3 C
Pécs
csütörtök, november 21, 2024
KezdőlapAbszolút NőFogjunk össze a legkisebbekért! Speciális inkubátorra gyűjt a pécsi koraszülött intenzív osztály

Fogjunk össze a legkisebbekért! Speciális inkubátorra gyűjt a pécsi koraszülött intenzív osztály

Körülbelül 2500 újszülött jön világra a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján évente. Nagyságrendileg 16 százalékuk koraszülött, közülük úgy 100 baba nem éri el az 1500 grammos súlyt, nagyjából a fele pedig az 1000 grammot sem. Hogy a csöppségeket biztonságosan szállíthassák a műtő, a szülőszoba és az intenzív osztály között a kórház dolgozói, speciális inkubátorra van szükség, mely ára 12 millió forint. Mi is segíthetünk, hogy megvásárolhassák a drága eszközt. Mutatjuk, hogyan!

Dr. Funke Simone, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központ (KK) Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Neonatológiai Tanszékének vezetője lapunknak elmondta, a két kilogramm alatti súlyú koraszülöttek szinte biztosan inkubátorba kerülnek, miután a világra jöttek. A gépi lélegeztetésre alkalmas transzport inkubátor azért lényeges számukra, mert az akut ellátásban részesülő babákat ebben tudják műtők, szülőszoba és osztály között szállítani. Méghozzá úgy, hogy az eszköz melegen tartja és oxigénnel is ellátja a kicsiket, ha szükséges lélegeztetni is lehet az újszülöttet.

– A Pécsett születő gyerekek közül évente több mint 100 esetében van arra szükség, hogy ebben a speciális eszközben vigyük a kórház különböző pontjaira. Jelenleg is van ilyen gép az osztályon, de már nagyon elavult, szeretnének egy újat vásárolni a babák érdekében. Az ára körülbelül 12 millió forint, ezért kérünk segítséget a beszerzéshez az 1%-okon és az alapítványunkhoz érkező utalásokon keresztül – foglalta össze Funke Simone.

Mi számít koraszülésnek?

Az, ha a baba a 37. várandóssági hét előtt születik meg. Magyarországon a koraszülöttek aránya évek óta 9-10 százalék körüli, a pécsi klinikán pedig magasabb – mivel regionális központként három megyét látnak el -, körülbelül 16 százalékos a korábban világra jövő csöppségek aránya. Éves szinten hozzávetőlegesen 100 olyan babát ápolnak, akiknek a születési súlya nem éri el az 1500 grammot.

– A 28. gesztációs héttől és 1 kilogramm felett a gyerekek több mint 90 százaléka túlél. Akinek pedig nincs egyéb szövődménye vagy fejlődési rendellenessége, arról nagyrészt mondhatjuk, hogy egészséges. De nyilván minél kisebb a koraszülött, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy valamilyen utótünet marad. Magyarországon az életképesség határa a 24. hét, amihez az 500 grammos súly társul. Természetesen utógondozás minden esetben van, hiszen például a tüdővel vagy a szemmel lehetnek problémák, testi és szellemi fejlődésüket mindenképp követni kell – fejtette ki Funke Simone.

Hogy alakultak a számok a járványhelyzetben? 

Még 2020. decemberében készítettünk riportot arról, hogy Pécsett is tapasztalják-e azt a globálisan kommunikált tényt, hogy a járványhelyzetben kevesebb baba született korábban a kelleténél. A tanszékvezető akkor azt nyilatkozta lapunknak, ők nem látnak ilyen jellegű változást. Most újra rákérdeztünk, de a válasz maradt:

a koronavírus kitörése előtt, és most is 16 százalék az arányszám.

Azt azonban hozzátette, hogy a mostani, ötödik hullámban a korábbiaknál több fertőzött kismama került a szülőszobára. Mindemellett megerősítette, hogy ha az édesanya oltást kap, a gyermek is védetté válik. Erről korábban ITT írtunk.

Ha 1%-kal segítenénk a gyűjtést…

Koraszülöttek és Újszülöttek Egészségéért Alapítvány
7624 Pécs, Édesanyák útja 17.
Adószám: 18303638-1-02

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő