Hirdetés

A Kórház téri dzsámiban található megújult kiállítás nem csupán az oszmán kori Pécsről, hanem a magyar–török kulturális kapcsolatokról is közöl fontos ismereteket.

Április 4-én megnyitott a felújított pécsi Jakováli Hasszán pasa-dzsámi megújult kiállítása. A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) és a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány által szervezett megnyitóeseményen Glázer Tamás, a NÖF ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a Kórház téri dzsámi az elpusztult előcsarnoka ellenére is az egyetlen olyan oszmán hódoltságbeli magyarországi dzsámi, amely kupolás terével és minaretjével együtt teljes épségében fennmaradt. Mint mondta, az épület belső faldíszítése egyes felületeken annyira épen maradt, hogy azt a mai napig rendszeresen vizsgálják isztambuli kutatók is.

– Bízom benne, hogy a megnyitott csodálatos kiállítás hozzá fog járulni Pécs turisztikai láthatóságának és versenyképességének növeléséhez – mondta.

Balról jobbra: Füleky Zsolt, Péterffy Attila és Adnan Polat

Füleky Zsolt építészeti, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár ismertette a kiállítás részleteit. A megújult tárlat három helyiségen kalauzolja végig a látogatókat, ezek a kiállítóterek pedig nem csupán az oszmán kori Pécsről, hanem a magyar–török kulturális kapcsolatokról is közölnek fontos ismereteket – mondta.

A dzsámi előterében az Evlia Cselebi török világutazó 1663 nyarán tett pécsi látogatását idéző muszlim kert és dioráma fogadja az érdeklődőket, ahol egy rövidfilm mutatja be a pécsi derviseket, a diorámában pedig a dervisek jellemző ruházatát és hangszereiket is megtekinthetik a látogatók – mondta. A tárlat felidézi továbbá „az egykori titokzatos kelet” hatását a mai iparművészetre, zenére és kultúrára.

A második tematikai tér a magyar–török kapcsolatokról szól: a magyar–török zenei együttműködésekről, az izniki török kerámiaművészet Zsolnay-porcelánra tett hatásáról, a magyar kávékultúra török gyökereiről, és többek között a török hímzésmotívumok hatásairól.

Az „Érzékek Terme” emellett – folytatta – valóban minden érzékszervre hatást gyakorol: az érdeklődők a látás, a hallás, az ízlelés és a tapintás során különleges kapcsolatba kerülhetnek a 16-17. századi hódoltsági élettel.

Mindent megtudhatunk a dervisekről

A dzsámi bejárata felé haladva a folyosó bal oldalán egy időszalag mutatja be Pécs 16-17. századi történetének legfontosabb mérföldköveit, valamint érintőképernyő és további vizuális eszközök (például térképek, múzeumpedagógiai feladatok) segítik a korszak megismerését – tette hozzá.

Adnan Polat, a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány elnöke elmondta, az alapítvány feladata az, hogy a török–magyar kulturális kapcsolatokat erősítse és fejlessze, hogy Törökország még jobban megismerje Magyarországot. Megjegyezte, hogy az alapítvány működése óta, azaz annak eredményeképp Törökország a magyar turisták számára egyre népszerűbb célpont lett, ahogy Magyarország is a török utazók számára.

– A célunk az, hogy egyre inkább felszínre hozzuk a két ország közös kulturális emlékeit. Ebben pedig egy újabb fontos állomás a pécsi Jakováli Hasszán pasa dzsámijának megújult kiállítása is – mondta Adnan Polat.

Pécs turisztikai kínálata újabb gyöngyszemmel gyarapodott

– Pécs büszke nemzetiségi önkormányzataira és török kori emlékeire. Nagy örömömre szolgál, hogy Pécs turisztikai életét a projektben részt vevő szervezeteknek köszönhetően egy újabb gyöngyszemmel tudjuk gazdagítani. A város nevében ígérem, hogy mindent elkövetünk annak érdekében, hogy ezt az egyedülálló török emlékművet bekapcsoljuk a pécsi turisztikai élet kínálatába. Jó kapcsolatot ápolunk a török nagykövetséggel, és azon dolgozunk, hogy ha lehetőségünk adódik rá, további török kori emlékműveket is fel tudjunk újítani – mondta Péterffy Attila polgármester.

A dzsámi április 5-től kedd és vasárnap között 10 órától 18 óráig várja a látogatókat.

Ebben a cikkben nemcsak Jakováli Haszanról olvashatnak, hanem a török kori Pécsről is.

 

Hirdetés