Egyre csak nőnek a kórházi várólisták, így reagált a kormány.
A tavaly őszi adatokhoz képest több műtétnél is hosszabbak lettek a kórházi várólisták, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján közzétett információk alapján azt viszont továbbra sem lehet tudni, hogy egy-egy műtétre átlagosan mennyit kell jelenleg várni – derül ki az RTL híradójából.
(Februárban számoltunk be arról, hogy már kevesebb információt tesznek közzé a kórházi várólistákról: míg korábban meg lehetett tekinteni, hogy egyes műtétekre mennyit kell várni, ez az adat nemrég eltűnt a neak felületéről.)
Úgy tűnik, a problémára most a kormány is „felfigyelt”, az emberi erőforrások minisztere március 8-án jelentette be, hogy 13,6 milliárd forintot biztosítanak a várólisták csökkentésére – ám erről már novemberben döntöttek a csatorna szerint.
Vagyis a novemberi döntéshez képest nem adnak több pénzt, a program időtartamát viszont meghosszabbítják az év végéig.
Mint írja Facebookon közzétett bejegyzésében Kásler Miklós, a koronavírus-járvány okozta a várólisták növekedését, mivel a halasztható műtéteket mindenhol, bizonyos országokban pedig az életet veszélyeztető betegségek kezelését is hosszabb vagy rövidebb ideig halasztani kellett. De hangsúlyozta, minden sürgősségi esetet, daganatos és kardiális betegséget diagnosztikájában és terápiájában is azonnal elláttak.
Kiemelte, hogy „a most meghozott kormányzati intézkedés egyrészt a kiemelt várólista-csökkentési program végrehajtásának 2022 végéig történő meghosszabbításáról, másrészt a program keretében elvégzett ellátások elszámolásának új, a korábbinál kedvezőbb feltételeiről rendelkezik annak érdekében, hogy minél több szolgáltató vehessen részt a várólistán szereplők ellátásában”.
Az Egységben Magyarországért egészségpolitikusa, Komáromi Zoltán ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta az RTL-nek, ha nem jár több műtétért több pénz, akkor semmi sem motiválja a kórházakat abban, hogy csökkentsék a várólistákat.