogát

Pécsett tartotta meg ma elnökségi ülését a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ). A Gémesi György elnökölte szervezet sajtótájékoztató keretében számolt be arról, hogy 10 pontos javaslatcsomagot állítottak össze, mely kérdésekben kell azonnali lépéseket tennie az április 3-át követően megalakuló kormánynak.

Gémesi mellett Péterffy Attila, Pécs polgármestere, Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt és Karácsony Gergely főpolgármester tájékoztatta a sajtó megjelent képviselőit a MÖSZ elnökségi ülésének legfontosabb döntéseiről.

Péterffy Attila és Gémesi György

– Az elnökség ezúttal azt tárgyalta meg, hogy az április 3-i választások után megalakuló kormánynak mely kérdésekben kell azonnali lépéseket tennie az önkormányzatok érdekében – mondta el a szervezet elnöke, Gémesi György. – Összeállítottunk egy 10 pontos listát, amely a legégetőbb problémákat mutatja meg. Ezt a listát az összes többi hazai önkormányzati szövetségnek, szervezetnek elküldjük, szeretnék ugyanis egy széles körű egyeztetést, párbeszédet elindítani.

Gémesi azt is hozzátette, hogy Orbán Viktor és Márki-Zay Péter is megkapja a 10 pontot.

https://www.facebook.com/pecsma.hu/videos/282535963966876

 

– A legfontosabb az, hogy mielőbb vissza kell állítani az önkormányzatok önállóságát – szögezte le Péterffy Attila. – Elvárjuk azt a következő kormánytól, hogy a helyi közösségek önrendelkezését ne gátolja, hanem támogassa. Hogy ne a kormány hozzon meg olyan döntéseket a városok feje felett, az ő megkérdezésük nélkül, amelyek többmilliárdos beruházásokról szólnak, példának okáért itt a PMFC stadion kérdése. Ilyen esetekben az önkormányzatot, a város lakóit nem lehet, nem szabad kihagyni a döntési folyamatból.

Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely arra emlékeztetett, hogy miközben az Orbán-kormány rendre a nemzeti önrendelkezés fontosságát hangsúlyozza, ugyanezt az önrendelkezést a településeknek nem biztosítja. Arra is kitért, hogy az elmúlt napokban két olyan fontos uniós döntés is született, amely szerinte gyakorlatilag megállapítja, hogy Magyarország nem jogállam (a Cseh Katalin által jegyzett uniós jelentés elfogadása, és az Európai Unió Bíróságának elutasító döntése a magyar és lengyel kormányok keresete kapcsán – a szerk.).

– Sajnos ismerjük jól az uniós döntéshozatali folyamatokat, hogy azok milyen lassúak – mondta Karácsony. – Mi már nagyjából 10 éve tudjuk, hogy Orbán Viktor fokozatosan lebontja a jogállam kereteit, ezt végre az EU is meglátta. A Cseh-jelentés nyomán született döntés lehetőséget fog teremteni arra, hogy az önkormányzatok sokkal hasznosabban tudjanak felhasználni uniós fejlesztési forrásokat, akár közvetlenül pályázva azokra. Azonban azt is tudjuk, hogy ez még nem ma és nem is holnap fog megvalósulni. Ezért is szorgalmaznánk egy ennél jóval gyorsabb megoldást: április 3-án le kell váltani a kormányt, és Márki-Zay Péter vezetésével akkor egy olyan kormány alakulhatna meg, amely partnerként tekint a településekre.

Márki-Zay Péter

Hódmezővásárhely polgármestere, az egyesült ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje Márki-Zay Péter gyorsan le is szögezte, hogy amennyiben ő alakíthat kormányt a választások után, a MÖSZ 10 pontját teljes mellszélességgel támogatni fogja.

– Nincsenek illúzióink, hiszen tudjuk jól, hogy a Fidesz üres kasszát fog maga után hagyni – jelentette ki Márki-Zay. – Ugyanakkor számos olyan dolog van, amit az üres kassza ellenére is meg lehet, sőt, meg is kell tenni. Vissza lehet adni például az önkormányzatoknak az önállóságát. A gépjárműadóból a településeknek járó részt is vissza lehet adni. Meg lehet tenni, hogy a támogatások politikától mentesen járjanak, és vissza lehet adni az oktatási intézményeket az önkormányzatoknak.

A sajtótájékoztató résztvevői egyetértettek abban, hogy minél hamarabb be kell fejezni az önkormányzatok kivéreztetését, és el kell indulnia a magyar önkormányzatiságnak az önállóság útján.

A MÖSZ elnöksége Pécsett tartotta ülését

[su_box title=”A Magyar Önkormányzatok Szövetségének 10 pontja” style=”glass” box_color=”#bdcc9b” radius=”2″]

  1. Az új országgyűlésnek az önkormányzatokkal egyeztetett határozatban kell megerősítenie a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájának rendelkezéseit, elismerni a helyi önkormányzatokat mint a demokrácia egyik alapintézményét, a helyi közügyekben való elsődleges kompetenciájukat. Újra alapjogként kell elismerni a települések önkormányzásához való jogát. Biztosítani kell az önkormányzatok pénzügyi önállóságát és feladataikhoz mérten kell megteremteni a települések önfenntartó képességének alapjait.
  2. Az új kormány az önkormányzatokat, az önkormányzatok szakmai és érdekvédelmi szövetségeit fontos partnernek tekinti, intézményesíti és jogszabályba foglalja a rendszeres és tényleges egyeztetési kötelezettséget.
  3. Garantálni kell az önkormányzatok szervezetalakítási és társulási szabadságát. A kormány és az önkormányzatok közös célja a minőségi közszolgáltatások biztosítása. Ezért támogatni, sőt a helyi adottságok figyelembevételével, az önkormányzati feladatok magas színvonalú ellátása érdekében ösztönözni kell a közös, térségi társulási formában történő feladatellátást.
  4. Az első kormányzati intézkedések között döntést kell hozni a kormány által korábban központosított, elvont feladatok és hatáskörök (így például az oktatási intézmények fenntartása, építéshatósági, gyámügyi feladatok) felülvizsgálatáról és visszaadásáról, valamint az ezekhez kapcsolódó igazgatási szakemberek, tulajdonosi jogosítványok, eszközök és pénzügyi források biztosításáról.
  5. A 2022-es költségvetés önkormányzatokat érintő törvényi szabályozása felülvizsgálatának és korrekciójának az új kormány megalakulását követően, két hónapon belül meg kell történnie. Ennek részeként dönteni kell a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi szabályozásának átalakításáról, a vészhelyzetre hivatkozva eltörölt helyi iparűzési adó bevételkiesés teljes körű kárpótlásáról és a 2020-ban elvont gépjárműadó visszaadásáról.
  6. A 2023. évi költségvetés és a költségvetést érintő jogszabályok előkészítésébe az új kormány már vonja be az önkormányzati érdekszövetségeket. A törvényjavaslatok benyújtását megelőzően biztosítani kell a párbeszédhez szükséges szakmai információkat, melyek lehetőséget teremtenek a megalapozott egyeztetésekre és az önkormányzati javaslatok figyelembevételére.
  7. A következő költségvetési év tervezésével együtt – az átláthatóság és kiszámíthatóság jegyében – kell megtenni az új helyi feladatokat hosszú távon, fenntartható módon finanszírozó forrásmegosztási és állami hozzájárulási rendszerrel összefüggő jogalkotói lépéseket.
  8. A nemzeti felzárkóztatási és fejlesztési célok meghatározásába, valamint az uniós helyreállítási alapok hatékony és transzparens felhasználásába be kell vonni az önkormányzatokat, a gazdasági és civil közösségi szereplőket.
  9. Az új kormánynak – az érdekképviseletekkel egyeztetve – fenntartható és értékálló bérrendezést kell végrehajtania, mellyel elismeri az önkormányzati dolgozók munkáját és visszaadja a közigazgatási szakma becsületét az állami és önkormányzati hivatalokban.
  10. A helyi önkormányzati rendszer továbbfejlesztéséhez és a kormányzati szintű párbeszédhez szükséges szakmai háttér feltételeit is biztosítani kell. A kormány vállaljon felelősséget arra, hogy az országos önkormányzati szövetségekkel közös irányítású szakmai előkészítő, információs és fejlesztő szervezetet hoz létre és hozzájárul annak működéséhez.[/su_box]
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő