De ezt már szinte „alig” fogjuk megérezni, mert most is átlagosan 50 forint felett van a tojás ára, ami húsvétig várhatóan 55 forint körüli értékre kúszhat fel – számolt be róla az Agroinform.
Mint írja a lap, a megugró termelési költségek miatt nehéz helyzetben van a tojáságazat, de a hazai termelők képesek kielégíteni az ilyenkor megnövekvő igényeket is.
2021 utolsó negyedévében a takarmányok ára közel 40 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi mértéket, eközben a termelők a tojást mindössze 16 százalékkal magasabb (28,17 forint/darab) termelői áron tudták értékesíteni a 2020 végi szinthez képest.
Az Agroinform szerint a szintén jelentősen megemelkedő energia- és munkaerőköltségek tovább rontották az ágazat jövedelmezőségét, így 2022 elejére az 550 gazdaság nagy része már önköltségi szint közelében vagy az alatt működött.
Jelenleg legalább 40 forintos termelői ár tudná biztosítani a stabilitást az ágazatban.
A hazai fogyasztóknak eladott tojás 20-25 százaléka importból származik, az elmúlt időszakra jellemző túlkínálat nem tette lehetővé, hogy a tojásforgalmazóknál sikerüljön elérni a gazdaságos működéshez jelenleg minimálisan szükséges 40 forintos termelőiár-szintet.
Közbeszólt az is, hogy a madárinfluenza miatt Franciaországban és Olaszországban is fel kellett számolni tojótyúkállományokat, és a háború kitörése miatt az ukrán tojásimport is akadozik. A csökkenő kínálat miatt a kereskedők hajlandóak megfizetni a termelők által igényelt 40 forintos árat – foglalta össze Molnár Györgyi, a Tojásszövetség titkára.
Mint mondta az Agroinformnak a szakember, ez az árszint már biztosítani tudja a hazai gazdaságok megfelelő működését a következő hetekben is, „garantálva a húsvéti időszak megfelelő tojáskínálatát”.
Húsvétra tehát 55 forint körül alakulhat a tojás fogyasztói átlagára.
Viszont a ketreces módszer tiltása miatt hosszabb távon további jelentősebb áremelkedésre lehet számítani.