A kormány Pécsett is semmibe vette az egyetemi autonómiát és elmulasztotta egy versenyképes egyetemi modellt kialakítását, ehelyett a felsőoktatást hozzá nem értő fideszes politikusok vezette alapítványoknak szervezték ki – hangzott el Keresztes László Lóránt, Mellár Tamás és Szakács László közös vasárnapi sajtótájékoztatóján.
Sajtótájékoztatót tartott március 13-án a pécsi Vásártéren Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője, Mellár Tamás és Szakács László parlamenti képviselők, valamint Héjas Réka, a Minden Fiatal Magyarországa Baranya megyei elnöke. A Facebookon élőben követhető esemény címe magáért beszél: „A Fidesz politikai irányítás alá vonta az egyetemeket, április 3. után helyreállítjuk az elvett autonómiát!”
Keresztes László Lóránt a sajtótájékoztató kezdetén emlékeztett arra, hogy az Egységben Magyarországért ellenzéki pártszövetség napokban meghirdetett programjának egyik legfontosabb pontja a magyar felsőoktatás „megmentése” és újraépítése.
– A Fidesz a teljes magyar felsőoktatást politikai irányítás alá helyezte. A vidéken nem maradt állami fenntartású egyetem, a Pécsi Tudományegyetemet is kiszervezték egy olyan alapítványba, amit fideszes politikusok, illetve a Fideszhez közel álló személyek vezetnek. Semmibe vették az egyetemi autonómiát, hiszen az egyetemeket érintő legfontosabb döntési jogokat már nem az egyetemi szenátusok, hanem ezek az alapítványok gyakorolják – mondta.
Hozzátette: az adófizetők pénzéből érkező források már nem közvetlenül az egyetemekhez, hanem az alapítványokhoz érkeznek.
– A pécsi egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke a Fidesz államtitkára, Bódis József, aki saját főnökével, Palkovics László miniszterrel kötötte meg a szerződést az egyetem fenntartására, ami meggyőződésünk szerint minden szempontból összeférhetetlen, erkölcstelen és gyalázatos lépés volt – fogalmazott az LMP frakcióvezetője.
Keresztes László Lóránt ezt követően hangsúlyozta, hogy a kormányváltás után az egyik első lépésük az egyetemi autonómia helyreállítása lesz.
Mellár Tamás kiemelte, hogy a Fidesz elmulasztotta, hogy egy nemzetközi szinten is működőképes és versenyképes egyetemi modellt alakítson ki. Ehhez szükség lett volna ahhoz – folytatta –, hogy kikérjék az egyetemek véleményét, és társadalmi vitát is kezdeményezni kellett volna a témában,
de semmi nem történt meg ebből.
Tavaly az egyetemek kaptak egy visszautasíthatatlan ajánlatot, muszáj volt elfogadniuk az úgynevezett modellváltást, hiszen ellenkező esetben nem kaptak volna pénzt – mondta.
– Emellett az alapítványokat hozzá nem értő személyek kezébe tették. A pécsi kuratóriumnak három olyan tagja is van, akiknek semmilyen tudományos publikációja sincs, tehát nem értenek a tudományos kérdésekhez. Márpedig az alaptörvény kimondja, hogy tudományos kérdésekben csak a tudományos közösség dönthet. Ezek után hogyan várhatjuk el, hogy a Pécsi Tudományegyetem jó irányba menjen? Ezért szerepel a programunkban egy olyan tényleges modellváltás, amibe az összes érdekeltet be fogjuk vonni annak érdekében, hogy egy hosszútávon is működőképes és érvényes megoldás szülessen – mondta Mellár Tamás.
Szakács László úgy fogalmazott, hogy a pécsi egyetem a térség fejlesztésének motorja lehetne, viszont az egyetemet most „Fidesz-katonák” irányítják, ők döntenek az oktatás irányáról:
„magyarul nincsen tudományos, innovációs és oktatási szabadság.”
– Az egyetem a szabadság központja kell, hogy legyen. Hiszen a tudomány csak ott fejlődik, ahol szabadság van. Pécs akkor lehet gazdasági, innovációs és kulturális régióközpont, ha ennek egy szabad egyetem alapot tud nyújtani. Ezért mi vissza fogjuk adni a tudomány szabadságát, a tanszabadságot, az egyetem autonómiáját – mondta.
Héjas Réka a fentiekhez hozzátette, hogy a kormány modellváltásának célja egyértelműen a hatalom átmentése és a felsőoktatás „elfoglalása” volt.
– Nekünk, egyetemistáknak, a közösség egy olyan összetartó erő, amire folyamatosan tudunk támaszkodni. De ahogy megnő az egyetemen a politikai befolyás, ez az erő gyengül, az összetartás helyett szétszakítják az embereket, a tanárokat és diákokat egyaránt. Egyre kevesebb helye lesz a sokszínűségnek, egyre kisebb teret kapunk, és egyre több olyan eset fog történni, mint a Völner-ügy – fogalmazott a Minden Fiatal Magyarországa Baranya megyei elnöke.