2 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátBaglyok, telelő gólyák, békamentés: februári madárhírek Baranyából

Baglyok, telelő gólyák, békamentés: februári madárhírek Baranyából

Sok izgalmas hírről, eseményről számolt be legfrissebb hírlevelében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány. Szó esett az erdei fülesbaglyok nemrég lezárult szinkronfelméréséről, a megyében feltűnő különleges uráli baglyokról, a télre itt maradt gólyákról. És ha jót akarunk tenni, csatlakozhatunk a békamentéshez is. Mutatjuk a részleteket.

Kevesebb a gyülekezőhely és még kevesebb a bagoly 

Január 28-a és február 1-e között végezték el az erdei fülesbaglyok lehetséges gyülekezőhelyein a telelő állományok felmérését. Összesen 101 helyszínt (templomkertek, temetők, utcai fasorok, parkok) vizsgáltak át részletesen a szakemberek. Ezek közül 44 helyen találtak is baglyokat, azonban a gyülekezőhelyek száma 11-gyel volt kevesebb a tavalyinál.

A nappalozó fülesbaglyok számát mindössze 313 példányra becsülték, ami óriási, 71,2 százalékos csökkenést jelent.

Mint írja az MME, az adat némileg félrevezető lehet, mert köpeteket más helyszíneken is találtak, de a számlálás napján a madarak nem voltak ott. Illetve azért is lehet kevesebb a bagoly, mert alaposan lecsökkent fontos táplálékuk, a mezei pockok állománya, valamint a mérés idején rossz, viharos idő volt.

A legtöbb, 40 baglyot egyébként a szentegáti kastélypark környezetében látták.

A felmérés időszakában Magyarország 699 településének 1104 helyszínén a megfigyelők
összesen 11.040 fülesbaglyot számoltak össze. A baranyai egyedszám ennek a mennyiségnek most alig 2,8 százalékát adta – derül ki az MME összefoglalójából.

A bagolylesről korábban többször is írtunk, mivel mi is részt vettünk a programban, cikkeink itt olvashatók el.

https://www.pecsma.hu/zoldzona/kesz-a-leltar-tobb-mint-11-ezer-erdei-fulesbagoly-telelt-hazankban/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/bagolylesen-jartunk-nyolc-erdei-fulest-szamoltunk/

https://www.pecsma.hu/zoldzona/madarbaratok-figyelem-kezdodik-az-erdei-fulesbaglyok-orszagos-felmerese/

Vannak uráli baglyok Baranyában!

Az elmúlt 60 évben mindössze egyetlen hiteles adat bizonyította jelenlétüket a megyében, késő ősztől kezdve azonban több településről is jelezték előfordulásukat. Összesen 13 megfigyelés igazolta inváziószerű beözönlését, ami egybecseng az országos tendenciával az MME szerint. November-decemberben 6 példányt (Hímesháza, Komló, Lothárd, Pécs
2 pld, Sellye), január-februárban 7 példányt (Helesfa, Hobol, Nemeske, Szaporca, Szentegát, Szigetvár, Zók) regisztráltak a megyében.

Voltak sajnos, amiknek már csak a tetemét találták meg, illetve voltak sérültek, amiket később szabadon engedtek.

A ritkaságszámba menő Sellyén talált uráli bagoly, amely túlélte a gázolást

Egy sötétbarna uráli baglyot az M6-os autópályán sodort el egy kamion. A csodával határos módon az esetet túlélte madár, itt írtunk róla.

Róla van szó!

Maradtak a télre a gólyák

Rövid ideig mutatkoztak néhány településen a gólyák, például Újpetrén, Palkonyán, Drávapalkonyán, Drávaszabolcson. Egy sérült lábú madár pedig végig kitartott Sombereknél, amit néha egy másik gólya társaságában is láttak. Az egyik lakó egy önálló tartóoszlopot állított fel a kertjében. A sérült lábú madár rendszeresen ezen éjszakázik.

Mivel nem volt olyan hideg a tél, a gólyák találtak maguknak elég táplálékot.

[su_note note_color=”#9bd1a6″ text_color=”#0c0c0b”]2020-ban számoltunk be egy gólya szívmelengető történetéről, ami Szabadszentkirályon maradt itt a télre, a faluban pedig igazi összefogás indult, együtt gondoskodtak róla a lakók.[/su_note]

Készüljünk a békamentésre!

Az enyhe idő miatt már február közepén kitették a terelőhálókat az orfűi
közutak mentén, de a hóvégi és március eleji éjszakai fagyok közbeszóltak, így a varangyok még egy darabig téli vackukban pihenhetnek. Ezért – mint írják a természetvédők – az érdemi munka várhatóan csak Sándor-József-Benedek időszakában kezdődhet.

A sikondai tavaknál más módszerrel mentik a békákat. A Duna-Dráva Nemzeti Park
Igazgatóság koordinálásával a mentésben részt vevő önkéntesek az időjárási körülményekhez igazodva a késő délutáni és esti órákban, folyamatos járőrözéssel gyűjtik
össze a varangyokat a nagyjából 800 méteres közútszakasz mellett.

Terelőhálók itt nem lesznek.

A mentéshez bárki csatlakozhat! A koordinátoroknál lehet jelentkezni (Orfű: Hutai
Viktor, 20/576-3908, Sikonda: Bodó János, 30/377-3418).

Reméljük, idén is gyarapodott a varangypopuláció!


Az MME hírleveléből az is kiderült, a szakemberek eredményesebben tudják már menteni a fiókákat. Adományok segítségével sikerült ugyanis beszerezni egy inkubáló berendezést. A digitális hőmérővel és páramérővel ellátott eszközzel a csöppségek felmelegítése sokkal gyorsabb, és később a megfelelő hőmérséklet beállításával folyamatosan pótolni tudják a szülőmadarak testmelegét.

Egyszerre akár több fészekaljnyi fióka melengetésére is van így lehetőség, ami nem
elhanyagolható szempont, mert előfordul, hogy egyszerre 15-20 fiókáról is
gondoskodniuk kell!

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő