A rövid és lényegre törő válaszunk az, hogy igen, az állattartás bármilyen életmódba beilleszthető. Ha azonban egy kicsit a dolgok mögé nézünk, árnyaltabb képet kapunk: az állattartás ugyanis hatalmas felelősség. Éppen ezért számos szempontot figyelembe kell venned, amikor azt fontolgatod, hogy egy kisállattal bővíted a családodat. Most ezeken a szempontokon fogunk téged végigvezetni – és mire a sor végére érünk, számodra is egyértelmű válik majd, hogy hogyan tudsz bármilyen életvitel mellett felelős gazdivá válni.
Csupa móka és kacagás
Az emberek magatartása a közösségi médiában, a reklámok és a popkultúra is azt sugallja feléd, hogy az állattartás egy csodálatos dolog – és ez alapvetően tökéletesen igaz. Arról viszont már kevésbé szól a fáma, hogy mennyire felforgatja az ember életét egy állat érkezése, hogy mennyi felelősséggel, nehézséggel és lemondással jár egy kis kedvenc.
Természetesen fantasztikus érzés lenne a kutyáddal túrázni a szabadban vagy éppen úgy felébredni reggel, hogy a macskád a mellkasodra gömbölyödve dorombol. Azonban a sétákat akkor sem hanyagolhatod el, ha fáradt vagy, ha hideg van vagy esik, és ha munka után még elmennél valahová a kollégákkal, azzal is számolnod kell, hogy egy rád utalt élet vár téged otthon. Az állattartás tehát nem csak az összhangban és boldogságban együtt töltött percekről szól. Ugyanakkor annyi szépséget hoz az ember életébe, hogy mindenképpen érdemes alaposan átgondolnod, hogy készen állsz-e rá – és ha igen, lépned.
7 tényező, amit figyelembe kell venned, ha háziállatot szeretnél
Sőt, ha pontosabbak akarunk lenni: 7 olyan kérdést sorolunk fel, amit muszáj feltenned magadnak, mielőtt kisállatot vállalsz. Ezekre válaszolva ugyanis rájöhetsz, hogy készen állsz-e erre a kalandra. Sőt: arra is rájöhetsz, hogy a te életviteledbe hogyan és milyen háziállat illeszthető bele.
Van rá időd?
Az első és legfontosabb kérdés: lesz időd törődni vele? A háziállatod ugyanis nem tudja ellátni saját magát, ahogyan fent is írtuk, teljesen rád lesz utalva. Egy kutyánál például az a minimum, hogy reggel és este megsétáltatod, de emellett fontos élményeket is adni neki, ami egy-egy nagyobb túrát, kutyasulit és sok-sok tanítást jelent. Ennél persze jóval kevesebb időráfordítást igényelnek például a kisebb rágcsálók, a hüllők vagy a halak. Így, ha hosszú órákat dolgozol és sok a rohanós napod, inkább ez utóbbiak közül érdemes választanod.
Mennyire állandó az életed?
Ha a következő néhány évben azt tervezed, hogy bejárod Európát vagy akár az egész világot, akkor egyelőre nem érdemes háziállatban gondolkodnod. Igaz, hogy egy kutyát vagy macskát el tudsz vinni magaddal, mégis: az állattartás állandóságot és rendszert igényel.
Nem sajnálod a szabadidőd?
Az egy dolog, hogy a munkaóráid mellett belefér egy állat a mindennapokba – de a szabad óráidat is hajlandó vagy beáldozni? A kis kedvencedet nem feltétlenül tudod magaddal vinni edzeni vagy akár egy baráti vacsorára. Ha nem zavar, hogy áldozatokat kell hoznod, vagy egy kicsit átalakítanod a szabadidődet, akkor nyugodtan belevághatsz a gazdilétbe!
Elég tájékozott vagy?
Mielőtt örökbefogadnál – vagy vennél, bár ez kevésbé etikus eljárás – egy háziállatot, sok mindennel tisztában kell lenned. Esetleges betegségek, balesetek, allergiák, felszerelések és még sorolhatnánk: ezekből „le kell vizsgáznod”, mielőtt elindulsz az úton! És ez is olyasmi, amire időt és türelmet kell szánnod – ha belefér az életedbe.
Milyen háziállatot szeretnél?
Gondold át, hogy milyen állattal tudnád elképzelni a mindennapokat! Nem muszáj mindenkinek kutyát tartania, ha kevesebb kapacitásod van, akkor bátran válogathatsz más állatok között is. Ha egy akvárium szűrővel tisztán tudod tartani az élőhelyüket, és naponta meg tudod őket etetni, akkor bátran tarthatsz például halakat! Ha mindig is szerettél volna egy cicát, és egyébként is sok órát töltesz otthonról távol, akkor megvan a választottad! És akkor még nem beszéltünk a hörcsögökről, papagájokról és társaikról!
Van rá pénzed?
Egy háziállat masszív anyagi ráfordítást is igényel – hiszen nem csak az élelmet kell megvásárolnod neki. Egy kutya esetében a póráz, a szájkosár, a nyakörv és a saját fekhely az alapcsomag része – nem is beszélve a jutalomfalatokról és a játékokról. Ahogyan már említettük, a haltartáshoz a táp és az akvárium mellett az akvárium szűrő is elengedhetetlen – ehhez jönnek még a növények és a különböző kiegészítők. A madaraknál a magvak mellett a kalitkáról, az itatóról és sok egyébről is gondoskodnunk kell. A listát perse vég nélkül folytathatnánk…
Találsz megbízható szittert?
Ha minden más kívánalomnak megfelel az életed, de szeretsz utazni, akkor is el kell gondolkodnod. Nem mindegy ugyanis, hogy olyan háziállatod van-e, amit tudsz vinni magaddal, vagy ha nem, akkor van-e olyan ember, akire szívesen rábízod.
Vess számot!
A fenti kérdésekkel biztosan még több kérdést ébresztettünk benned – de ez egyáltalán nem baj! Gondolj csak bele: neked és a potenciális kisállatodnak is sokkal jobb, ha csak akkor találtok egymásra, amikor te már teljesen készen állsz. És ha most még bizonytalan vagy, inkább várd meg, amíg az életedbe tökéletesen beilleszthető lesz egy kis kedvenc!